مالک سینما ۲۲ بهمن اصفهان شهرداری است یا حوزه هنری؟

اصفهان –مالکیت سینما ۲۲بهمن با اختلاف میان شهرداری اصفهان و حوزه هنری روبرو است و گفته می شود شهرداری با مصوبه شورای شهر این زمین را برای کمک به مصلای اصفهان خریده است اما حوزه هنری ادعای مالکیت دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود ادعاهای مالکیت شهرداری و حوزه هنری بر سر سینما ۲۲ بهمن اصفهان اما به گفته برخی از دست اندرکاران امر گفته می شود ابتدا سرقفلی این سینما متعلق به حوزه هنری بوده و مطابق دستور رهبر انقلاب ابتدا در  دهه ۶۰ و سپس سال گذشته این سینما در دسته سینماهایی  قرار گرفته که باید به حوزه هنری واگذار شود و بر این اساس به زودی عرصه و اعیان این سینما نیز از سوی مجتمع سیاحتی کوثر به حوزه هنری واگذار  خواهد شد.

همچنین برخی اعضای شورای شهر اصفهان با این ادعا که شهرداری اصفهان تنها مالک این سینما و پاساژ مقابل آن است از این مطلب سخن گفتند که شهرداری فعلا قصد تغییر کاربری این سینما را ندارد!

این در حالی است که برخی مسئولان ادعا می کنند هیچ گاه مِلک این سینما به نام مصلای اصفهان نبوده است که که آن را به ارگانی دیگر به هر منظوری بفروشد و تنها پاساژ روبروی این سینما متعلق به مصلی است که طبیعی است‌ می تواند هر تصمیمی که صلاح دانست درباره آن عملی کند نه اینکه نام سینما همایون را نیز ضمیمه آن قرار دهد.

سید مهدی سیدین‌نیا رئیس حوزه هنری اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر در این ارتباط توضیحاتی ارائه کرده است.

برخی مسئولان شهری ادعا دارند سینما ۲۲بهمن بعنوان مستغلات مصلی اصفهان است؟

سینما ۲۲ بهمن و پاساژ روبروی آن در اوایل انقلاب تفکیک شده و مالک خصوصی، پاساژ را فروخته که چندین سال پیش نیز مصلای اصفهان آن را خریداری کرده است.

این مجموع شامل چندین پلاک ثبتی است که می توان فروخت و خرج مصلی کرد و طبیعی است که هر کس مسئولیت املاک خود را دارد و ما در این ارتباط دخالتی نمی کنیم.

اما سینما ۲۲ بهمن دارای دو بخش سینمای روباز و سالن سرپوشیده است که عرصه یا زمین آن متعلق به بنیاد شهید و سرقفلی و امتیاز آن در اختیار بنیاد مستضعفان و جانبازان بوده است که مطابق دستور رهبر انقلاب ابتدا در  دهه ۶۰ و سپس سال گذشته سینماهای بنیاد باید به حوزه هنری واگذار شود.

چرا این واگذاری در سال ۶۸ انجام نشده است؟

گویی رئیس وقت بنیاد شهید در آن زمان صحبت‌هایی با رئیس حوزه هنری وقت داشته است مبنی بر اینکه چند سینما همچنان در اختیار بنیاد شهید باشد و این اتفاق رخ می‌دهد که سینما همایون نیز از دسته این سینماهاست.

این سینما حدود ۵ تا ۶ سال در اوایل انقلاب فعال بوده است تا اینکه به دلیل توجه نکردن به سینماها تعطیل می شود درست مانند اتفاقی که برای سینما فلسطین، ایران و اندیشه در سالهای اخیر افتاد و به مرور به دست فراموشی سپرده شد.

سرقفلی سینما همایون از چه زمان در اختیار حوزه هنری بوده است؟

با توجه به دستور رهبر انقلاب در سال ۶۸ می‌توان گفت در واقع این سینما از همان سال متعلق به این نهاد است؛ با توجه به اجرا نشدن این واگذاری، من حدود ۵ تا ۶ سال پیش برای اجرایی کردن دستور رهبر انقلاب در سال ۶۸ پیگیری‌های انجام دادم که به نتیجه رسید و طی جلساتی در تهران و اصفهان سرقفلی و امتیاز این مجموعه که در اختیار بنیاد مستضعفان بود به این حوزه واگذار شد.

این سینما اکنون یک مجموعه مخروبه است. چرا در طول این سالها به آن توجه کافی نشده است؟

 ما امانتدار مردم هستیم و هدف اصلی ما پس از دراختیار گرفتن سرقفلی این سینما بازسازی، احیا و بهره‌برداری از آن بود نه اینکه تبدیل به مخروبه شده و به چنین وضعیت فجیعی برسد؛ چندسال پیش عده ای این سینما را ساعت ۵ صبح آتش زدند و بهره‌برداری از آن غیرممکن شد که منافع عده ای در آن بود.

بر این اساس پیگیر خریداری این سینما بودیم تا اینکه در سال گذشته طی استعلام بار دیگر رهبر معظم انقلاب دستور واگذاری تمام سینماها به حوزه هنری را صادر کردند؛ البته همانطور که بیان شد این دستور یک بار دیگر در اواخر دهه ۶۰ صادر شده بود اما برخی توافقات غیرمرسومی در این ارتباط انجام داده بودند.

بر این اساس علاوه بر اینکه سرقفلی و امتیاز این سینما در اختیار حوزه هنری است با دستور رهبر انقلاب در سال گذشته مِلک آن نیز به این نهاد واگذار شده است که همانند سه سینمای دیگر از ۶ سینمای واگذار شده به حوزه هنری مورد بازسازی قرار می گیرد.

یعنی شهرداری از این مالکیت بی خبر است؟

خیر، در واقع رئیس حوزه هنری اصفهان ۱۰ ماه پیش در نامه‌ای به شهرداری اصفهان اسامی سینماهایی که در لیست واگذاری به حوزه است را اعلام کرده ضمن اینکه چند نفر از مدیران شهرداری نیز چندین بار با من مذاکراتی در این ارتباط داشتند و سوالاتی نیز در این ارتباط با سینما با من در میان گذاشتند و تمام شرایط برای آنها بیان شد که تمامیت سینما همایون متعلق به حوزه هنری است.

بر این اساس و با توجه به مالکیت حوزه هنری بر سینما ۲۲ بهمن صحبت ما این است که مصاحبه‌هایی در این ارتباط که این سینما از مستغلات مصلی است که به شهرداری فروخته شده خلاف واقع است و با توجه به اینکه تنها پاساژ روبروی آن متعلق به مصلی بوده است دوستان در بیان این موضوع اشتباهاتی داشته‌اند.

 این پیشنهاد را نیز به دوستان داریم که هرگونه صحبتی در این باره مبتنی بر قاعده و مبانی محکم باشد و در غیر این صورت هر تعداد مصاحبه نیز نیز تاثیری در اصل مطلب نداشته و ارزش حقوقی ندارد.

گویی صحبت از زمینی ۳ هزار متری در پشت سینما همایون نیز هست که بیان شده که باید شهرداری برای بهره برداری بهتر آن را نیز خریداری و به سینما همایون متصل کند؟

در واقع ملک سینما همایون یک هزار و ۸۳۶ متر مربع و پاساژِ متعلق به مصلی نیز حدود ۷۰۰ مترمربع است اما زمین یاد شده ملکی خصوصی و قدیمی است که به خیابان شمس‌آبادی راه دارد و اگر نیاز است شهرداری می‌تواند آن را خریداری کند که ارتباطی با ما و سینما ۲۲ بهمن نخواهد داشت.

در واقع هر کس بر اساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی و رعایت حقوق افراد حقیقی و حقوقی می‌تواند به مردم خدمت کند اما دقت کنیم بدون اطلاع و بدون آگاهی و تحقیق صحبت کردن موجب تشویش اذهان عمومی می شود؛ بنابراین خواهش می کنم دوستان به ویژه افراد دارای جایگاه حقوقی با مطالعه و اطلاعات کامل و بر اساس مستندات صحبت کنند چراکه مضرات توجه نکردن به این موضوع در نهایت جامعه را نشانه می گیرد.

 برخی شاهدِ ادعاهای خود را صحبتهای استاندار می دانند که در دیدار با شورای شهر درخواست تصویب لایحه ارائه شده از سوی شهرداری برای خرید زمین سینما همایون دانسته است این مطلب تا چه حد صحت دارد؟

همان زمان که این مطلب منتشر شد من با آقای زرگرپور به شکل حضوری صحبت کردم و پس از توضیحات من ایشان بیان داشت که من از مالکیت حوزه هنری بر این سینما اطلاع نداشتم؛ صحبت من را پذیرفتند و گفتند هر نوع کمکی در زمینه واگذاری این سینما از بنیاد شهید به حوزه هنری مورد نیاز باشد به ما کمک می کنند؛ به نظر می رسد که اطلاعات غلطی در این زمینه به ایشان داده شده بود.  

گویی ورودی این سینما از درون پاساژ بوده است، آیا بعدها در این زمینه برای ورود و خروج از سینما مشکلی ایجاد نخواهد شد؟

البته این سینما دارای یک خروجی دیگر نیز هست که در صورت نیاز مورد استفاده قرار می گیرد اما به یقین با مالک پاساژ برای ورود و خروج سینما همانند گذشته توافقاتی انجام می شود؛ دیدگاه من این است که ما همه در یک کشتی و با هدفی مشترک برای خدمت هستیم بنابراین باید اختلافات را با مذاکره رفع کرد و بهترین تصمیمی را گرفت که به نفع مردم باشد.

خبرنگار: فاطمه کازرونی

کد خبر 2869681

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =