مبارزه با افراط‌گری‌های بوکوحرام و داعش اولویت مشترک ایران و غنا

محمدجواد ظریف و حانا سروا تته تحولات آفـریقا از جمله نیجریـه، چالش های ناشی از رویکردهای گروه های تروریستی بوکوحرام و الشباب در آفریقا رار نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «حانا سروا تته» وزیـر امور خـارجه و همگرایی منطقه ای غنـا، مسائـل روابـط دوجانبه و منطقه ای و بین المللی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

حانا سرواتته با اشاره به سوابق مناسبات دو کشور اظهار داشت: ما به مقامات جمهوری اسلامی ایران بخاطر موفقیت در توافق هسته ای با قدرتهای بزرگ تبریک می گوییم و ما همچون گذشته علاقمندیم در بخش های اقتصادی، بهداشتی، آموزشی و فرهنگی همکاریهای دو کشور را گسترش دهیم.

وزیر امور خارجه همگرایی منطقه ای با تشریح آخرین تحولات اجتماعی و اقتصادی و اولویت های دولتی غنا اظهار داشت: اولویتهای دولت در زمینه ارتقای مناسبات بهداشتی و آموزشی ،  علمی بوده و امیدواریم از تجربیات جمهوری اسلامی ایران در این زمینه ها بهره مند شده و بتوانیم در قالب پروژه های مورد علاقه و از طریق برگزاری کمیسیون مشترک بموقع، فعال سازیم.

 حانا سروا تته درخصوص بحران افراط گرایی در کشورهای همسایه غنا اظهار داشت: رویکرد افراط گرایی بوکوحرام موجب افزایش ناامنی در برخی از کشورهای آفریقایی شده و غنا با بهره گیری از ظرفیتهای مختلف، توانسته مرزهای امنیت خود را در برابر بحران تروریسم ایمن سازد.

ظریف با تشریح راهبرد جمهوری اسلامی ایران در مناسبات آفریقایی گفت: روابط مناسبات جمهوری اسلامی ایران با آفریقا همواره اولویت داشته و ما براساس اصول ثابت با اراده جدی خواهان گسترش مناسبات دوجانبه بوده ایم و امیدواریـم در چهارچوب آماده سازی سفر آینـده رئیس جمهوری غنـا بـه تهران زمینه های جدید را با مکانیزمهای مورد نیاز در این رایزنیها مورد مطالعه و تبادل نظر قرار دهیم.

وی با اشاره به ظرفیتهای دو کشور برای تقویت مناسبات در زمینه کشاورزی، فعال سازی شرکتهای خصوصی دو کشور در اجرای پروژه های مختلف فنی و مهندسی اظهار داشت: ما زمینه های متعددی در بخش کشاورزی و شرکتهای توانای بخش خصوصی برای اجرای پروژه های فنی و مهندسی را داریم که با ایجاد ساز و کارهای مناسبی که انگیزه های لازم را برای تحرک بخشیدن به توسعه فعالیت های آنها فراهم می کند، می توانیم گامهای بلندی برای ارتقای مناسبات از طریق اجرای موافقتنامه همکاری و اجتناب مالیات مضاعف بین دو کشور برداریم.

وزیر امور خارجه کشورمان با تبیین جایگاه غنا در مجامع بین المللی اظهار داشت : ما خاطرات خوبی از سیاستمداران غنایی در سازمان های بین الملل در حل و فصل مناقشات و پیشبرد صلح و امنیت دررخدادهای متنوع داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به رنجهایی که مناطق مختلف عراق، سوریه، افغانستـان، پاکستان و آفریقا بر اثر نگرشهای مشترک غلط گروههای افراطی و خشونت گرا همچون داعش و بوکوحرام در شرایطی که از برخی نارسائیها در فضای اقتصادی کشورها، سوء استفاده نموده تا بحرانهای ناامنی را تشدید سازند خاطرنشان کرد: عوامل اقتصادی و فرهنگی در ثبات جوامع بسیار حیاتی و اهمیت دارند و دولتهای دوست می توانند با مشورت و تبادل تجربیات این بحرانها را مورد مطالعه قرار دهند.

همچنین در این دیـدار تحولات مختلف آفـریقا از جمله تحولات نیجریـه، چالش های ناشی از رویکردهای گروه های تروریستی بوکوحرام و الشباب در آفریقا نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

کد خبر 2895362

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =