رفع چالش‌ بحران آب با دانش رباتیک و هوش مصنوعی

رئیس کمیته فنی جشنواره بین المللی رباتیک امیرکبیر از برگزاری لیگ خلاقیت در این مسابقه خبر داد و گفت: این لیگ با محوریت بحران آب و با همکاری دانشگاه امیرکبیر و شرکت مدیریت منابع آب برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سروش صادق نژاد، هدف اصلی لیگ خلاقیت رباتیک را تقویت خلاقیت و توانایی حل مساله دانش‌آموزان در کنار آشنایی آنها با اصول رباتیک دانست و افزود: این لیگ در دو بخش مجزا برگزار می‌شود و در نهایت تیم‌های برتر هر بخش معرفی خواهند شد.

وی با اشاره به بخش اول این لیگ، اظهار داشت: در بخش اول از دانش‌آموزان خواسته می‌شود در خصوص موضوعی ایده‌پردازی و خود را برای ارائه‌ حضوری ایده محوری در ایام مسابقات آماده کنند.

صادق نژاد معیارهای ارزیابی در این بخش را خلاقیت دانش‌آموزان در ایده‌ پردازی و نحوه ارائه ذکر کرد و یادآور شد: در بخش دوم از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود بر اساس قوانین این بخش ربات‌های خود را طراحی و بسازند.

به گفته وی در روزهای مسابقه تیم‌های شرکت‌کننده ‌باید ربات‌های خود را برای رقابت چند مرحله‌ای آماده کنند.

رئیس کمیته فنی جشنواره بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر، موضوع محوری این رقابت‌ها را آب ذکر کرد و یادآور شد: با توجه به کمبود منابع آب در کشور و نیاز به شناخت چالش‌ها و راهکارهای موجود در زمینه انباشت آب و همچنین بازگرداندن آب به چرخه طبیعی و ارائه راهکارهای موجود جهت جلوگیری از هدر رفت آن در حوزه خانگی و کشاورزی و جلوگیری از بوجود آمدن آلودگی‌های زیست محیطی در حوزه آب، مساله کلی با عنوان «حفاظت از منابع آب، حفاظت از حیات نسل آینده» در این حوزه معرفی شده است و بر این اساس سعی بر آن است تا با استفاده از دانش رباتیک راه حل‌های برون رفت از این معضل ارائه شود.

وی تاکید کرد: اجرای این لیگ با همکاری سازمان مدیریت منابع آب ایران و اداره آب و فاضلاب استان البرز برگزار می‌شود.

صادق نژاد زمان ثبت نام این لیگ را اول مهر ماه ذکر کرد و یادآور شد: زمان برگزاری این لیگ همزمان با روزهای مسابقات اعلام کرد.

رئیس کمیته فنی مسابقات رباتیک امیرکبیر همچنین از برگزاری پنجمین دوره مسابقات بین المللی رباتیک جام دانشگاه صنعتی امیرکبیر (AUTCup ۲۰۱۵، سومین دوره مسابقات بین المللی هوش مصنوعی جام دانشگاه صنعتی امیرکبیر (AAIC ۲۰۱۵) و نخستین دوره مسابقات آزاد فیراکاپ ۲۰۱۵ (IRAN FIRACup Open ۲۰۱۵) خبر داد.

صادق نژاد ادامه داد: این دوره از مسابقات در قالب ۱۵ رشته مسابقات رباتیک و ۱۰ رشته مسابقات هوش مصنوعی در ۲ بخش دانش آموزی و دانشجویی طراحی شده است.

وی زمان پیش ثبت نام این مسابقات را از روز ۲۴ مرداد ماه ذکر کرد و افزود: ثبت نام این دوره از مسابقات تا ۱۶ شهریور ماه ادامه دارد.

صادق نژاد با تاکید بر اینکه تیم‌های متقاضی از اول شهریور ماه تا اول مهرماه مهلت دارند تا نسبت به ارسال مستندات فنی تیم و پژوهش های خود اقدام کنند، افزود: هیات داوران این جشنواره از اول تا ۱۵ مهرماه اقدام به بررسی مستندات فنی ربات‌ها خواهند کرد و بر اساس صلاحیت، ‌ تیم‌های منتخب برای شرکت در مسابقات انتخاب خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: ثبت نام نهایی تیم‌ها از ۱۵ مهر ماه آغاز و تا ۵ آبان ادامه خواهد داشت.

کد خبر 2907861

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =