۴۵۰۰ «خانه مسافر» غير مجاز در مشهد فعالیت دارند

مشهد- معاون هماهنگى امور زائران استاندارى خراسان رضوى گفت: در حال حاضر چهار هزار و ۵۰۰ خانه مسافر غيرمجاز در مشهد فعال هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسین واحدی ظهر دوشنبه در نشست خبری اظهار كرد: در حال حاضر چهار هزار و ۵۰۰ خانه مسافر غیر مجاز در مشهد فعال هستند که با وجود مشکلات اجتماعی بسیاری كه به وجود آورده اند ضرورى است تا اقدامات لازم جهت ساماندهی آنها در مناطق شهرداری ثامن، منطقه ۷ و ۸ تعريف و انجام شود.

وى افزود: تمامى خانه‌های مسافر  محدوده مذکور باید اقدام به دریافت مجوز کند و آن دسته از خانه‌های مسافر كه خارج از محدوده قرار دارند، پلمپ خواهند شد.

معاون هماهنگى امور زائران استاندار خراسان رضوى بيان كرد: در همين راستا باید در مشهد امکان ساماندهی سفرهای زائران  در قالب تورهای  زیارتی با همكارى بخش خصوصى به همراه آماده سازى امکانات رفاهی مناسب برای سفرهای گروهی زائران فراهم شود.

وى با بيان اينكه در حوزه طرح جامع توسعه کمی و کیفی  زیارت تاكنون ۱۶ کمیته  تشکیل شده است، ادامه داد: اين ستادها شامل ستاد خدمات سفر زائران، فن آوری نوین در زیارت، زائران پیاده، اسکان، ساماندهی خانه‌های مسافر، نظارت  پروژه‌ها، نظارت و تنظیم بازار، بهداشت و سلامت زائران داخلی، کمیته زائران خارجی، اماکن متبرکه، حمل و نقل زیر بنایی و رو بنایی حرم، فرهنگی و ستاد دهه کرامت از جمله کمیته‌های طرح جامع توسعه کمی و کیفی است.

وى اضافه كرد: طرح  توسعه کمی و کیفی زیارت  با ۱۰ کاربرد، ۱۰۱ سیاست  و ۷۰۰ پروژه  از سوی  این مدیریت در سه ماهه نخست امسال تدوین شده كه ۹۰ درصد  برنامه‌های تدوین شده این مدیریت در سه ماهه ابتدایی امسال مورد بررسی قرار گرفته است.

واحدى با اظهار امیدواری از تصويب برنامه‌های تدوین شده  طرح توسعه کمی و کیفی زیارت تا پایان مرداد ماه در شورای برنامه‌ریزی  و توسعه استان گفت: از جمله اقدامات صورت گرفته در سه ماهه نخست امسال در معاونت  هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تهیه مدل‌های اجرایی طرح‌ مبدا تا مبدا بوده كه با هدف ترویج فرهنگ رضوی با اثر گذاری در زندگی  اجرایی می‌شود که  برای اجرای این طرح کمیته‌های راهبردی، دبیرخانه، شرکت‌های مجری تشکیل شده است.

وی تصريح كرد: طرح مبدا تا مبدا در سه گام  طراحی شده و استان‌های  تهران، مازندران، کرمان، یزد، فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، اصفهان، زنجان  و دو کشور عراق و پاکستان در بازه زمانی یکساله تحت پوشش این طرح با هدف افزايش ۱۰ درصدى سفرهاى گروهى زائران قرار خواهند گرفت.

وى ابراز كرد: گام بعدی این طرح در بازه سه ساله تدوین شده است كه به منظور تحت پوشش قرار دادن زائران داخلی و خارجى و افزایش ۲۰ درصدی سفرهای زیارتی تدوين شده است.

معاون هماهنگی و امور زائران استانداری خراسان رضوی با بيان اينكه گام بعدی طرح مبدا تا مبدا ۵ ساله و با هدف افزایش ۳۵ درصدی سفرهای گروهی زائران در دستور کار قرار دارد، افزود: در ستاد خدمات سفر خراسان رضوی ۲۵۰ برنامه اجرایی مصوب  شده كه شامل ۱۲ کمیته است.

۵۰۰
هزار مسافر در عيد فطر وارد مشهد شدند

وی در ارتباط تعداد مسافران تعطیلات عید سعید فطر به مشهد گفت: در اين بازه زمانى و در خصوص ورود و خروج مسافران ۵۰۰ هزار مسافر به ثبت رسیده كه در همین مدت ۸۵ درصد هتل‌ها، ۹۵ درصد هتل آپارتمان‌ها، ۱۰۰ درصد مهمانپذیرها و خانه‌های مسافر ظرفیت‌شان تکمیل شده بود.

وى به تعداد اسکان فرهنگیان در مدارس به مناسبت تعطیلات عید فطر نيز اشاره کرد و افزود: ۷۰ هزار نفر از فرهنگیان  نیز در مکان‌های تجهیز شده آموزش و پرورش اسکان یافتند.

 
واحدی عنوان كرد: از جمله مهمترین برنامه‌های عملیاتی امسال افزایش ۵ درصدی تعداد زائران داخلی و خارجی نسبت به سال گذشته بود كه در همين راستا افزایش ۱۰ درصدی اماکن  اقامتی،   افزایش ۹.۴ درصدی بیمارستان‌ها و اماکن خدمات پزشکی، افزایش ۱۰ درصدی داروخانه‌ها،   افزایش ۱۱ درصدی پروازهای فرودگاه مشهد، افزایش ۳درصد ورود مسافر از طریق پایانه‌های مسافربری و افزایش ۶ درصدی ورود مسافر از راه آهن در سال جاری  نسبت به سال گذشته در دستور کار قرار گرفت.

وى اضافه كرد: همچنين افزیش ۵.۳ درصدی پذیرش زائر در مدارس استان، افزایش نیم درصدی  پایگاه‌های اورژانس و افزایش ۳.۸ تاکسی‌ها، افزایش ۴.۸ درصدی و افزایش ۱.۶ درصدی فضای فرهنگی نسبت به سال گذشته  در معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی اجرا می‌شود.

وی به پیشنهاد ارائه شده به شهرداری مشهد مبنی بر ایجاد سازمان زیارت و گردشگری اشاره و تاكيد كرد: این پیشنهاد نیازمند بررسی در  شورای اسلامی شهر است.

واحدی اظهار داشت: یکی از نقاط ضعف مدیریت امور زائران استانداری هماهنگی و مدیریت امور زائران بوده كه همچنين ضعف در فرهنگ میزبانی و خدمت رسانی در حوزه سخت افزاری از دیگر نقاط ضعف این مدیریت است.

وی در ارتباط با احداث زائرسراهای ارزان قیمت بيان كرد: تا کنون ۲۳ استان از ۳۰ استان کشور زمین‌های احداث زائر سراهای ارزان قیمت را تحویل گرفته‌ و ساخت این زائر سراها تحت مدیریت نماینده ولی فقیه در استان‌ها انجام می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: نخستین شهرک زائر در مبادی ورودی مشهد با کمک بخش خصوصى و اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در بدو ورودی جاده قوچان ساخته می‌شود.

واحدی با بيان اينكه اصل برنامه‌های تدوین شده در معاونت زیارت استانداری استان با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود، افزود: در حال حاضر ۲۵۰ دفتر خدمات مسافری  و ۱۶۰ دفتر خدمات زیارت از سوی بخش خصوصی در استان فعالیت می‌کنند.

 

 

کد خبر 2868593

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =