«زبان گنجشکی» که از پایه‌های پل تاریخی «مارنان» سردرآورد

اصفهان- رشد درخت زبان گنجشک در شکاف یکی از پایه‌های پل تاریخی مارنان توجه دوستداران میراث فرهنگی را به خود جلب کرده و آنها خواستار ساماندهی وضعیت رشد گیاهان در اطراف این پل شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها تقابل رودخانه زاینده رود با آثار تاریخی اصفهان پررنگ تر از گذشته شده است، به گونه ای که آوردهای این رودخانه این بار به شکاف‌های پل مارنان که از پل‌های تاریخی اصفهان است، رخنه کرده و موجب سبز شدن درخت زبان گنجشکی در شکاف یکی از پایه‌های این پل شده‌ است.

دوستداران میراث فرهنگی در اصفهان نسبت به رویش این درخت ابراز نگرانی کرده و خواستار پیگیری مقابله با رشد بیشتر این درخت شدند.

در این میان شهرام امیری، مدیر امور بین‌الملل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در این باره با اشاره به اینکه دو سال گذشته نیز این درخت از شکاف پل مارنان سر درآورده بود به خبرنگار مهر گفت: همان زمان کارشناسان میراث فرهنگی پس از مشاهده این درخت طرح از ریشه درآوردن آن را در دستور کار قرار دادند که با توجه به موقعیت جای گیری آن این اقدام میسر نشد.

وی با بیان اینکه برای از ریشه درآوردن این درخت باید شکافی در پایه‌های پل ایجاد شود، افزود: از این رو این اقدام ریسک بزرگی است و باید پس از معاینه تصمیم گیری در خصوص از ریشه درآوردن این درخت انجام شود.

پل مارنان

مدیر امور بین‌الملل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان در حال حاضر قطعه‌بری این درخت بهترین روش برای مقابله با رشد آن است، ادامه داد: در محدوده پل مارنان و در زمان جریان آب در رودخانه در این محل فشار آب کم می‌شود و هر آنچه را که رودخانه با خود می‌آورده است در این محل ته نشین شده و پس از کاهش جریان آب این مواد معدنی و تخم گیاهان به گیاه و درخت تبدیل می‌شوند.

وی اضافه کرد: رشد درخت در پل خواجوی اصفهان نیز اتفاق افتاده بود که از این رو با شکاف پایه‌های پل از ریشه خارج شد و در صورت امتداد خشکی زاینده رود این اقدام در پل مارنان نیز برای قطع و از ریشه درآوردن درخت زبان گنجشک صورت می‌گیرد.

کد خبر 2883760

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =