«بررسی حوادث سیاسی مناطق کردنشین ایران» به چاپ دوم رسید

کتاب «بررسی حوادث سیاسی مناطق کردنشین ایران» شامل مجموعه مقالاتی که به کوشش دکتر حسین احمدی گردآوری و از سوی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر شده به چاپ دوم رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از مدتی از اشغال ایران از سوی قدرتهای بزرگ، با اشاره و کمک مستقیم شورویها، نشانه هایی از واگرایی توسط برخی نخبگان سیاسی ایران مشاهده شد. گرچه قاضی محمد با شکل‌دهی جمهوری مهاباد در طول حیات یکساله خود موفق به جذب کردهای ایلام، کرمانشاه، کردستان و حتی عشایر اطراف مهابد نشد ولی توانست با حمایت روسها برای واگرایان کرد دولت‌سازی کند.

شناسایی صف‌بندی داخلی و مواضع سیاسی احزاب و شخصیت های طراز اول مملکتی و چگونگی برخورد آنان با حزب دموکرات کردستان و اولین موج جدایی طلبی هرچند ساخته بیگانگان سرشت غیر دموکراتیک سران حزب به ویژه قاضی محمد که بدون مشورت و استخراج رای و نظر مردم و با کمک بیگانگان سرنوشت جدیدی برای مردم کرد رقم زد. در کتاب بررسی حوادث سیاسی مناطق کردنشین ایران (۱۳۲۰ - ۱۳۳۰) به صورت تحلیلی آمده است.

بررسی حوادث سیاسی مناطق کردنشین ایران

در این مجموعه با مقالات متعددی از سوی آقایان مجتبی برزویی، محمد رئوف توکلی، حسن حیدری، عبدالحمید چرت سجادی، حسین شاه ولی، علی ططری، اردشیر کشاورز و سالار سیف الدینی مسئله فوق مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین مقاله ای درباره علل شکل‌گیری و توسعه گروهک پژاک از دکتر حسین احمدی و مقاله‌ای دیگر درباره نوروز درمیان کردهای ترکیه از خانم عایشه حر در همین مجموعه آورده شده است.

این کتاب در ۳۴۰ صفحه به کوشش حسین احمدی و توسط موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر شده است.

کد خبر 2927391

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =