توسعه نفس درختان گلپایگان را گرفت/جدال ریشه ها و آسفالت

اصفهان – هزاران درخت در باغ‌شهر گلپایگان در میان بتن و آسفالت جوی‌ها و کف خیابان به محاصره درآمده‌اند غافل از اینکه فعالیت‌های عمرانی برای توسعه شهر به معنای صدور حکم مرگ این درختان است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها‌: سازمانی برای خدمات‌رسانی به بهانه عمران شهری سرشان را می‌بُرد. بساز و بفروش‌ها کمر انها را زیر بار مصالح خم می کنند، شهروندان با ریختن زباله به داخل جوی‌ها و همجواری با ریشه درختان آن را می خشکانند و شهرداری نیز به عنوان متولی این مشکلات ریشه هایشان را با بتن و اسفالت می پوشاند و این حکایتی است که درختان باغ شهر گلپایگان با آن دست به گریبانند.

این روزها خبرهای نگران‌کننده‌ای از خیابان‌های شهر به گوش می‌رسد. ماجرای قطع شدن درختان توسط شهرداری نگرانی‌ها و سوال‌های زیادی را برای طرفداران حفاظت از محیط‌ زیست و علاقمندان به این سرمایه‌های گران‌بها به وجود آورده است.

درختانی که ریه‌های زمین به شمار می‌آیند و سال‌ها زمان لازم است تا درختی تنومند قد بکشد و زمینه ادامه حیات ما را فراهم سازد حالا اسیر تیغ بی تدبیری شدند.

ضایعه زیست‌محیطی جوی های بتنی

با نگاهی به شرایط موجود درختان و فضای سبز در اغلب شهرهای کشور و به ویژه شهر گلپایگان که حالت جلگه‌ای داشته و به عنوان یک باغ‌شهر شناخته می‌شود، می‌توان به این نتیجه رسید که بسیاری از اقدامات مسئولان نه تنها در راستای حفظ و حراست از محیط‌ زیست نیست بلکه مخالف این وظیفه است.

بتنی کردن جوی‌های آب و فروبردن ریشه درختان در آسفالت و بتن، ضایعه‌ای زیست محیطی است که این روزها دل هر موجود زنده‌ای را به درد می‌آورد این اقدام که اکثر کوچه و خیابان‌های باغ‌شهر گلپایگان و به ویژه در «کوچه مسجد حاجی»، «کوچه ابلولان»، «بلوار حسن حافظ»، «خیابان علی‌بن ابیطالب (ع)»، «کوچه یک بوستان ۹» به چشم می‌خورد، درختان را به دلیل نبود توانایی لازم در آبخوری و نفس کشیدن به حالت بیمارگونه درآورده است.

در این میان نمی‌توان از مرگ باکتری‌ها و قارچ‌های همزیست با درختان نیز چشم‌پوشی کرد چرا که این موجودات زمینه تنفس ریشه‌ها را فراهم می‌کنند و با بتنی کردن و آسفالت اطراف ریشه درختان این موجودات نیز از بین می‌روند و زمینه ضعف و بیماری درختان را فراهم می‌آورد.

به نام توسعه شهر، نامه مرگ درختان امضا می‌شود

سعید یارمحمدی، یکی از دوستدارن محیط زیست در گلپایگان به برخی از تاثیرات بتنی و آسفالت کردن درختان در کوچه مسجد حاجی سخن به میان می‌آورد و به خبرنگار مهر می‌گوید: از زمان بتنی کردن جوی‌ها تا کنون حدود ۴۰ درخت تنومند بالای ۳ سال خشک و قطع شده است.

وی که معتقد است وضعیت کنونی درختان در گلپایگان‌ شایسته این باغ‌شهر نیست، ادامه می‌دهد: مسئولان شهری گلپایگان دارند به بیراهه می‌روند و با نام عمران و توسعه شهر و با بتنی کردن جوی‌های آب نامه مرگ درختان را با دست خود امضاء می‌کنند.

این دوستدار محیط زیست اضافه می‌کند: شاید شهرداری فراموش کرده رسالتش ترانزیت آب نیست، بلکه ایجاد، حفظ و نگهداری فضای سبز است و نبود کمیته قطع اشجار در شهرداری خود علامت سوال بزرگی است که باید جوابی برای آن یافت.

حال درختان گلپایگان خوب است

بهرام زاهد، معاون خدمات شهری شهرداری گلپایگان ضمن تکذیب وجود چنین شرایطی در شهر گلپایگان می‌گوید: من هر روز از کوچه و خیابان گلپایگان و به ویژه کوچه مسجد حاجی عبور می‌کنم و این خبر مورد تایید اینجانب نیست.

وی به فعالیت ۳ کارشناس فضای سبز در شهرداری گلپایگان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: تاکنون گزارشی در این خصوص به ما ارائه داده نشده است و حال درختان گلپایگان خوب است.!

اما در این میان ناهید خامسی، مسئول پارک‌ها و فضای سبز شهرداری گلپایگان ضمن تایید این خبر و با تاکید بر اینکه اجرای طرح جامع گلپایگان درختان اصفهان را در این شرایط گرفتار آورده است، به خبرنگار مهر می‌گوید: ما در راستای اجرای طرح جامع برای جلوگیری از قطع درختان نیز تلاش می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه حفظ درختان با توجه به سن آنها در دستور کار ما قرار دارد، اضافه‌ می‌کند: در این راستا اجرای طرح جابجایی درختان را نیز در دستور کار داریم.

کود شیمیایی داروی تجویز شده برای درختان بدحال

مسئول پارک‌ها و فضای سبز شهرداری گلپایگان که معتقد است بتنی کردن جوی‌ها، عملیات عمرانی و آسفالت کوچه و خیابان‌ها به درختان گلپایگان آسیب رسانده است در خصوص اجرای طرح‌های درمانی برای درختان می‌گوید: بعضاً سعی شده است شرایطی فراهم شود که درختان از چاه‌های آب فاضلاب خانه‌ها تغذیه کنند و در صورتی که درختی از فاضلاب خانگی نتواند تغذیه کند با استفاده از پیکور جوی آب را سوراخ می‌کنیم تا عملیات آبرسانی به درختان تسهیل شود.

وی استفاده از کود شیمیایی برای رساندن املاح به ریشه درختان را نیز از دیگر اقدامات انجام شده برای حفط درختان عنوان می‌کند و می‌گوید: من در خصوص اعلام آمار درختان آسیب دیده به دنبال انجام فعالیت‌های عمرانی اجازه ندارم و شهردار باید در این زمینه اظهار نظر کنند.

خبرنگار: مریم یاوری

کد خبر 2930041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =