نرخ تورم به ۱۳.۸ درصد رسید

کرمانشاه- معاون رئیس جمهور گفت: در حالیکه طبق برنامه، آمار تورم تا پایان امسال باید به ۲۰ درصد می رسید اما بر اساس آمار دقیق میزان تورم در کشور هم اکنون به حدود ۱۳.۸ درصد رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود سلطانی فر در سخنرانی پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه کرمانشاه به دیدار اخیر اعضای هیئت دولت با مقام معظم رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: در این دیدار گزارشی از عملکرد دولت تدبیر و امید در بخش های مختلف و همچنین برنامه های آینده دولت در این بخش ها ارائه شد.

وی با اشاره به رضایت رهبر معظم انقلاب از عملکرد دولت، افزود: حمایت مقام معظم رهبری در کنار رضایت نسبی مردم پشتوانه محکم ما در مسیر خدمتگزاری به ملت ایران اسلامی خواهد بود.

سلطانی فر با اشاره به گذشت حدود دو سال از عمر دولت تدبیر و امید پس از برگزاری یک انتخابات باشکوه، خاطر نشان کرد: دولت یازدهم به دلیل مشکلات عدیده ای که در آغاز کار با آن مواجه بود بنای کار خود را برچند محور اصلی و مهم که کشور در این محورها با چالش های جدی مواجه بود قرار داد.

معاون رئیس جمهور بهبود وضعیت اقتصادی، رفع بی ثباتی و تورم فزاینده و آمار بالای بیکاری را یکی از محورهای کار دولت عنوان کرد و افزود: بخشی از این نابسامانی ها در نتیجه تحریم های ناعادلانه و بخشی نیز به دلیل سوء مدیریت ها به وجود آمده بود که دولت از همان ابتدا درصدد رفع این نابسامانی ها برآمد.

وی ادامه داد: کشور در سال های ۹۱ و ۹۲ با بی ثباتی و تزلزل اقتصادی چشمگیری مواجه بود و افزایش لجام گسیخته قیمت ارز در مقابل پول ایران و کاهش ارزش دارایی های ما موجب شده بود که اقتصاد کشور با وضعیت نامناسبی رو به رو شود.

سلطانی فر گفت: این بی ثباتی ها باعث شده بود تورم روز به روز بیشتر شده و مشکلات مردم افزایش پیدا کند تا جایی که بر اساس آمار تورم به حدود ۴۴ درصد رسیده و تنها دو کشور تورمشان بیش از ایران بود و این موضوع برای کشوری که منابع فراوانی در اختیار دارد پذیرفتنی نبود.

ایجاد ثبات در بازار اقتصاد کشور اولین محور کار دولت

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه اولین محور دولت ایجاد ثبات در بازار اقتصاد کشور بود، اظهار داشت: به لطف خداوند و با حمایت های مقام معظم رهبری و با تلاش های صورت گرفته ثبات نسبی بر بازار حکمفرما شده و بر اساس آمارهای دقیق در حالی که بر اساس برنامه باید تا پایان سال ۹۴ تورم به ۲۰ درصد می رسید امروز آمار تورم به ۱۳.۸ رسیده است.

وی ایجاد امنیت اجتماعی روانی را یکی دیگر از محورهای اصلی کار دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: با حمایت های رهبری، تدابیر دولت، تلاش همه نیروهای مسلح و منابع اطلاعاتی و حمایت های دستگاه قضایی در شرایطی که کشورهای منطقه با ناامنی، ترور و خشونت و کشتار مواجه هستند، امروز مقوله امنیت در کشور ما از پایداری و ثباتی زبانزد برخوردار است.

سلطانی فر ابراز امیدواری کرد که امنیت موجود در کشور به عنوان یکی از زیرساخت های توسعه اقتصادی بتواند نقش خود را  در توسعه کشور ایفا کند.

معاون رئیس جمهور در ادامه توجه به مسائل درمانی و بهداشتی مردم را یکی دیگر از محورهای کار دولت تدبیر و امید عنوان کرد و اظهار داشت: در گذشته مردم هزینه های سنگینی را علی رغم داشتن دفترچه های بیمه در ازای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی پرداخت می کردند.

۹۳ درصد هزینه های درمانی توسط دولت پرداخت می شود

وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در دولت یازدهم، خاطر نشان کرد: در ابتدای کار دولت، رئیس جمهور تاکید ویژه ای بر ارائه خدمات مناسب بهداشتی و درمانی به مردم داشتند و در حال حاضر با اجرای طرح سلامت در شهرها تنها ۶ تا ۷ درصد هزینه ها و در روستاها ۴ درصد هزینه های درمانی توسط مردم پرداخت می شود.

سلطانی فر در ادامه، برداشتن تحریم های ظالمانه و فشارهای بین المللی را محور دیگر کار دولت یازدهم عنوان کرد و گفت: تحریم های غیرقانونی که در زمان کار دولت گذشته علیه کشور شکل گرفته بود شرایط سختی را بر اقتصاد ایران تحمیل کرده بود و ما امکان عرضه منابع خود به کشورهای دیگر را نداشتیم.

وی افزود: ما در این شرایط مذاکرات را آغاز کردیم و در یک رقابت نابرابر که داور آن نیز علیه ما بود در مقابل قدرت های جهان قرار گرفته و با حمایت های مقام معظم رهبری و تلاش های تیم مذاکره کننده توانستیم به یک پیروزی ارزشمند در تاریخ سیاسی ایران دست پیدا و کشورهای جهان را وادار کنیم که تحریم ها علیه ایران را لغو کنند.

معاون رئیس جمهور به دشواری مذاکرات هسته ای اشاره کرد و گفت: در حالیکه ما تنها از ۱۴ سیاستمدار و حقوقدان در این مذاکرات استفاده می کردیم کشور آمریکا از وجود حدود ۱۳۰ سیاستمدار و حقوقدان در این مذاکرات بهره می برد.

سلطانی فر در پایان سخنان خود اظهار داشت: علی رغم مشکلات متعدد از جمله کاهش قیمت نفت به حدود یک سوم و مشکلاتی نظیر خشکسالی که کشاورزی و دامپروری کشور را با چالش های زیادی رو به رو کرده و تاثیرات منفی بر اقتصاد گذاشته ما همچنان مصمم هستیم تا با رفع تحریم های ظالمانه شرایط اقتصادی کشور را همچنان بهبود بخشیده و به خصوص در بخش سرمایه گذاری دستاوردهای خوبی را در جهت رفع مشکلات داشته باشیم.

کد خبر 2897624

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =