دانشگاهها باید پشتوانه دستگاه دیپلماسی باشند

رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: دانشگاه ها باید پشتوانه دستگاه دیپلماسی در راه سخت دفاع از استقلال و منافع کشور باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدمهدی تهرانچی امروز در نشست علمی مذاکرات هسته ای و علوم سیاسی در ایران که در دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است، با گرامیداشت یاد دو شهید عرصه جهادی دکتر شهید مسعود علیمحمدی و مجید شهریاری اساتید دانشگاه تهران و شهید بهشتی گفت: راجع به توافق هسته ای سخن های بسیار و جلسات زیادی تشکیل شده است، اما جلسه امروز ما توافق ماهوی با سایر جلسات دارد که لازم است به آن اشاره شود.

وی ادامه داد: در تفسیر هر پدیده لازم است به متن و بستر آن در کنار نگاه به جزئیات توجه شود. عدم توجه به چارچوب ها می تواند موجب عدم درک مناسب از جزئیات شود.

رئیس دانشگاه شهید افزود: امروز شاهد هستیم در امور حکمرانی در کشور ما بیش از هر زمان دیگری علم و سیاست خصوصا تبادلات بین المللی به هم نزدیک شده است.

تهرانچی تصریح کرد: امروز آنچه اتفاق افتاد توانایی علمی ما را نشان داد که تبادلات علمی به تعاملات علمی بین دو حوزه دستگاه علمی و دستگاه دیپلماسی منجر شده است.

وی اضافه کرد: توسعه سوخت نیروگاه ها، توسعه دانش هسته ای با تکیه بر کاربرد صلح‌آمیز آن، تولید سوخت رآکتور ۲۰ درصدی تهران با هدف توسعه کاربرد پزشکی هسته ای و در انتها تلاش بی وقفه اعضای وزارت امور خارجه در حفظ دستاوردها در کنار غلبه بر جریان ایران هراسی، همه و همه شاید بیش از هر زمان دیگری نشان داد که دفاع از توانایی علم و فناوری پیچیده تر از دفاع از منافع اقتصادی است و این راه بدون توافقات علمی ممکن نیست.

رئیس دانشگاه شهید ادامه داد: در مسیر توافق هسته ای راهی که دستگاه دیپلماسی در کنار دستگاه علم و فناوری طی کرد، نقطه عطفی است در رسیدن به یک درجه از رشد که امید است در هیاهوی بررسی جزئیات به فراموشی سپرده نشود.

تهرانچی افزود: آن روی مذاکرات نشان داد که دانشگاه ها با همه وجوهشان نه تنها با علوم سیاسی و بین المللی، بلکه با تمام اجزای آن به عنوان سازمان عالم باید پشتوانه دستگاه دیپلماسی در راه سخت دفاع از استقلال و منافع کشور باشد.

وی یادآور شد: سیر حرکت هسته ای در مذاکرات نشان داد علم و فناوری امروز جایگاه خاصی در اقتدار ملت ها دارد.

رئیس دانشگاه شهید گفت: علم، امروزه بیش از سرمایه اقتصادی مایه اقتدار ملت است تحریم اقتصادی و در کنار آن تحریم علم و فناوری نشان داد که می خواهند با فشار اقتصادی کشور حرکت علمی را متوقف کنند اما این مساله شدنی نبود.

تهرانچی بیان کرد: تبادلات علمی ما سبب بزرگی ما است و در این جلسه امید است بتوانیم با تدابیر دستگاه علم و فناوری، پشتوانه دستگاه دیپلماسی شویم.

کد خبر 2892003

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =