ارتداد و آزادي

"ارتداد و آزادي" تاليف سيد حسين هاشمي در 166 صفحه و شمارگان 1200 نسخه از سوي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي منتشر شد.

خبرگزاري "مهر" - گروه دين و انديشه : ارتداد و توهين به مقدسات از جمله عناويني هستند كه در فقه اسلامي جرم انگاري شده است. اين عناوين مجرمانه در ساختار دين اسلام مطرح است كه آموزه هاي آن در چارچوب اخلاق فردي و برخي عبارات منحصر نمي شود بلكه دامنه آن وسيع بوده و حوزه هاي حقوقي و اخلاقي، سياسي، مدني و فردي را در بر مي گيرد.

علاوه بر اين، از آنجا كه مبناي مشروعيت احكام اراداه شارع حكيم است دين انسانها را به انديشه و تفكر و خردورزي تحريك و ترغيب كرده و بر ترويج دانش و بها دادن به دانشمندان اصرار مي ورزد.

در بسياري از نظامهاي حقوقي دين به عنوان عامل مهم نظم اجتماعي از زندگي بشر حذف شده و ساحت آن محدود به برخي آداب و رسوم و عبادات فردي شده است. با توجه به اين دو رويكرد نمي توان ارتداد را به يك صورت در دو نظام حقوقي بررسي كرد بلكه آنچه شايسته است اين كه ارتداد در ساختار نظام حقوقي اسلام به صورت مجزا و با توجه به مباني و منابع و روش شناسي آن مورد بررس يقرار گيرد تا حوزه دقيق آن روشن شده و ضوابط آن مبرهن گردد.

مولف كتاب حاضر در تبيين اهداف و ضرورتهاي اين كتاب نوشته است : از جمله شبهاتي كه در سالهاي اخير در ميان نسل جوان توسط برخي محافل و مجلات شدت يافته مسئله ارتداد و توهين به مقدسات و رابطه اين دو با حقوق بشر و آزادي بيان، عقيده و آزادي در تغيير مذهب است. در اين خصوص ضرورت دارد اين شبهات به صورت جدي مورد نقد و بررسي قرار گيرند.

از پرسشهاي اصلي كه كتاب "ارتداد و آزادي" مطرح ساخته به اين موارد مي توان اشاره كرد : آيا طرح شبهات علمي و ابراز شك و ترديد در مباني ديني موجب تحقق ارتداد مي گردد؟ آيا انكار ضروري دين در صورتي كه ناشي از يك بحث نظري و علمي باشد موجب تحقق ارتداد است؟ آيا لازم است حكم به ارتداد و اجراي آن تحت نظارت حكومت اسلامي باشد يا هر كس مي تواند خود اقدام به آن نمايد؟  

كتاب حاضر از چهار فصل تشكيل شده است. 1- مفاهيم و مباني 2- ارتداد فكري و نظري 3- اجراي مجازات ارتداد و توهين به مقدسات 4- فلسفه ارتداد و توهين به مقدسات.

کد خبر 288244

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha