تولید مشترک بر اساس حمایت از سینمای داستانی و اکران خواهد بود

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی راه‌ها و اولویت‌های تولید فیلم مشترک با جهان را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در گفتگو با شبکه تلویزیونی چین «china movie» درباره نوع فعالیت این بنیاد سینمایی گفت: بنیاد فارابی یکی از نهادهای تاثیرگذار در تاریخ سینمای ایران است. این بنیاد یک نهاد نیمه خصوصی است که برای فعالیت های فرهنگی خود از سوی دولت حمایت می شود اما در فرایند تصمیم گیری و مدیریت به صورت هیات امنایی که شامل شخصیت های فرهنگی، هنری و مدیران سینمایی کشور است، اداره می شود و این ساختار کمک کرده تا بنیاد فارابی بتواند با سهولت بیشتری به فعالیت‏ های بین المللی و ملی بپردازد.

وی در ادامه با تشریح فعالیت های بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: معاونت فرهنگی بنیاد با تمرکز بر جریان فیلمنامه و  فیلمنامه نویسی از فیلمنامه هایی که در اولویت های فرهنگی بنیاد است حمایت می کند و درحوزه اقتباس ادبی، آموزش و پژوهش سینما نیز فعال است. همچنین پخش بین المللی آثار سینمای ایران، حضور در جشنواره های بین المللی، فروش حقوق سینمایی آثار به رسانه های بین المللی و شبکه های خارجی توسط معاونت بین الملل و حمایت از جریان فیلمسازی و ارایه تجهیزات و امکانات به فیلمسازان و تهیه کنندگان نیز توسط معاونت پشتیبانی تولید بنیاد صورت می‏ گیرد.

علیرضا تابش همچنین ضمن تاکید بر اهمیت و تاثیرگذاری بنیاد فارابی در سینمای کشور و جایگاه آن در محافل سینمایی در عرصه بین المللی گفت: در سال هایی که فیلم های سینمایی به روش نگاتیو تولید می‏ شد، فارابی نقش بسیار تعیین کننده ای در پشتیبانی فنی و تجهیزات و حمایت از آثار سینمایی داشت؛ حمایتی که امروز هم ادامه دارد و نحوه آن متناسب با تحولات سینمایی تغییر می کند.

مدیرعامل بنیاد به ساختار تولید فیلم در قبل از انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: به استثنای معدود آثار ارزشمندی که در آن سال ها ساخته شد، عمده فیلم های تولید شده در رژیم گذشته فاقد اولویت‏ و نشانه های فرهنگ اصیل ایرانی بودند و از سوی دیگر سینماهای سراسر کشور در تسخیر فیلم های خارجی و هالیوودی بودند اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سینمای ایران دچار تحول و نوسازی شد که یکی از نهادهای تاثیر گذار در تاریخ سینمای ایران، بنیاد سینمایی فارابی است.

عضو هیات امنای بنیاد فارابی افزود: این نهاد به عنوان بازوی حمایتی و اجرایی سازمان سینمایی کشور و معاونت سینمایی وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول این سال‏ ها سعی کرده است فرصتی برای فیلمسازان پیشکسوت و فیلمسازان جوان مهیا کند تا پیام واقعی فرهنگ ایران را در قالب تصویر و بیان سینمایی ارایه دهند. هم اکنون سینمای ایران به عنوان سینمای اثرگذار و دارای پیام متفاوت، برآمده از منطقه شرق دنیا و جهان اسلام، در جهان شناخته شده است و فیلمسازان ایرانی نیز به عنوان فیلمساز مولف و تاثیرگذار و یادآور رویدادهای معتبر سینمایی در مجامع بین المللی مطرح هستند.

تابش از مهمترین رویکردهای بنیاد سینمایی فارابی را حمایت از سینمای کودک و نوجوان،حمایت از فیلمسازان فیلم اولی و تولید مشترک فیلم با سایر کشورها دانست و گفت: تولیدات مشترک سینمایی ظرفیت فیلمسازی در ایران را نشان می دهد و فرصتی نیز برای شرکای خارجی، فیلمسازان ایرانی و بنیاد سینمایی فارابی مهیا می ‏کند تا به واسطه تولید این محصول در بازار جهانی و رویدادهای بین المللی حضور یافته و تجربیات جدیدی را کسب کنند.

وی ضمن اشاره به تمایل کشورهای مختلف برای همکاری های سینمایی گفت: پس از توافق هسته ‏ای ایران و کشورهای ۵+۱ و برداشته شدن برخی محدودیت ها و تحریم ها، امید داریم جریان تولیدات مشترک سینمایی میان ایران و سایر کشورها ‏آسان‏ و روان تر شود و پخش بین المللی آثار سینمای ایران در جهان به شکل گسترده تر صورت پذیرد.

تابش با ارزیابی وضعیت سینمای ایران در شرایط فعلی گفت: خوشبختانه سینمای ایران در موقعیت فعلی، سینمای شناخته شده ای در جهان و جزو کشورهای تاثیرگذار در صنعت فیلمسازی است. نسل جوان فیلمساز ایران با شور و اشتیاق فراوان و فکر و ایده ی بدیع، آثار سینمایی خود را تولید می‏کنند و نهادهایی چون فارابی مجری اعطای تسهیلات برای فیلمسازان و همچنین پخش و عرضه آثار سینمایی ارزشمند در کشور‏های منطقه و جهان هستند.

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی درباره شرایط تولید مشترک با سایر کشورها گفت: شرایط تولید مشترک با سایر کشورها در چارچوب برنامه های بنیاد فارابی بر اساس حمایت از «سینمای داستانی و اکران» ترسیم شده است و در طول سال فیلمسازان زیادی از کشور های مختلف برای تهیه فیلم های مستند و خبری وارد ایران می شوند که توسط بخش های مرتبط در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد ارزیابی و حمایت قرار می گیرند.

وی در پایان متذکر شد: در عرصه تولید آثار سینمای داستانی، توافق اولیه بین بنیاد فارابی و طرف قرارداد خارجی شکل می گیرد و این توافق براساس تولید مشترک متن فیلمنامه و سنجش ظرفیت طرفین صورت می گیرد که در صورت توافق، مراحل بعدی تولید مشترک شکل می گیرد.

کد خبر 2897620

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =