دولت بوش در وقوع طوفان كاترينا و حفظ جان شهروندان آمريكايي مقصر بوده است

روزنامه واشنگتن پست نوشت كه بوش از وقوع فاجعه كاترينا مطلع بوده و در انجام تدابير پيشگيرانه براي نجات جان شهروندان آمريكايي و نيز اقدامات امداد رساني كوتاهي نموده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روزنامه واشنگتن پست، بازرسان مجلس نمايندگان آمريكا اعلام كردند كه وقوع طوفان كاترينا نشان داد كه دولت آمريكا از حملات تروريستي 11 سپتامبر 2001 درس نگرفته است، زيرا بوش هشدارهاي مربوط به تهديد نيو اورلئان را جدي نگرفته بود و براي نجات ساكنان اين منطقه هيچ اقدام فوري را انجام نداده بود.

پيش نويس اين گزارش كه بيش از 600 صفحه است و دراختيار واشنگتن پست نيز قرار گرفت، قرار است روز چهارشنبه منتشر شود كه شامل 90 مورد كوتاهي و قصور دولت است.

اين گزارش يكي از سه بررسي و تحقيق مجلس نمايندگان، سنا و كاخ سفيد است و طي هفته هاي آتي واكنش دولت به اين فاجعه طبيعي ملت را تشريح خواهد كرد.

در اين گزارش به كوتاهي دولت و واكنش نادرست مشاوران بوش در اين حادثه اشاره شده است، مشاوراني مثل دبير امنيت محلي و همچنين مركزعملياتهاي نظامي و شوراي امنيت ملي كاخ سفيد.

اين گزارش كه توسط كميته انتخابي جمهوري خواهان مجلس نمايندگان آمريكا تهيه شده،"ميشل چرتاف" دبير امنيت محلي مورد انتقاد قرار گرفته و گفته شده كه وي در فعال كردن سيستم هاي واكنش سريع دولت " ديرو غير موثرعمل كرده و يا اصلا هيچ اقدامي را انجام نداده است" و در فرستادن سريع نيروهاي فدرال و ابزار لازم  ظرف سه روز تاخير كرده است.

كاخ سفيد هم با توجه به اطلاعاتي كه در دست داشت، در ارائه اقدامات لازم كوتاهي كرده و نتوانسته انهدام سيستم سد نزديك
نيواورلئان را در 29 آگوست ، يعني همان روزي كه حادثه كاترينا به وقوع پيوست، مورد تاييد قرار دهد و همين مسئله موجب طغيان آب در شهر 500 هزار نفري كاترينا شده است.

اين در حالي است كه " ترنت دافي" سخنگوي كاخ سفيد مدعي شد كه  بوش كاملا به تيم امنيت محلي اطمينان داشته است و " رئيس جمهور از آغاز تا پايان اين واقعه شركت داشته " و پيش از طوفان نيز نيروهاي لازم را در اين محل مستقر كرده و پس از آن نيز مسئوليتهايي را بر عهده گرفته بود.

پيش از اين نيز كالين پاول وزير امور خارجه سابق آمريكا ،دولت و مقامات محلي اين كشور را متهم كرد كه در حادثه كاترينا قصور زيادي داشته اند. 

پاول تصريح كرد: عملكرد دولت آمريكا و مقامات محلي در نيواورلئان در تعامل با طوفان كاترينا خوب نبود.

کد خبر 289431

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha