کمبود جدی نیروی انسانی در اورژانس/ ۵۰۰ ساعت کار ماهانه

وزیر بهداشت به کمیود نیرو اشاره کرد و گفت: در ماه های گذشته تلاش های ما در جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز به جز در بیمارستان های جدید موثر واقع نشده و در بخش اورژانس با کمبود جدی نیرو مواجه هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید حسن هاشمی اظهار داشت: در سال های گذشته دولت از نظر تعداد کارکنان متورم شده و مجلس و دولت معتقدند که نباید از نظر نیروی انسانی بزرگ شد اما ما معتقدیم که موضوع نیروی انسانی در حوزه سلامت متفاوت با دیگر بخش های دولتی است.

وی تصریح کرد: اگر بخش خصوصی آمادگی لازم را نداشته باشد وزارت بهداشت نمی تواند خرید خدمت کند همچنین در حوزه سلامت به دلیل دقیق نبودن تعرفه ها، بخش خصوصی در صورت سود آوری در این حوزه حاضر به سرمایه گذاری است و زمانی که مشاهده می کند تعرفه ها دقیق و واقعی نیست از سرمایه گذاری خودداری می کند.

هاشمی گفت: علاوه بر عدم آمادگی بخش خصوصی، مجلس و دولت نیز نیروی انسانی را تأمین نمی کنند پس تکلیف مردم چه می شود؟ از طرفی همکاران و پرسنل ما در وزارت بهداشت به ویژه پرستاران، بهیاران، نیروهای اورژانس و سازمان انتقال خون نهایت تلاش خود را  می کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نمی توان در یک ماه بیش از ۵۰۰ ساعت کار کرد افزود: ساعت کاری همکاران ما در اورژانس ۱۱۵ در یک ماه حدود ۵۰۰ ساعت است که کسی باور نمی کند.

وی ادامه داد: پرسنل اورزانس ممکن است در یک هفته حداکثر ۲ بار بتوانند به خانواده هایشان سر بزنند.

هاشمی با بیان اینکه از دولت و مجلس انتظار داریم تا تأمین نیروی انسانی در بخش سلامت را متفاوت با دیگر بخش ها ببینند یادآور شد: در بسیاری از بیمارستان ها تعداد پرستاران با تعداد تخت ها متناسب نیست و بخشی از کارهایی را که باید بهیاران یا نیروهای خدماتی انجام دهند را همراهان بیمار انجام می دهند که برای ما دشوار و مایه تأسف است.

وزیر بهداشت ادامه داد: راه حل تأمین نیروی انسانی با وجود متورم بودن دولت از نظر کارمند، این است که دولت می تواند تعرفه ها را واقعی کند تا بخش خصوصی اطمینان حاصل کند که سودآوری دارد و ما نیز بتوانیم از آنها خرید خدمت کنیم به گونه ای بخش خصوصی در بیمارستان سازی، تأمین پزشک، پرستار و پرسنل سرمایه گذاری کند و دولت نیز از آنها خرید خدمت کند که بهترین راه حل برای مشکل نیروی انسانی است.

هاشمی افزود: اگر بنا باشد دولت تصدی گری کند بنابراین باید به گونه ای مناسب این کار را انجام دهد چرا که در شاخص هایی مانند تعداد تخت و نیروی انسانی در کشورهای اطراف، ایران جزء یکی دو کشور آخر لیست قرار دارد.

وزیر بهداشت افزود: در کشور ترکمنستان به ازاء هر ۱۰۰۰ نفر ۷ تخت بیمارستانی وجود دارد در حالی که در کشور ما به ازاء هر ۱۰۰۰ نفر ۱.۲ تخت وجود دارد همچنین در ترکیه به ازاء هر یک تخت، ۲.۶ پرستار، بهیار و کمک بهیار و نیروی خدماتی وجود دارد اما در برخی مناطق حتی در تهران این شاخص ۰.۴ است.

وی ادامه داد: لازم است تا تعداد پرسنل گروه پرستاری حداقل ۴ برابر افزایش پیدا کند تا حداقل خدمات به مردم ارائه شود.

وزیر بهداشت با اشاره به اضافه شدن حدود ۲۳۰ هزار نفر به پرسنل وزارت بهداشت در طول ۱۰ سال گذشته افزود: برخی از این نیروها در مواردی که ما به آن نیاز داریم تخصص ندارند./

کد خبر 2863788

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =