توطئه آل سعود برای دفن حجاج در عربستان/افزایش دمای سردخانه ها

یکی از مقامات ایرانی حاضر در حج از توطئه سعودی ها برای واردار کردن ایران به پذیرش دفن پیکر های حاجیان در عربستان خبر داد و گفت: سعودی ها با افزایش دمای کانتینرها می خواهند اجساد غیر قابل شناسایی شوند.

به گزارش خبرنگار مهر یکی از مقامات جمهوری اسلامی ایران و از شاهدان عینی فاجعه منا در خصوص حوادث روز واقعه منا در واکنش به ادعای سعودی ها مبنی بر اینکه عامل حادثه منا ازدحام و حضور ایرانیان بوده است گفت: از ابتدای حضور در مراسم حج در مکه یا مدینه هر جا ازدحام جمعیت ایجاد می شد شرطه ها و ارتش سعودی وارد شده و جمعیت را متفرق می کردند.

وی ادامه داد: در روضه رضوان در مسجد النبی هم ارتش برای متفرق کردن جمعیت حضور یافتند اما در فاجعه منا علی رغم گذشت ساعت ها از ازدحام جمعیت ارتش برای متفرق کردن جمعیت وارد عمل نشد.

شاهد عینی فاجعه منا اظهار داشت: نیرو های آتش نشانی سعودی تا محل فاجعه فقط ۵۰ متر فاصله داشتند و ماشین های خود را طوری در مسیر حجاج قرار داده بودند که ازدحام جمعیت بیشتر شده و مردم تحت فشار قرار گیرند و عرصه بر جمعیت تنگ تر شود.

وی تاکید کرد: اگر نیرو های آتش نشانی سعودی عرصه را تا این حد بر مردم تنگ نمی کردند، حاجیان جوان ایرانی می توانستند جمعیت گره خورده را باز کنند اما متاسفانه اجازه ندادند.

این شاهد عینی فاجعه منا گفت: حاجیان ایرانی ضعف شدیدی داشتند و ازدحام جمعیت طاقت آن ها را کمتر کرده بود این وضعیت حاجیان سیاه پوست را که دارای قوای بدنی بیشتری بودند دچار خفگی کرد چه برسد به حاجیان ایرانی که دچار ضعف جسمانی نیز بودند.

وی گفت: سربازان و فرماندهان اداره کنند حج در عربستان نیرو های جوان بودند که تجربه ای نداشتند و از سر جوانی نه تنها تدبیری نمی کردند بلکه سعی می کردند حرف خود را به کرسی بنشانند.

این شاهد عینی فاجعه منا تصریح کرد:شدت فاجعه به حدی بود که نشان می داد یا عزمی از سوی ارتش و نیرو های سعودی برای حل مشکل ازدحام وجود ندارد یا برنامه ریزی برای حل بحران ها وجود نداشت که این فاجعه حدود ۳ تا ۴ ساعت طول کشید.

در ادامه این مقام ایرانی حاضر در حج امسال گفت: مقامات آل سعود لج کرده اند و اجازه بازگرداندن ۱۳۰ جنازه شناسایی شده را هم نمی دهند.

این شاهد عینی حادثه منا ادامه داد: برای نگهداری اجساد باید دمای کانتینرها کمتر از منفی ۲۰ درجه باشد اما مقامات سعودی برای وادار کردن ایران به پذیرش دفن اجساد به صورت دست جمعی در عربستان دمای کانتینرها را به منفی ۴ تا ۵ درجه کاهش داده اند تا اجساد غیر قابل شناسایی شده و عملا  امکان انتقال به تهران فراهم نشود.

کد خبر 2927865

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha