باستان‌شناسان سه شیفته در ایستگاه مترو امام حسین(ع) نظارت می‌کنند

اصفهان - مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: با توجه به افزایش فعالیت‌های ساخت مترو در محدوده میدان امام حسین (ع) سه شیفت باستان‌شناس نیز در ایستگاه مترو امام حسین(ع) روزانه بر این امر نظارت دارند.

فریدون الهیاری در گفتگو با خبرنگار مهر، در ارتباط با افزایش فعالیت‌ها در محل ایستگا‌های مترو در میدان امام حسین (ع) اظهار داشت: تمام فعالیت های مترو در میدان امام حسین (ع) تحت نظارت میراث فرهنگی است و از زمانی که فعالیت در این ایستگاه‌ها به شکل جدی‌تری دنبال می‌شود پایش میراث فرهنگی در این منطقه نیز به شکل شبانه روزی درآمده است.

وی افزود: بر این اساس سه شیفت باستان شناس مقیم در این محل حاضر هستند و تمام فعالیت ها را رصد و گزارش می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با بیان اینکه مسیر عبور مترو اصفهان و ایستگا‌های آن یکی از خیابان‌های قدیمی و محل‌های اصفهان است و باید ضوابط میراث فرهنگی در این مسیر رعایت شود، تاکید کرد: هرگاه ما در این مسیر به سایت یا اشیاء تاریخی برخورد کردیم کار مترو به شکل موضعی این آثار متوقف شده و با این وجود در ساخت ایستگاه متروی نیز تعللی انجام نشده است.

الهیاری با اشاره به اینکه در بحث ایستگاه های دروازه دولت و انقلاب به نگاهی دوسویه پرداختیم، تصریح کرد: در گذشته این تصور وجود داشت که میراث فرهنگی مانع توسعه شهری است اما ما معتقدیم میراث فرهنگی ضمن حفظ ارزش‌های خود که باید به حفاظت از میراث ارزشمند این استان کمک کند باید موانع توسعه شهری را نیز از میان ببریم.

وی اضافه کرد: برای از بین بردن این موانع ما قبل از قرارگرفتن در برابر فشارها باید راهکارهایی که هم میراث حفظ شود و هم مسیر توسعه باز شود را ایجاد کنیم که این کار در میدان امام حسین (ع) انجام شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان نمونه شاخص این امر را کشف آبراهه ای تاریخی در عملیات اخیر مترو برشمرد و گفت: در این راستا پیش از اینکه افکار عمومی به سمت این موضوع برود که باید این آبراهه خراب و راه باز شود راهکارها را در شورای فنی میراث‌فرهنگی با توان کارشناسی و علمی قوی پیگیری کردیم.

وی ادامه داد: سازمان قطار شهری نیز این مطلب را پذیرفته است و دغدغه ای در حفظ آثار تاریخی در میدان امام حسین (ع) نداریم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان تاکید کرد: بدین ترتیب اکنون عملیات ساخت مترو در این میادین با سرعت خوبی در حال انجام است ضمن اینکه کمیته راهبردی نیز پایش خود را به شکل مرتب انجام می دهد.

کد خبر 2884605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =