نبوداستانداردسازی درصنعت چاپ/زمینه برندسازی در این صنعت فراهم است

به گفته کارشناسان حوزه تبلیغات و بازاریابی، زمینه برندسازی در حوزه صنعت چاپ در حال حاضر مهیاتر از سایر حوزه ها است.

به گزارش خبرنگار مهر دومین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی‌ تخصصی علوم و فناوری چاپ با عنوان «چاپ، اقتصاد مقاومتی، صادرات غیرنفتی و ارتقاء برند ملی» به همت انجمن علمی فناوری چاپ ایران صبح امروز پنجشنبه ۱۲ شهریور با حضور جمعی از متخصصین با کارشناسان حوزه صنعت چاپ، بسته‌بندی و برندسازی در محل سالن شهدای جهاد دانشگاهی دانشگاه علم و فرهنگ در تهران برگزار شد.

در این نشست اکبر محمودی از متخصصین حوزه چاپ ترانسفر (مرکب برگردان) با اشاره به نو بودن این فناوری در ایران به بیان نحوه کسب تجربه از شرکت های فرانسوی و بومی سازی این صنعت در کشور خودمان اشاره کرد و یادآور شد: واقعیت این است که امروزه چاپ به یک رشته تخصصی نیازمند مهارت های بالا، تبدیل شده است. این در حالی است که متاسفانه بسیاری از فعالان این صنعت با تحولات روز در این حوزه آشنا نیستند.

وی علت تعطیلی بسیاری از چاپخانه های کشور را آشنا نبودن مدیران آنها با تغییرات و تحولات صورت گرفته در سالهای اخیر در این حوزه عنوان کرد و گفت: تا زمانی که نتوانیم یک صنعت را در قالب یک علم درک کنیم، در آن پیشرفتی بدست نمی آوریم.

مدیرعامل چاپ محمودی گفت: آموزش لازمه کار چاپ است چون حتی نگهداری از ماشین آلات چاپ نیازمند آموزش است و استفاده صحیح از دستگاههای میلیاردی صنعت چاپ موجب بهبود کیفی این صنعت خواهد شد.

امین فر: استانداردهای محصولات چاپی نامشخص است

در ادامه همچنین عالی امین فر کارشناس فنی شرکت مرکب ایران هم در سخنان بر لزوم استانداردسازی مواد اولیه و همچنین محصول نهایی در صنعت چاپ تاکید کرد و گفت: ما به عنوان یک تولید کننده مرکب هنوز نمی دانیم که مواد اولیه و محصول نهایی باید از چه استانداردهایی برخوردار باشد.

وی همچنین گرایش مصرف کنندگان داخلی را به مصرف کالاهای خارجی که به گفته او چندان هم با کالاهای ایرانی قابل رقابت نیستند، خارجی پسند بودن این مشتریان عنوان کرد و یادآور شد: متاسفانه واردات بی رویه محصولات خارجی آن هم توسط افرادی که هیچ شناخت دقیقی از محصول خوب ندارند، تولید کنندگان داخلی را با بحران روبرو کرده و وارد کنندگان این قدرت را کسب کرده اند که هر طور بخواهند با تولید کنندگان رفتار کنند.

در ادامه این نشست فواد نجم الدین عضو هیئت علمی و مدیر گروه ارتباطات تصویری دانشگاه علم و فرهنگ با تاکید بر لزوم واقع نگری فعالان صنعت و بسته بندی در آسیب شناسی مشکلات این حوزه گفت: برندسازی پیوند مستقیمی با بحث هویت و بویژه هویت ملی دارد و ما تا زمانی که نتوانیم مولفه های هویت ملی را برای خودمان مشخص کنیم، نمی توانیم به موضوع برند سازی ملی ورود پیدا کنیم.

چاپ حوزه مناسبی برای برندسازی است

وی با اشاره به اینکه به مسئله اقتصاد مقاومتی از دو بعد نگاه می شود، گفت: در سطح تدافعی، اقتصاد مقاومتی این گونه تحلیل می شود که چگونه می توان کاری کرد که تنش های بیرونی آسیبی به پیکره اقتصاد ما وارد نکند.

در این زمینه تقویت تولیدات داخلی می تواند به کاهش وابستگی کشور کمک کند.

مدیر گروه ارتباطات تصویری دانشگاه علم و فرهنگ یادآور شد: نگاه دوم به مسئله اقتصاد مقاومتی بحث تهاجمی آن است اینکه ما تولید کنندگان داخلی را به جای اینکه حالت تدافعی به خود بگیرند، چگونه به سمت ایجاد برندهای ملی و قابل رقابت در بازارهای جهانی هدایت کنیم. چاپ و بسته بندی، حیطه مناسبی برای برند سازی است.

در این نشست همچنین محسن ذبیحی دانشجوی دکترای مدیریت بازرگانی در سخنان کوتاهی رقابت پذیر بودن محصولات تولیدی را در عرصه صادرات بسیار مهم ارزیابی و به انجمن علمی فناوری چاپ ایران پیشنهاد کرد: در چارچوب همکاری با شرکت های دانش بنیان به کاهش مشکلات این حوزه کمک کند.

علی اکبر یوسفی عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران هم در این نشست با تاکید بر پتانسیل  نیروی انسانی فعال در این حوزه اظهار امیدواری کرد که ایران در آینده نه چندان دور از «هارت لند» به «برند لند» تبدیل شود و گفت: اقتصاد مقاومتی مبتنی بر موسسات علمی دانش بنیان و همچنین برنامه ریزی مدون می تواند به علمی شدن صنعت چاپ کشور کمک شایانی بکند.

جمشیدی: زنجیره ارتباط میان دانشگاه و صنعت چاپ از هم گسیخته است

در این نشست همچنین علیرضا جمشیدی از پیشکسوتان صنعت چاپ و از برگزیدگان دوره های قبلی جشنواره صنعت چاپ با بیان اینکه من صنعت چاپ کشور را یک صنعت پیشرفته نمی دانم، تصریح کرد: من درمدت ۵۰ سال فعالیتم در حوزه صنعت چاپ به این اصل پی بردم که معضل اصلی این صنعت این است که زنجیره ارتباطی میان دانشگاه و صنعت چاپ از هم گسیخته است.

وی تاکید کرد: همزمان با اینکه ماشین ها پیشرفت می کنند، ما به عنوان دست اندرکاران صنعت چاپ هم باید به دانش خود اضافه کنیم؛ اتفاقی که متاسفانه کمتر رخ می دهد.

در ادامه این نشست مهدیار جمشیدی از فارغ التحصیلان حوزه خبرنگاری چاپ از دانشگاه سیدنی استرالیا در سخنان کوتاهی بر لزوم توجه به مسائل زیست محیطی درتوسعه صنعت چاپ و سبز شدن این صنعت و همچنین هدفمند سازی نظام آموزشی در صنعت چاپ تاکید کرد.

در پایان نشست هم اندیشی تخصصی چاپ، اقتصاد مقاومتی، صادرات غیر نفتی و ارتقا برند ملی، تندیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران به دکتر ایمانی رئیس دانشگاه علم و فرهنگ به عنوان میزبان این نشست، دکتر ایرانمنش عضو هیئت علمی دانشگاه امیر کبیر و از متخصصین حوزه بسته بندی و دکتر آزادی عضو هیئت علمی سازمان مدیریت صنعتی اعطا شد.

 

کد خبر 2902954

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =