سعي مي‌ كنيم گره هسته‌ اي را با دست باز كنيم / باب مذاكره را نمي‌بنديم

رئيس مجلس شوراي اسلامي در خصوص احتمال از سرگيري مذاكرات هسته ‌اي گفت: به طور يقين حال و هواي مذاكرات قبل از تصميم شوراي حكام براي گزارش پرونده هسته‌اي ايران به شوراي امنيت با بعد از آن فرق دارد، اما هنوز معتقديم گره‌ اي كه بادست باز مي‌شود ، نبايد آن را بادندان باز كرد. سعي مي‌ كنيم گره ‌هسته‌اي را با دست باز كنيم .

به گزارش خبرنگار پارلماني "مهر"، غلامعلي حداد عادل در حاشيه آغاز به كار كميسيون تلفيق بودجه سال 1385 در جمع خبرنگاران، با تاكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران در اجراي تصميمات خود تاكيد دارد، گفت: وقتي ما اعلام آمادگي كرديم كه تحقيقات هسته اي را در مقياس آزمايشگاهي آغاز كنيم، طبيعي است كه بايد منتظر ورود بازرسان آژانس براي آغاز آن تحقيقات باشيم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين با اشاره به ورود بازرسان آژانس به تهران  تصريح كرد: تحقيقات هسته اي ايران كه پيش از اين نيز اعلام شده بود ، ظرف امروز و فردا با حضور بازرسان آژانس آغاز مي شود.

حداد عادل افزود: اساسنامه آژانس راههاي حقوقي را براي كشورهايي نظير ايران قرار داده تا در چارچوب معاهدات و مقررات بين المللي عمل كند.

وي خاطرنشان كرد: حرف ما اين است كه اگر قرار بود كشوري كه درهاي تاسيسات خود را باز كرده و بارها اعلام نموده كه قصد ساخت سلاح هسته اي ندارد به بهانه اينكه امكان دارد در آينده از فعاليت هاي صلح آميز منحرف شود، پس آژانس بين المللي انرژي اتمي براي چه تاسيس شده است؟

رئيس مجلس شوراي اسلامي وجود آژانس را در اين صورت بي اثر خواند و گفت: يك باره بگويند بايد كشورهايي كه بمب اتمي دارند و باز هم بمب مي سازند ، اين حق را داشته باشند.

وي در پاسخ به اين سوال كه چرا ايران در مقابله با تصميم گزارش پرونده هسته اي به شوراي امنيت گام هاي بعدي را بر نمي دارد، گفت: ايران يك سازمان بندي براي خود قرار داده است و اين همان موضوعي است كه به عنوان تدبير از آن ياد مي كنند.

حداد عادل در خصوص مذاكرات اين هفته با روسيه هم تصريح كرد: قطع نظر از نتيجه مذاكرات ما اعلام كرده ايم باب مذاكره با هيچ كشوري را نمي بنديم و طرح روسيه را نيز قابل مذاكره مي دانيم اما بر حق خود پافشاري مي كنيم.

وي با اشاره به اهانت برخي مطبوعات غربي به ساحت مقدس پيامبر اكرم (ص) خاطرنشان كرد: در اين مسئله مهمترين نكته اي كه نهفته اين است كه كشورهاي جهان مفهوم آزادي را در كشورهاي غربي به محك آزمايش مي گذارند.

رئيس مجلس با بيان اينكه غربي ها ساليان سال است كه به آزادي خود افتخار مي كنند افزود: اما اكنون براي جوانان و نسل سوم كشورهاي مسلمان اين فرصت پيش آمده كه مفهوم آزادي غربي را ارزيابي و راه مستقل را انتخاب كنند كه نتايج دراز مدت آن بسي فراتر از ساير تصميمات است.

کد خبر 289449

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha