بزرگداشت صادق ملک باستان‌شناس پیشکسوت برگزار می‌شود

مراسم رونمایی از کتاب مفاخر میراث فرهنگی ایران و بزرگداشت دکتر صادق ملک شهمیرزادی استاد و باستان شناس فرهیخته و پیشکسوت ایران ۲۲ مهرماه در موزه ملی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،در مقدمه این کتاب آمده است :درهر حوزه‌ای از علوم انسانی یا طبیعی ، برخی متخصصان به مثابه نمایندگان آن موضوع شناخته شده و به مشخصه آن مبدل می شوند ، استاد دکتر صادق ملک شهمیرزادی چنین مقام و مرتبه ای دارد و باستان‌شناسی امروز ایران را آیینگی می کند.

در ادامه این مقدمه و در تجلیل از این باستان شناس پیشکسوت می خوانیم: باستان شناسی کیفیتی از زندگی است که در دکتر ملک شهمیرزادی نمود بسیار دارد. برقرار کردن نوعی رابطه انسانی و عاطفی با موضوع باستان شناسی از سکنات شیرین فعالیت اوست.

دیگر خصوصیت برجسته او ، ذات معلمی به معنای دقیق و اصیل کلمه است . وی پیش از آنکه کاوشگر باشد معلم و مربی است و از آن فراتر پرورش دهنده همکاران و دانشجویان و نوآموزان خود است.

دکترصادق ملک شهمیرزادی متولد ۱۳۱۹درشهمیرزاد استان سمنان است در کودکی به تهران آمد و در سال ۱۳۳۹از دبیرستان علمیه تهران دیپلم طبیعی خود را گرفت با اینکه ادامه تحصیل در رشته پزشکی برایش فراهم بود اما علاقه وافر به باستان شناسی او را به گروه باستان شناسان دانشگاه تهران کشاند.

او کارشناسی ارشد خود را در ۱۳۴۸از دانشگاه شیکاگو و دکتری را در ۱۳۵۶از دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرد.

کتاب مفاخر میراث فرهنگی ایران به کوشش مرتضی حصاری و به همت انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شده است.

در این برنامه از صادق ملک شهمیرزادی راس ساعت ۱۵ روز چهارشنبه ۲۲مهر ماه در موزه ملی ایران تجلیل می شود.

کد خبر 2938458

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =