دكتر كيانوش كياني گفت : نخستين گام براي جلوگيري از نابودي فرهنگ و سنت شفاهي ايراني، گردآوري آنها و راه گردآوري نيز ضبط و ثبت گفتار راويان و ناقلان اين فرهنگ است.

دكتر كيانوش كياني مدير مسئول فصلنامه گنجينه اسناد ، در گفتگو با خبرنگار فرهنگ و ادب مهر ، ضمن بيان اين مطلب افزود : با وجود اين كه اطلاق فرهنگ معنوي را نيز براي فرهنگ شفاهي بكار مي برند اما مايلم آن را تحت همان عنوان فرهنگ شفاهي مطرح كنم چرا كه سنت نگارشي ما هم مثل ديوان حافظ، مثنوي مولانا و ... مملو از معنويات است.

وي تصريح كرد : بطور كلي تاريخ شفاهي و فرهنگ شفاهي ما از شناخته شده ترين برنامه ها و منابع براي ثبت اطلاعات و شناخت فرهنگ و تمدن گذشته به شمار مي رود كه در اين خصوص  ما ايراني ها به انتقال سينه به سينه معلومات و فرهنگ خود، شهره هستيم و اگر دقت كنيم مي بينيم كه قصه ها و حكايات ما معمولا با عبارت " آورده اند كه ... " آغاز مي شود.

معاون امور اسناد سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران از فولكلور، افسانه ها، اشعار، اساطير، كنايات و ... به عنوان شاخه هاي متعدد فرهنگ شفاهي ايران نام برد و اضافه كرد : با وجود اين كه فرهنگ ما از طريق سنت شفاهي و سينه به سينه انتقال يافته است ولي بايد با برنامه ريزي مشخصي به جمع آوري آنها اقدام نمود.

وي ادامه داد : افراد زيادي در اين حوزه فعاليت كرده اند. برنامه هاي مختلفي نيز در تلويزيون تهيه شده است اما همه اين گردآوري ها همچون پيمانه كوچكي است كه بخواهد اقيانوسي را جمع آوري كند. دانشكده گويش ها، سازمان اسناد ملي، حوزه هنري، انجمن حفظ و نشر آثار دفاع مقدس و تعدادي ديگر از نهاد و مراكز در اين رابطه فعاليت كرده اند ولي به حركت وسيعتري نيازمنديم كه بتواند در همه جاي كشور اين ميراث را گردآوري نمايد.

دكتر كيانوش كياني با اعلام اين مطلب كه گردآوري فرهنگ شفاهي ايران تنها در طول 25 سال اخير شكل تخصصي و علمي به خود گرفته است افزود : يكي از كارآمدترين روش ها استفاده از صدا و نقل گويي كساني است كه اين گنجينه را در سينه حفظ كرده اند. با استفاده از صدا مي توان حس ها و كيفيت اتفاقات را هم سنجيد. فراموش نكنيم كه آوا و آهنگ گفتار در درك هيجانات گوينده بسيار مهم است و به محقق كمك زيادي مي كند.

مولف كتاب " ضرب المثل هاي بختياري " در ادامه گفتگو با مهر تصريح كرد : براي حفظ گنجينه سنت شفاهي، هيچ جانشيني براي شنيدن صحبت ها وجود ندارد. كلام و نقل مستقيم افراد ويژگي خاصي دارد كه مي بايست براي تخصصي و قانونمند كردن آن برنامه هاي مشخصي در نظر گرفت.

معاون اسناد سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران از طراحي برنامه هايي ويژه براي گردآوري متون و منابع شفاهي در اين سازمان خبر داد و يادآور شد : كار گردآوري و تحقيق در زمينه ميراث فرهنگي شفاهي، اصول و ضوابط خاصي دارد كه در صورت رعايت تمامي جوانب علمي و حرفه اي آن، سنديت، واقعيت و سلامت شنيده ها را تضمين خواهد كرد. در صورتي كه اين كار با برنامه ريزي و روش هاي علمي همراه باشد، احتمال بروز اشكال يا اغراق گويي از سوي راويان به حداقل خواهد رسيد.

دكتر كياني در پايان گفتگو با مهر، ضمن تاكيد بر اين مطلب كه سازمان اسناد انتقال دانش و تجربيات خود را در اين زمينه به ساير سازمان ها و پژوهشگران، وظيفه خود مي داند گفت : از آن جايي كه مبحث گردآوري ميراث شفاهي ايران با وسعت و گستردگي فراواني مواجه است، پيشنهاد مي كنم دستگاه هاي متولي و صاحب وظيفه با تشكيل يك شورا يا دبيرخانه و پيگيري آموزش نيروها و بكارگيري روش هاي  تحقيقي و مطالعاتي، به استخراج، پالايش و مكتوب نمودن فرهنگ شفاهي پرداخته و آن را در اختيار نسل هاي آتي قرار دهد.

کد خبر 289437

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha