آزار معلولان برای بهزیستی ثابت نشده است/تعطیلی مرکز در صورت اثبات

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه مدارک و مستندات برای تعطیلی مرکز نگهداری معلولان کافی نبوده است، گفت: کمیسیون عالی رای بر ادامه فعالیت مرکز داده است.

حسین نحوی‌نژاد در مورد آزار و اذیت معلولان در یک مرکز نگهداری از معلولان به خبرنگار مهر گفت: این مرکز ۱۴ سال است که به افراد آسیب‌پذیر و کم‌توان ذهنی که بهره هوشی بسیار پایینی دارند خدمات ارائه می‌دهند و در طی این مدت مانند تمام مراکز دیگر، اشتباهات و خطاهایی داشته اما در حد تعطیلی نبوده است.

وی افزود: هنگامی که جان انسانها در خطر باشد، مرکز با رای کمیسیون عالی (معاونت تخصصی توانبخشی، معاون امور مشارکتها، مدیرکل بازرسی، مدیر کل حراست، نماینده ویژه انجمن عالی مراکز صنفی توانبخشی و مدیرکل بهزیستی استان) که در بهزیستی تشکیل می‌شود، موقتا تعطیل خواهد شد و در مرحله اول اخطاری ۱۵ روزه تا یک ماهه به فرد خاطی داده می‌شود و در صورت ادامه خطا، برخورد جدی با مرکز خواهد شد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه در صورت لزوم از خود استان و فرد صاحب شکایت دعوت می‌شود که در کمیسیون برای ارائه مستندات حضور داشته باشند، گفت: کمیسیون عالی پس از بررسی تمامی مستندات و گزارشات موردنظر تصمیم به صدور رای نهایی در مورد مرکز خاطی خواهد گرفت.

وی در مورد تعطیلی این مرکز نیز گفت: فیلمی ساختگی از زنجیرکردن معلولان در این مرکز نگهداری منتشر شده که پس از این موضوع، با نظر مدیرکل بهزیستی استان البرز، این مرکز به صورت موقت تعطیل شده است و در نهایت پرونده برای بررسی در کمیسیون عالی به بهزیستی ارجاع داده شده است.

نحوی‌نژاد ادامه داد: ما نیز بر اساس مدارک و مستندات به دست آمده بررسی‌های لازم را انجام داده و به این نتیجه رسیدیم که نیاز به تعطیلی مرکز وجود ندارد و می‌تواند با تغییر مدیرفنی و تغییر و تحولات اجمالی به فعالیت خود ادامه دهد، اما اجباری برای خانواده معلولان وجود ندارد که کودکان خود را بخواهند در این مرکز نگهداری کنند.

وی گفت: اگر خانواده‌ای مایل نیست که فرزند خود را در این مرکز نگهداری کند، می‌تواند به مرکز دیگری ببرد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه ۹۰ خانواده از این مرکز حمایت کرده‌اند، گفت: فقط برای اینکه ۴ یا ۵ خانواده نمی‌خواهند فرزند خود را در مرکزی بگذارند نمی‌توانیم آن را تعطیل کنیم و اگر کسی شکایتی دارد، می‌تواند ابتدا به بهزیستی و سپس به قوه قضائیه ارائه دهد، اما تاکنون هیچ‌یک از خانواده‌های معلولان شاکی به بهزیستی مراجعه نکرده‌اند و هیچ احضاریه‌ای نیز به دست ما نرسیده است.

وی با تاکید بر اینکه چنانچه شکایتی انجام و دادگاه رای بر تعطیلی مرکز دهد ما نیز آن را قبول می‌کنیم، افزود: در غیر این صورت این مرکز که با هزینه شخصی و کمک‌های مردمی اداره می‌شود نیاز به تعطیلی ندارد.

نحوی‌نژاد خطاب به خانواده‌های معلولانی که در این مرکز نگهداری می‌شوند، گفت: چنانچه آنها ادعا می‌کنند که کودکشان دچار شکنجه و آزار شده و مدارک، شواهد و یا فیلم و عکسی در این خصوص دارند به ما ارائه دهند و با بررسی در کمیسیون عالی و اثبات مدارک، به طور حتم مرکز را تعطیل خواهیم کرد، اما این مورد تاکنون به ما ارائه و اثبات نشده است.

کد خبر 2907830

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =