مهمترین چالش پیوند اعضا در ایران/۵۰۰ پیوند کبد در شیراز

عضو شورای عالی پیوند، از شیراز به عنوان بزرگترین مرکز پیوند کبد در دنیا طی ۲ سال اخیر نام برد و افزود: در سال گذشته ۵۰۰ پیوند کبد در این شهر انجام شد و ۶۰۰ پیوند نیز در سال جاری پیش بینی شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید علی ملک حسینی اظهار داشت: در شیراز سالیانه حدود ۳۰۰ پیوند کلیه، ۶۰ پیوند لوزالمعهده و سایر پیوندها انجام می شود و از این رو، بخش پیوند شیراز در دنیا شناخته شده ست.

رئیس بخش پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی شیراز گفت: خوشبختانه تربیت نیرو در شیراز به خوبی انجام شده و از کشورهای مختلفی مانند سودان، تاجیکستان، لبنان، عراق و سوریه و سایر کشورهای خاورمیانه دانشجویانی برای آموزش و تقویت بنیه علمی خود به شیراز می آیند.

پدر پیوند كبد ایران گفت: شبکه ایرانی فراهم آوری و پیوند عضو (IrNOPT) بر اساس تجربه بیش از ۳۰ ساله پیوند در ایران طراحی شده و در شورای عالی پیوند نیز بحث و بررسی توسط کارشناسان و متخصصان برتر کشور انجام می شود و امیدوارم سازمانی مستقل جهت امور مربوط به پیوند اعضا تحت نظارت وزارت بهداشت و با کمک نیروهای مردمی و غیر دولتی ایجاد شود.

رئیس دوره ای انجمن پیوند اعضای خاورمیانه افزود: هزینه های ساخت بیمارستان ۵۰۰ تختوابی پیوند شیراز را خیرین تأمین کرده اند و تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید و امید می رود تامین تجهیزات آن نیز به سرعت و تا پایان سال جاری انجام شود.

وی ادامه داد: این بیمارستان به یکی از بیمارستان های آموزشی مدرن تبدیل خواهد شد تا بتوان در آن مرکز، تحقیق و پژوهش و پیشگیری را ارائه دهیم.

رئیس بخش پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی شیراز گفت: نیروی انسانی مورد نیاز بیمارستان پیوند را باید با درآمدهای خود بیمارستان به دلیل خیریه بودن تأمین کنیم .

ملک حسینی خاطر نشان کرد: فردی که توانایی مالی مناسبی ندارد طبیعی است که هزینه ای از وی دریافت نشود اما افراد با در آمدهای بالا باید هزینه های درمان خود را پرداخت کنند ضمن اینکه پوشش بیمه ها باید مناسب باشد و وظیفه بیمه این است که یک تخت بیمارستانی در بخش دولتی، خصوصی، خیریه و... ارزیابی کند و نمره تخت ها را بدهد و بر اساس آن منابعی را اختصاص دهد.

پدر پیوند كبد ایران با اشاره به نیاز حدود ۴ هزار نفری به نیروی انسانی در بیمارستان پیوند و مرکز سرطان جنوب کشور در شیراز گفت: حقوق این پرسنل از محل در آمدهای درمان بیماران، پرداختی بیمه ها و همچنین پشتوانه خیرین تامین خواهد شد و در حال حاضر بهترین بیمارستان ها در دنیا مربوط به بخش غیر دولتی و خیریه است اما باید توجه داشت که حمایت از مراجعان نیازمند نیز باید کارشناسی شود و با انجام مددکاری مشخص کرد که به چه کسی چه مقدار کمک کرد.

ملک حسینی افزود: بیمارستان پیوند شیراز یکی از مدرن ترین بیمارستان های منطقه است و همچنین ساخت مرکز سرطان جنوب کشور با ۷۰۰ تختخواب را آغاز کرده ایم و با توجه به تجربیات ساخت بیمارستان پیوند، روند ساخت مرکز سرطان با سرعت بیشتری دنبال خواهد شد.

وی مهم ترین مشکل پیوند اعضا را پیوند از زنده غیرفامیل دانست و گفت: باید از ظرفیت اهدای عضو از مرگ مغزی استفاده بهتری صورت گیرد.

ملک حسینی گفت: متاسفانه در برخی موارد مشاهده می شود که زنانی که چندین فرزند دارند به دلیل شرایط سخت اقتصادی مبادرت به فروش کلیه می کنند که باید در مورد بازار کلیه بازنگری شود چرا که فروش کلیه اقدامی خداپسندانه نیست بنابراین باید به اهدای عضو از مرگ مغزی توجه ویزه ای شود.

وی افزود: بیش از ۹۵ درصد خانواده هایی که عزیزشان مرگ مغزی شده است به اهدای عضو آنها رضایت دارند و با وجود چنین افراد نوع دوستی باید پیوند از زنده غریبه را محدود کرد. ضمن اینکه در شیراز حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد پیوندها از افراد مرگ مغزی و تنها ۵ درصد از افراد فامیل است و از ۸ سال پیش تا کنون پیوند از افراد زنده غریبه در بخش پیوند شیراز ممنوع شده است.

کد خبر 2876053

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =