ام اس جزو بیماری های خاص نیست/ وضعیت کارت هوشمند بیمه

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی گفت: از شهریور ماه امسال تمامی دفترچه های بیمه حذف و کارت هوشمند بیمه جایگزین آن می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، تقی نوربخش در همایش ملی سازمانهای مردم نهاد حوزه سلامت افزود: سازمان تامین اجتماعی یک سازمان مردم نهاد است که تقریباً هیچ وابستگی مالی و بودجه ای به دولت ندارد و همه اعتبارات آن از طریق مردم تامین می شود.

وی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی حدود ۴۰ میلیون بیمه شده دارد که ۲۰ درصد منابع آن از سهم کارفرمایان برای بیمه کارگرانشان تامین می شود، ۷ درصد را کارگران با پرداخت حق بیمه پرداخت می کنند و ۳ درصد سهم دولت است که در عمل تامین نمی شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: درآمد این سازمان از ابتدای سال ۹۴ حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است که تقریبا همه آن از طریق مردم و بدون اتکا به دولت تامین شده است.

نوربخش ادامه داد: مردم و سازمان های مردم نهاد در بسیاری از امور به خصوص تامین منابع مالی مشارکت دارند اما مشارکت مردم نباید به این میزان بسنده شود و باید سیاستگذاری در همه امور غیر حاکمیتی به خود مردم واگذار شود.

وی گفت: اقدامات دولت در حوزه سلامت به خصوص در یکسال گذشته و بعد از اجرای طرح تحول سلامت چشمگیر بوده و توانسته است سهم مردم از هزینه های درمانی را به شدت کاهش دهد و تعداد افرادی را به خاطر هزینه های درمانی دچار هزینه های خانمانسوز می شدند و از دهک های میانی به دهک های فقیر می رفتند به حداقل ممکن رسانده است.

نوربخش در ادامه خاطرنشان کرد که یکی از مشکلات قدیمی کشور در حوزه بیمه تفاوت سطح پوشش دو بیمه پایه خدمات سلامت و تامین اجتماعی بود که با مصوبه جدید شورای عالی بیمه این مشکل از تیر امسال بر طرف شد و از این پس پوشش این دو بیمه پایه اصلی کشور مانند یکدیگر و با وحدت رویه صورت می گیرد.

وی افزود: اقدام بسیار مهم و اساسی دیگر که به عنوان یک خبر خوش در این همایش اعلام می کنم این است که برای یکسان شدن خدمات بیمه پایه در کشور و رفع امکان هر گونه سوءاستفاده از شهریور امسال تمام دفترچه های بیمه پایه حذف می شود و کارتهای هوشمند الکترونیک سلامت جای آن را می گیرد.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به پرسش های مطرح شده از سوی نمایندگان سازمان های مردمی درباره پوشش بیمه خدمات بیماری های MS و هموفیلی نیز توضیح داد: تا جایی که من می دانم بیماری هموفیلی جزو بیماری های خاص است و تمام خدمات آن رایگان است اما اگر مشکلی در تامین هزینه داروی این بیماران به خصوص فاکتور ۸ و ۹ باشد، بررسی می کنم و حتما قول می دهم که مشکلات خیلی زود حل شود.

نوربخش ادامه داد: ام اس هنوز جزو بیماری های خاص نیست اما خدمات دارویی و درمانی مورد نیاز این بیماران شبیه بیماران خاص ارایه می شود البته هنوز مشکلاتی در حوزه خدمات توانبخشی این بیماران وجود دارد که باید حل شود.

به گفته وی، مشکلاتی نیز در زمینه تردد و حمل و نقل این بیماران وجود دارد که سازمان تامین اجتماعی درصدد است در این حوزه نیز تسهیلاتی برقرار کند.

کد خبر 2864900

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =