دسترسی به دارو حق بیمار ایرانی است/ قدردانی از کمکهای بشردوستانه

رئیس سازمان جهانی بهداشت با اشاره به تحریم های ایران، تاکید کرد: هرکاری که نیاز باشد برای دسترسی بیماران ایرانی به داروهای مورد نیاز، انجام می دهیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مارگارت چان در نشست خبری با دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت که بعد از ظهر چهارشنبه در دفتر وزیر برگزار شد، درباره اجرای طرح تحول نظام سلامت در ایران، گفت: از دولت جمهوری اسلامی ایران بابت دعوت از من تشکر می‌کنم چراکه این سفر باعث شد که کارهای عالی ایران در حوزه سلامت را به چشم خود ببینم. دولت توجه زیادی به بخش سلامت و بهبود سلامت مردم به ویژه در مناطق روستایی از طریق آموزش‌های ابتدایی و ارائه خدمات مرتبط با سلامت دارد.

وی ادامه داد: طرح تحول نظام سلامت که اخیرا در بخش‌های مختلف در ایران اجرا شده، واقعا مدل و الگوی خوبی برای سایر کشورهاست؛ البته تجربه به ما نشان داده که هر دولتی که برنامه اصلاحات در نظام سلامت را اجرا می‌کند باید تعهد سیاسی نیز در قبال آن برنامه‌ها داشته باشد. خوشبختانه ایران از این ظرفیت برخوردار است و رییس جمهور شما شخصا به مساله سلامت مردم توجه می‌کند.

چان با تاکید بر اینکه در این مسیر تنها مسئله تعهد سیاسی کافی نیست و بودجه هم نیاز است، افزود: سلامت به منابع نیاز دارد تا به این ترتیب افراد بتوانند به خدمات پیشگیرانه و همچنین درمانی دسترسی داشته باشند. البته مهم آن است که چنین برنامه‌هایی به خوبی اجرا شده و خوب پیش برود.

وی با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت از طرح تحول سلامت در ایران حمایت می‌کند، تصریح کرد: ما به این برنامه افتخار می‌کنیم. شاید دو سال آینده مجددا به ایران بیاییم و ارزیابی مجددی از این برنامه خواهیم داشت. هر دولتی که به تعهدات خود در حوزه سلامت عمل کند، بی‌تردید مزایای آن متوجه مردم آن کشور خواهد بود.

رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: ایران در منطقه خاورمیانه رتبه بالایی دارد بطوریکه امید به زندگی در ایران افزایش یافته و وضعیت سلامت مردم بهبود یافته است.

چان درباره عملکرد سازمان جهانی بهداشت در روزهای سخت دارویی در ایران به دنبال تحریم‌های اعمال شده، افزود: سازمان جهانی بهداشت صراحتا اعلام کرده که سلامتی حق همه مردم است. این موضوع در اساسنامه سازمان جهانی بهداشت نیز آمده است. دارو هم یک مسئله جهانی است و حق دسترسی به دارو نباید از هیچ‌کسی در هیچ جای دنیا گرفته شود. بنابراین هرکاری که از دستمان بر بیاید در این باره انجام می‌دهیم.

وی تاکید کرد: ما از بیماران ایرانی حمایت می‌کنیم تا آنها به دارو دسترسی داشته باشند از طرف دیگر ایران ظرفیت‌های عظیمی در زمینه علوم دارویی دارد. محققان عالی در زمینه تولید دارو در ایران فعال هستند. بنابراین دولت باید از این مزیت استفاده کند و لازم است در زمینه توسعه تحقیق و پژوهش بیشتر برنامه‌ریزی شود.

رئیس سازمان جهانی بهداشت درباره ضرورت‌های طرح تحول سلامت در ایران گفت: در زمینه اصلاحات سلامت باید ببینیم که چه موضوعی برای مردم از همه مهم‌تر است تا براساس اولویت‌ها تصمیم‌گیری شود. دولت شما مسائل مهمی را مدنظرقرار داده است. به عنوان مثال سعی کرده هزینه‌های مردم را در امر سلامت کاهش دهد. همچنین به من گفته شده که منابع بیشتری را به حوزه سلامت اختصاص داده‌اند و میلیون‌ها نفر از افرادی که بیمه خدمات درمانی نداشته‌اند، تحت پوشش قرار گرفته‌اند. این دو موضوع بسیار مهم است.

چان افزود: براین اساس مشاهده می‌کنید که اکنون هیچ فردی وجود ندارد که به دلیل هزینه‌های درمانی دچار فقر شود. دولت شما در ۱۸ ماه گذشته پیشرفت‌ها و دستاوردهای خوبی در این زمینه داشته است. البته می‌دانم که وزیر بهداشت شما نیز فردی بسیار متعهد است تا به این ترتیب بتواند مدیریت بیمارستان‌ها را بهتر کرده و کارآیی‌شان را افزایش دهد.

وی در ادامه افزود: از این فرصت استفاده می‌کنم و به مردم می‌گویم که سلامت وظیفه‌ای است فردی. دولت به تنهایی نمی‌تواند نیازهای سلامتی را برطرف کند. هر فرد و هر خانواده باید اقداماتی را انجام دهد تا بتواند خود را سالم نگه دارد. به عنوان مثال دخانیات و الکل نباید مصرف شوند. فعالیت بدنی باید افزایش یابد و افراد سبک زندگی اسلامی را در پیش بگیرند. می‌بینید که اینها اقدامات ساده‌ای است که هر فرد می‌تواند با انجام آنها سالم بماند. البته تغییرات رفتاری هم مهم هستند و این رفتارهای سالم باید به جامعه تزریق شود که این مسئولیت هم برعهده دولت است.

چان افزود: در مورد ایران باید بگویم که در تمام اسنادی که توانسته‌ام مطالعه کنم، مشاهده کردم که دولت ایران در مسیر درستی در زمینه سلامت حرکت می‌کند و برنامه تحول سلامت برنامه خوبی است. موضوعی که من را تحت تاثیر قرار داد آن است که دولت درک صحیحی از سیاست منسجم در قبال سلامت دارد. در این میان به فقرا و افراد کم درآمد توجه شده است. همچنین بیماری‌های غیرواگیر در این برنامه مورد توجه قرار گرفته‌اند چرا که ۷۴ درصد مرگ‌ها در ایران به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های ریوی است. این در حالی است که با سبک زندگی مناسب می‌توان از بیماری های غیرواگیر پیشگیری کرد.

وی درباره موضع سازمان جهانی بهداشت در قبال کمک های بشردوستانه ایران به کشورهای یمن و سوریه گفت: از ایران و دیگر کشورهای منطقه به دلیل حمایت‌های بشردوستانه به یمن، سوریه و عراق تشکر می‌کنم. ما نقش بی‌طرفانه‌ای داریم و برایمان مهم نیست که کشورها چه وابستگی و چه نژادی دارند. مهم آن است که سلامت برای همه مردم در دسترس باشد. ما از تمام طرف‌ها درخواست کرده‌ایم که به سلامتی مردم احترام بگذارند.

کد خبر 2864094

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =