۸۶۰ هزار هکتار زمین در کشوربرای احداث باغ اولویت بندی شده است

سنندج- مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری وزارت جهادکشارزی عنوان کرد: ۸۶۰ هزار هکتار از اراضی سطح کشور برای احداث باغ و درختکاری اولویت بندی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، رمضان روئین تن ظهر امروز شنبه در جلسه بررسی طرح توسعه باغات دیم کردستان که با حضور مدیران و کارشناسان باغبانی جهادکشاورزی ۶ شهرستان استان در سنندج تشکیل شد، گفت: کشورما از بیشترین تنوع اقلیمی و هم چنین تنوع محصولات باغبانی در سراسردنیا برخوردار است و این حاکی از ظرفیت های موجود کشاورزی به ویژه باغداری در ایران اسلامی است.

وی عنوان کرد: در برهه کنونی که با شرایطی هم چون تغییرات اقلیمی، گردوغبار و افزایش دما و کاهش  و خشک شدن منابع آبی مواجه شده ایم مقامات کشوری و استانی به فکر پیدا کردن بهترین و تاثیرگذارترین راهکار برای مقابله با این وضعیت هستند.

وی اظهارداشت: سازمان جنگل ها و مراتع اعلام کرده که ۸ میلیون هکتار از اراضی کشور قابلیت کشت درخت را دارد و موسسه آب و خاک هم براساس مطالعاتی که انجام شده موفق به شناسایی ۴ میلیون هکتار از اراضی قابل کشت برای درختکاری شده است.

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری وزارت جهادکشارزی ادامه داد: سازمان امور اراضی هم سطح اراضی قابل کشت برای درختکاری را ۲ میلیون هکتار اعلام کرده است.

روئین تن افزود: از میزان سطح اراضی که شناسایی و اعلام شده معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی ۸۶۰ هزار هکتار آن برای احداث باغ و درختکاری اولویت بندی شده است.

وی بیان کرد: از میزان اراضی مذکور ۴۶۰ هزار هکتار آن در مناطقی وجود دارد که نیاز آبی آنها با آب باران قابل تامین و این مناطق میانگین بارندگی آنها بالاتر از ۶۰۰ میلی متر است.

وی با بیان اینکه  کشت دیم به کشت محصولات کشاورزی در مناطقی با میانگین بارندگی کمتر از ۶۰۰ میلی متر اطلاق می شود، عنوان کرد: کردستانی یکی از استان های مهم کشور در بحث کشت محصولات به صورت دیم است و از این لحاظ حرف برای گفتن دارد.

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری وزارت جهادکشارزی  با اشاره به کاهش سطح جنگل های کشور اظهارداشت: گرچه آمارها از وجود ۱۲ تا ۱۴ میلیون هکتار در جنگل خبر می دهند ولی در واقع سطح جنگل های کشور از ۵، ۶ هکتار بیشتر نیست.

روئین تن افزود: امروزه علاوه برسطح جنگل ها سطح مراتع هم نسبت به گذشته تغییرات چشمگیری پیدا کردند لذا درختکاری مثمر در این نواحی به نفع اهداف و رویکرد منابع طبیعی است وباید به این سمت پیش برویم.

امکان کشت ۲۷ گونه محصولات باغی در کردستان وجود دارد

وی به سه برنامه معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی اشاره کرد و گفت: اصلاح و بازسازی باغات موجود نخستین برنامه  در دستورکار این معاونت است.

وی دومین وسومین برنامه این معاونت را توسعه گلخانه ها و توسعه باغات در اراضی شیبدار ذکر کرد و افزود: توسعه باغات در اراضی شیبدار را در مناطقی با میانگین بارندگی ۴۰۰ میلی متر آغاز می کنیم که که کردستان در این رابطه در اولویت قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری وزارت جهادکشارزی  استراتژی معاونت باغبانی این وزارتخانه را اقتصادی کردن باغات خواند و عنوان کرد: با افزایش عملکرد در هکتار محصولات باغی زمینه اقتصادی کردن باغات فراهم می شود.

روئین تن اظهارداشت: براساس تحقیقاتی  که انجام داده ایم در کردستان امکان کشت ۲۷ گونه از محصولات باغی وجود دارد و توفیق در این کار نیازمند مشارکت مردمی است.

وی ادامه داد: کردستان در تولید بسیاری از محصولات هم چون توت فرنگی و عسل در سطح کشور شناخته شده و دارای برند است و این نشان از پتانسیل هیا موجود در این استان است.

وی بابیان اینکه کردستانی استانی با اراضی شبیدار است، گفت: بهترین راهکار برای نگهداری و حفظ آب در این اراضی کاشت درخت است و باید از این فرصت نهایت استفاده را کرد.

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری وزارت جهادکشارزی عنوان کرد: گروه فنی باغبانی باید در این استان تشکیل شود و به صورت تخصصی مسائل باغبانی استان را مورد بررسی قرار دهند تا مردم به خاطر مباحث مربوط به توسعه باغات درگیر بروکراسی اداری نشوند.

کد خبر 2919077

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =