تولید گاز ایران در پارس جنوبی از کشور قطر بیشتر شود

بوشهر - مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته تا پایان سال ۹۶ میزان تولید گاز ایران در پارس جنوبی باید از کشور قطر بیشتر شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی یوسفی چهارشنبه‌شب در نشست با خبرنگاران در عسلویه اظهار داشت: میدان مشترک پارس جنوبی دارای ۹ هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع مساحت است که شش هزار کیلومتر سهم کشور قطر و سه هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع سهم ایران است.

وی با اشاره به اینکه کشور قطر حدود ۱۰ سال زودتر از ایران بهره‌برداری از این میدان مشترک گازی را شروع کرده بود، افزود: معادل ۲۸ فاز گازی در ایران برای بهره‌برداری از میدان مشترک گازی طراحی شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس با بیان اینکه ۱۰ فاز پارس جنوبی تا سال ۹۲ به تولید رسیده بود، اضافه کرد: میزان تولید گاز در این فازها ۲۷۰ تا ۲۹۰ میلیون مترمکعب بود.

راه‌اندازی واحدهای پتروشیمی و صنایع پائین‌دستی

وی با بیان اینکه هدف از ساخت و تاسیس پارس جنوبی تنها تولید گاز نیست، ادامه داد: راه‌اندازی واحدهای پتروشیمی و صنایع پائین‌دستی به منظور تحقق ارزش افزوده از دیگر اهداف ایجاد منطقه ویژه پارس جنوبی است.

یوسفی با اشاره به اولویت‌بندی راه‌اندازی فازهای پارس جنوبی در سال ۹۲ و ۹۳، خاطرنشان کرد: فاز ۱۲ در سال گذشته به بهره‌برداری رسید و همچنین ظرفیت دیگر فازها نیز افزایش یافت و در مجموع شاهد افزایش تولید حدود ۱۲۰ میلیون مترمکعبی در تولید گاز در این منطقه بودیم.

http://media.mehrnews.com/d/2015/08/20/4/1800576.jpg

وی گفت: فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی نیز در آینده نزدیک با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید و پیش بینی می‌شود که فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس افزود: پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۹۶ میزان تولید گاز ایران در پارس جنوبی از کشور قطر بیشتر شود.

تولید روزانه ۴۵۰ میلیون مترمکعب گاز

وی با بیان اینکه میزان تولید گاز در پارس جنوبی در نهایت و با تکمیل فازها به ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد، تصریح کرد: هم‌اکنون میزان تولید روزانه گاز پارس جنوبی ۴۵۰ میلیون مترمکعب است.

یوسفی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر فاصله‌گرفتن از خام‌فروشی، ادامه داد: توسعه طرح های پتروشیمی و صنایع پائین دستی با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته است.

به‌کارگیری نیروهای بومی در پارس جنوبی

وی در ارتباط با به‌کارگیری نیروهای بومی در پارس جنوبی بیان کرد: یکی از مصوبات دولت قبل استخدام ۵۰ درصد کارکنان پارس جنوبی از نیروهای بومی بود که این مهم نیازمند تامین برخی پیش‌نیازها است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس با بیان اینکه داشتن نیروی توانمند و متخصص یکی از نیازهای تحقق مصوبه استخدام نیروهای بومی است، افزود: باید تلاش شود که آموزش‌های مورد نیاز ارائه شود.

وی ادامه داد: در همین راستا یک تفاهم‌نامه نیز بین ما و فنی و حرفه‌ای امضا شده است و دانشکده‌های فنی نیز در این راستا برای تربیت نیروی مورد نیاز فعال شده‌اند.

یوسفی با بیان اینکه سهم واقعی نیروهای بومی در پارس جنوبی تا پایان شهریور سال ۹۳ حدود ۱۶ درصد بود، اضافه کرد: برای استخدام نیروها سخت‌گیری‌های زیادی داشتیم که نیروهای بومی به‌کارگیری شوند.

وی با بیان اینکه ۱۳ هزار نفر طی چهار سال برای اشتغال در پارس جنوبی آموزش می‌بینند، افزود: در حال حاضر سهم تحقق نیروهای بومی در پارس جنوبی ۲۵ درصد است.

افزایش میزان صادرات محصولات پارس جنوبی

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس در ادامه به افزایش میزان صادرات محصولات پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: محصولات پارس جنوبی به ۲۹ کشور صادر می‌شود که سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد دلار محصول صادر شد.

وی با بیان اینکه شاهد افزایش ۲۶ درصدی صادرات از گمرک پارس جنوبی بودیم، خاطرنشان کرد: گمرک منطقه ویژه پارس در سال گذشته رتبه نخست صادرات کشور را کسب کرد.

یوسفی به حمایت ویژه این سازمان از ورزش اشاره کرد و افزود: تاکید ویژه‌ای بر استفاده از نیروهای بومی در حمایت از ورزش در پارس جنوبی داریم.

افزایش اعتبارات صنعت نفت برای پروژه‌های عام‌المنفعه

وی به افزایش اعتبارات هزینه‌شده صنعت نفت برای اجرای پروژه‌های عام‌المنفعه اشاره کرد و افزود: ۱۲.۶ میلیارد تومان باید هزینه می‌کردیم که در مجموع ۴۰ میلیارد تومان هزینه شد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس همچنین به تلاش این سازمان برای بهبود وضعیت مدارس استان بوشهر اشاره کرد و افزود: در سال‌های گذشته اقدامات بسیار خوبی در این راستا صورت گرفت و پتروشیمی‌ها نیز تعهد ساخت چهار مدرسه را بر عهده گرفتنه‌اند.

بهبود شرایط زیست‌محیطی در پارس جنوبی

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای بهبود شرایط زیست‌محیطی در پارس جنوبی، بیان کرد: میزان فلرینگ در فازهای یک تا ۱۰ پارس جنوبی حدود ۳۰ درصد کاهش یافت.

یوسفی افزود: در زمینه کاهش آلایندگی‌های دریا نیز تلاش ویژه‌ای داریم و طرح‌های مطالعاتی را با همکاری پژوهشکده صنعت نفت در دستور کار قرار دادیم.

کد خبر 2888772

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =