تورم ۴۰ درصدی مهار شده است/تک رقمی شدن نرخ تورم از سیاست های دولت

مشهد- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریز ی کشور گفت: هر چند که بسیاری از قیمت ها افزایش یافته است اما دولت توانسته تورم ۴۰ درصدی گذشته را مهار کند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر نوبخت در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه مشهد در جمع نمازگزاران بیان کرد: با وجود اینکه در حال حاضر نیز قیمت ها در حال افزایش است اما دولت با سیاست های در پیش رو موفق شد تورم ۴۰ درصدی را گذشته را مهار و ان را به رقم ۱۴ درصد برساند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان اینکه هنوز به اصلاح بسیاری از سیاست ها نیاز داریم افزود: بر همین اساس یک رقمی شدن نرخ تورم از سیاست های دولت است.

وی با اشاره به سخنان رییس جمهور بیان کرد: خوشبختانه اقدام خروج از رکود آغاز شده و اکنون ما به این وعده خود عمل کرده ایم هرچند باید شرایط نسبت به گذشته نیز تغییر کند و اعتقاد داریم که باید نرخ رشد اقتصادی به هشت درصد برسد.

نوبخت با بیان اینکه از بهار سال ۹۳ تا بهار امسال ۷۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شده است ادامه داد: این رقم مورد رضایت دولت نیست و حداقل باید برای ۱۰۰ هزار نفر دیگر فرصت شغلی ایجاد شود.

نوبخت اضافه کرد: ما از این تحول اقتصادی توانستیم در مذاکرات هسته‌ای سود ببریم، ملت ایران ملتی بزرگ است، بنابراین دشمنان هرگز نمی‌توانند موضوعی را بر ما تحمیل کنند و دیدید که آنها نیز از سوی کنگره خود تحقیر شدند.

وی افزود: خوشبختانه بسیاری از مشکلات اقتصادی از جمله نوسانات قیمت ها، سیاست های غلط در حوزه نرخ ارز اصلاح و رفع شده است و شرایط امروزی و اقتصادی نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است.

وی ادامه داد شرایط اقتصادی داخلی که بخشی از ان متوجه تحریم های ظالمانه است موجب شده بود تا از ظرفیت چهار میلون بشکه نفتی تنها یک میلیون بشکه به فروش برسد.

ایران در برابر کشور های قدرتمند دنیا ایستاد

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: قدرت های بزرگ دنیا در طول مذاکرات تصمیم داشتند تا حرف های خود را به کرسی بنشانند و لذا از حربه تحریم برای این خواسته و هدف بهره می بردند اما دولت با رهنمود های مقام معظم رهبری موفق شد تا با مدیریت و تقویت شرایط اقتصادی از موضع قدرت در مذاکرات ظاهر شود.

وی افزود: آنها تصمیم داشتند ایران را به عنوان یک کشور آسیب پذیر معرفی کنند اما هیچگاه موفق نشدند و تمام دنیا به چشم خود دید که جمهوری اسلامی ایران چگونه مقتدرانه در مذاکرات حاضر شد.

وی با اشاره به اینکه لبخندهای پشت میز مذاکره کشور های طرف مذاکره همواره جنبه تمسخر داشت گفت: پیش از این به آن ها می گفتیم که شما اقتصاد ما را فلج کردید اما اکنون ما شرایط اقتصادی را به شکل مناسبی فراهم کرده ایم که به آنها می گوییم تحریم ها دیگر هیچ اثری ندارد.

وی ادامه داد: آنها خیلی خوش خیال بودند که می خواستند ملتی که هشت سال ایستادگی کرده و در یک روز نخست وزیر و رییس جمهوری خود را تقدیم انقلاب کرده اینک تسلیم شود.

دولت با کمتر از ۲۴ میلیارد دلار کشور را اداره می کند

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور همچنین با بیان اینکه دولت با کمتر از ۲۴ میلیارد دلار درآمد نفتی کشور را اداره می‌کند افزود: دولت دوست دارد حقوق کارمندان خود را افزایش دهد یا قیمت ها کاهش پیدا کند و رونق اقتصادی به صورت کامل محقق شود اما متاسفانه برای تحقق برخی از موارد ناتوان هستیم و باید این تحریم ها شکسته می شد.

وی با اشاره به بدنه بزرگ دولت افزود: بخش قابل توجهی از منابع مالی دولت صرف پرداخت حقوق و دستمزد می‌شود.

وی خطاب به نمازگزاران بیان کرد: شما می‌دانید که سختی بر ما حاکم است، بنابراین امیدواریم به یاری خداوند تحریم‌ها شکسته شود و در همین راستا باید با برنامه‌ریزی اقدامات را انجام دهیم.

سخنگوی دولت یادآور شد: ماه‌های پایانی برنامه پنجم فرا رسیده و باید برای شرایط بعد از تحریم، برنامه ششم را آغاز کنیم.

نوبخت همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از برنامه ریزی های دولتی برای بهره برداری و استفاده از پتانسیل های عظیم البرز، زاگرس، مکران و سواحل جنوب و محور شرق خبر داد و گفت: تکمیل طرح‌های بالای ۸۰ درصد پیشرفت  و طرح هایی که  به توازن منطقه‌ای کمک کند و همچنین تامین آب از جمله اولویت های در دستور کار دولت است.

 

 

کد خبر 2897696

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =