ساماندهی نیروی انسانی سیاست مهم آموزش و پرورش است

زنجان-وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نیروی انسانی در آموزش و پرورش به خوبی ساماندهی نشده است، گفت: سیاست مهم ما ساماندهی نیروی انسانی است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر فانی عصر جمعه در جلسه شورای آموزش و پرورش استان زنجان افزود: در دولت یازدهم ما در استان‌های سراسر کشور، استاندارهای بسیار خوب و فرمانداران حاضر در جلسه شورای آموزش و پرورش استان داریم.

وی اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید نسبت به دولت‌های قبل جلسات شورای آموزش و پرورش به موقع و زودتر هم برگزار می‌شود.

فانی آموزش و پرورش را مهم‌ترین دستگاه کشور اعلام کرد و گفت: این دستگاه به لحاظ گستردگی و وسعت، بزرگترین دستگاه کشوری است؛ چراکه ۱۰۵ هزار مدرسه و بیش از ۱۳ میلیون دانش‌آموز و یک میلیون فرهنگی دارد.

۷۵۰ منطقه آموزشی در کشور وجود دارد

وی گفت: آموزش و پرورش با دارا بودن ۷۵۰ منطقه آموزشی بزرگترین دستگاه گسترده در کشور را به خود اختصاص داده است و طبق منویات مقام معظم رهبری ۱۳ میلیون دانش‌آموز با احتساب پدر و مادر ۲۶ میلیون نفر می‌شوند، بنابراین این دستگاه ۴۰ میلیون نفر مخاطب دارد.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: این دستگاه به علت گستردگی مخاطب، نقش بسیار موثری در زندگی مردم دارد.

فانی، آموزش و پرورش را تعیین کننده و گسترده‌ترین دستگاه عنوان کرد و افزود: زیرساخت‌های منابع انسانی در کشور در آموزش و پرورش شکل می‌گیرد و دانش‌آموزان امروز آینده‌سازان کشور خواهند بود.

وی اظهار کرد: زیرساخت منابع در کشور در آموزش و پرورش تولید می‌شود و از این منظر آموزش و پرورش از اهمیت خاصی برخوردار است.

وزیر آموزش و پرورش، سه ضلع برای آموزش و پرورش عنوان کرد و افزود: مدرسه، خانواده و دولت سه ضلع این دستگاه هستند و در این میان هیچ‌کدام از کارشان راضی نیستند و خروجی آن نیست که ما انتظار داریم.

فانی افزود: بر ما تکلیف است که حلقه مفقوده را پیدا کنیم؛ چراکه در دیدار معلمان با مقام معظم رهبری، ایشان هرگونه هزینه‌کرد در آموزش و پرورش را سرمایه‌گذاری عنوان کردند.

وی تصریح کرد: بچه‌ها در مدرسه تحصیل می‌کنند و سرمایه‌های اصلی ما در کشور هستند، بنابراین آموزش و پرورش یک دستگاه هزینه‌ای نیست، بلکه دستگاهی است که سرمایه‌گذاری می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: بیش از دو میلیون تومان برای هر دانش‌آموز به غیر از دانش‌آموزان غیردولتی هزینه می‌شود بنابراین با این دو میلیون تومان، ما باید دانش‌آموز توانمند تربیت کنیم.

فانی اظهار کرد: با افزایش فضای آموزشی می‌توانیم سرمایه‌های کشور را در آموزش و پرورش افزیش بدهیم.

وی نقش شورای آموزش و پرورش را موثر و منحصر به فرد اعلام کرد و گفت: دغددغه آموزش و پرورش در تمام مقتضیات زمانی متفاوت بوده است و ما در دهه ۶۰ و تا اواسط دهه ۷۰ دغدغه‌مان این بود که هیچ بچه‌ای از تحصیل محروم نماند و همه باید تحصیل کنند و ۱۸ میلیون دانش‌آموز داشتیم و مدارس چهار شیفته و پنج شیفته بودند ولی امروز تعداد مدارس ما افزایش یافته و سال گذشته حدود ۱۴ میلیون دانش‌آموز داشتیم .

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: در حال‌حاضر دو میلیون و ۱۰ هزار نفر دانش‌آموز در مدارس خیّرساز در کشور تحصیل می‌کنند .

تحصیل ۲۰ درصد دانش‌آموزان در مدارس خیرین

وی افزود: بیش از ۲۰ درصد مدارس با کمک خیرین ساخته شده است.

فانی افزود: رسیدن به مهارت‌های زندگی، تربیت دینی، نوآوری و خلاقیت‌ها همه از دل ارتقای کیفیت درمی‌آید و در این راستا در دولت تدبیر و امید آموزش و پرورش به لحاظ مدیریت، سیاست‌هایی را اتخاذ کرده که به ارتقای کیفی آموزش و پرورش کمک می‌کند.

وی، سیاست اول این وزارتخانه را ساماندهی نیروی انسانی عنوان کرد و گفت: ما در کشور یک میلیون فرهنگی داریم ولی این‌ها خوب ساماندهی نشده‌اند؛ چراکه در بعضی از مناطق کمبود معلم داریم ولی در بعضی مناطق کمبود نداریم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ساماندهی نیروی انسانی به جد دنبال می‌شود، افزود: سال گذشته ۲۵ هزار نفر بازنشسته شد و حتی یک نفر هم اضافه نشد، امسال هم ۳۸ هزار نیروی انسانی بازنشسته شد و یک نفر هم به مجموعه اضافه نشد و در این راستا این وزارتخانه با این تعداد معلم مهرماه سال جدید را شروع می‌کند.

فانی، سیاست دوم این وزارتخانه را توسعه مشارکت‌ها اعلام کرد و گفت: اعتقاد داریم که مشارکت‌ها در آموزش و پرورش را افزایش بدهیم و از توان و پتانسیل نهادهای مردمی استفاده کنیم؛ چراکه این وزارتخانه یک وزارتخانه‌ای است با توان محدود و قادر به اداره این همه مخاطب گسترده نیست.

وزارت آموزش و پرورش با ۲۱ وزارتخانه تفاهم نامه همکاری دارد

وی افزود: طی دو سال گذشته با توسعه مشارکت‌ها فواید زیادی عاید این نهاد شده است و این وزارتخانه با ۲۱ وزارتخانه قرارداد تفاهم‌نامه امضا کرده که در بحث اداره آموزش و پرورش کمک و مشارکت لازم را داشته باشند.

فانی گفت: ما باید به سمتی پیش برویم که مدارس با تکیه بر منابع ملی و امکاناتی که در سایر نهادهاست گسترش پیدا کند.

وی ارتقای مدیریت آموزشگاهی را سیاست دیگر این وزارتخانه عنوان کرد و افزود: باید مدیریت آموزشگاهی را تقویت کنیم. با این امکانات و منابع می‌توانیم آموزش و پرورش بهتری داشته باشیم و از سال گذشته این سیاست اجرا شده و امسال هم تدوام دارد.

وزیر آموزش و پرورش علمیاتی کردن بودجه را سیاست دیگر وزارتخانه آموزش و پرورش بیان کرد و افزود: عملیاتی کردن بودجه، بهره‌وری ما را افزایش می‌دهد و ما امسال ۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه داشتیم.

فانی تمرکززدایی را سیاست دیگر این وزارتخانه اعلام کرد و افزود: تمرکززدایی در آموزش و پرورش بسیار بالا است و این امر باعث ضعف خلاقیت و نوآوری می شود.

وی با بیان اینکه سازمان هر چقدر متمرکزتر باشد خلاقت و نوآوری کاهش پیدا می کند افزود: برای اینکه به سمت تمرکززدایی برویم و طولانی را در پیش داریم و مقاومت های زیادی در مسیر وجود دارد ولی ما مصمم برای اجرای سیاست های آموزش و پرورش در قالب پنج اصل هستیم.

وی افزود: در دو سال استقرار دولت تدبیر و امید، بودجه آموزش و پرورش ۹.۱ درصد بود که ۲.۱ درصد اضافه شده و اکنون حدود ۱۱.۲درصد شده است.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: ما توانستیم در دولت یازدهم سهم خودمان را افزایش بدهیم.

سهم اعتبارات آموزش و پرورش در دولت یازدهم به ۹.۱ درصد شده است

فانی گفت: سهم بودجه آموزش و پرورش از اعتبارات تا سال ۸۴، ۱۵ درصد بود یعنی در دولت نهم و دهم هر سال کاهش داشت ولی در دولت تدبیر و امید به ۹.۱ درصد رسیده و در مجموع در دو سال به ۱۱.۲ درصد رسیده است.

وی افزود: سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت در حال افزایش است.

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: استاندار زنجان از اعتبارات بخش عمرانی برای آموزش و پرورش اعتبار اختصاص دهد، ما هم از بودجه ملی در خدمت خواهیم بود.

کد خبر 2897784

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =