پايان فعاليت كوره‌های آجرپزی دستی در يزد تا سه سال ديگر

یزد- معاون فنی و امور عمرانی فرماندار يزد از پایان فعاليت كوره های آجرپزی دستی تا پايان سال ۹۷ در شهرستان يزد خبر داد.

امير شاكری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه حوزه معاونت فنی و امور عمرانی فرمانداری يزد در ۱۳ محور در حال فعاليت است، اظهار داشت: توزيع اعتبارات عمرانی شهرستان، رسيدگی به وضعيت ترافيک، محيط زيست، مديريت بحران از مهمترين مواردی است كه در اين معاونت مورد پيگيري قرار گرفته است.

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار يزد با اشاره به آمار بالای تلفات جانی استان به ويژه شهر يزد به علت تصادفات گفت: متاسفانه در سال گذشته يزد جزو رتبه های برتر از لحاظ افزايش آمار در آمار تلفات جانی تصادفات بوده است.

وي با بيان اينكه جلسات شورای ترافيک شهرستان يزد از ابتدای سال ۹۴ به صورت ويژه برگزار و مصوبات آن پيگيری شده است، تصريح كرد: كميته فنی در قالب اتاق فكر در فرمانداری تشكيل و نظرات صاحب نظران و مشاوران در مورد حوادث ترافيكی اخذ شده كه خوشبختانه بنابر آمارهای پليس راهور شهرستان، روند صعودی به سير نزولی تبديل شده است.

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار يزد افزود: كنترل عبور و مرور خودروهای سنگين، اصلاح نقاط حادثه خيز و همچنين نصب تابلوها و اعلام هشدار دهنده راهنمايی و رانندگی از مهمترين مواردی بود كه در جلسات شورای ترافيک مطرح و بررسی شد.

اجرای طرح توسعه راه آهن در یزد

شاكري با اشاره به اجرای طرح توسعه راه آهن و ايجاد خط دوم آن در يزد گفت: خط دوم راه آهن از شهرهای يزد، شاهديه و برخی از روستاهای بخش مركزی عبور خواهد کرد كه در اين رابطه به مشاور و پيمانكار اعلام كرده ايم كه هر تغييری بايد بر اساس طرح تفصيلی شهرهای شاهديه و يزد همچنين طرح هادی روستاهای در مسير بايد باشد.

معاون فنی و امور عمراني فرماندار يزد از انعقاد تفاهم نامه فیمابين پيمانكار با شهرداری و همچنين ايجاد دو پل ۲۴ متری در روستاهای حسين آباد و خويدک خبر داد.

وي با اشاره به پروژه خيابان مسجد جامع نیز گفت: اين پروژه برای شهر علاوه بر اينكه يک پروژه عمرانی است به عنوان يک پروژه راهبردی شناخته می شود زيرا هدف از آن تغيير فرهنگ شهرنشيني است.

شاكری اظهار داشت: در اين پروژه سعي داريم تا براي اولين بار رويكرد مديريت شهری را از ماشين محور به انسان محور تغيير دهيم و شهروندان به جای استفاده از وسايل نقليه موتوری از پياده راه ها و دوچرخه برای عبور و مرور خود استفاده كنند.

فعالیت ۳۸۰ کوره در شهر یزد

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار يزد در بخش ديگری از سخنان خود گفت: در حال حاضر ۳۸۰ كوره در شهرستان يزد مشغول فعاليت هستند كه از اين تعداد ۲۹۵ كوره دستی و ۸۵ كوره فشاری هستند.

شاكری به سير مراحل طی شده در بحث ساماندهی كوره های شهرستان يزد اشاره كرد و افزود: در سال ۹۲ به دستور استاندار وقت كارگروه ساماندهی كوره های آجر پزی با محوريت فرمانداری و با عضويت سازمان صنعت، معدن و تجارت، شركت گاز و نفت و سازمان محيط زيست تشكيل شده كه پس از برگزاری جلسات، نهايتاً در پايان سال ۹۲ نتوانست به نتايج مطلوبی دست پيدا كند.

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار يزد تصريح كرد: در سال ۹۳ با تفويض اختيار كامل استانداری به فرمانداری و تغيير مديريت در سطح شهرستان جلسات هم انديشی در اين زمينه به صورت جدی برگزار شد.

وي با بيان اينكه در بحث ساماندهی كورها به دو موضوع آلودگی های زيست محيطی و همچنين امرار معاش برخي از افراد جامعه از اين طريق توجه داشتيم خاطرنشان كرد: در پايان سال ۹۳ و با همفكری صاحبان كوره تفاهم نامه ای امضا شد كه براساس آن فعاليت كوره های دستي تا پايان سال ۱۳۹۷ در شهرستان يزد پايان خواهد يافت.

نصب فیلتر توسط ۳۸ کوره فشاری در یزد/ تجهیز کلیه کوره های فشاری به فیلتر تا پایان سال

شاكری با اعلام اينكه تاكنون ۳۸ كوره فشاری در شهرستان يزد اقدام به نصب فيلتر نموده اند افزود: نظارت بر كوره های فشاری نيز توسط دستگاه های اجرايی مرتبط به صورت شبانه روز در حال انجام است و اميدواريم تا پايان سال جاری كليه اين كوره ها به فيلتر مجهز شوند.

معاون فني و امور عمراني فرماندار يزد با بيان اينكه مجوز ايجاد شبكه گاز برای استفاده كوره ها توسط فرمانداری صادر شده است اظهار داشت: اين مجوز به شرط اين خواهد بود كه خطوط لوله با توجه به تغيير كاربری های كه در آينده در آن منطقه صورت خواهد گرفت، طراحی و اجرا شود.

وي با اعلام اينكه در سال ۸۹، ۱۲۱ ميليون ليتر نفت برای توليد آجر استفاده شده است افزود: با تمهيدات در نظر گرفته شده در سال ۹۳ ميزان نفت كوره مصرف شده توسط كوره به ۲۸ ميليون ليتر رسيده است.

معاون فنی و امور عمرانی فرماندار يزد با بيان اينكه در چهار ماهه سال جاری ۲ ميليون ليتر نفت كوره برای سوخت كوره های آجر پزی شهرستان يزد مصرف شده است گفت:‌ اميدواريم با كاهش مصرف ليتر كوره ميزان آلايندگی اين واحدها نيز كاهش يابد.

کد خبر 2897491

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =