بهبود سيستم توزيع با حذف ماليات از كتابفروشها امكان پذير است

مدير نشر " اسلام " گفت : يكي از مهمترين مشكلات ناشران به ناكارآمد بودن كتابفروشي ها مربوط مي شود كه حذف ماليات از در آمد اين صنف ، كمك شاياني به بهبود شرايط توزيع كتاب خواهد كرد .

احمد سياح ، مدير نشر" اسلام " ، درگفتگو با خبرنگار كتاب مهر ، ضمن بيان اين مطلب افزود : درجامعه نشراز نظر توليد ، بحراني  وجود ندارد و به اندازه نياز وحتي بيش از استقبال مخاطبان كتاب توليد مي شود و آنچه براي ناشر مشكل ساز است و زحمات او را به هدر مي دهد اشكالات سيستم توزيع و پخش است .  در حالي كه به طور منطقي تعداد كتابفروشي ها بايد چند برابر دفاتر نشر باشد در كشور ما تعداد كتابفروشي ها از ثلث پروانه هاي نشر نيز كمتر است .

اين ناشر ادامه داد : اين مشكل در كنار بي عدالتي و باند بازي بسياري از توزيع كنندگان ناشران فعال و نوپاي جامعه را آزار مي دهد . توزيع كنندگان اندكي با ناشران كم سرمايه و نوپا همكاري مي كنند ودر صورت پذيرش كتاب هاي آنها ، با درخواست درصد هاي بالا و خارج از توان ناشران آنان را تا آستانه ورشكستگي پيش مي برند .

سياح اضافه كرد : يكي از مشكلات حوزه فرهنگي كشور كه متاسفانه سبب ناعدالتي در كشور شده به عدم بهره مندي ساكنان استان هاي محروم و دور از پايتخت از چاپ اول كتاب هايي كه در تهران حتي به چاپ هاي چهارم و پنجم رسيده است مربوط مي شود . ناشران شهر هاي بزرگ به دليل هزينه بالاي حمل و نقل و بسته بندي كتاب و نيز عدم تضمين بازپرداخت هزينه كتاب به آنها از فرستادن كتاب هاي خود به شهرستان ها ابا مي كنند كه تنها برنامه ريزي و نظارت دقيق وزارت فرهنگ و ارشاد در تاسيس مراكز توزيع زير نظر دولت مي تواند به اين بحران خاتمه دهد . 

در اين زمينه ، مريم صالحي ، مدير نشر " آواي انديشه " نيز در گفتگو با مهر ، خاطر نشان كرد : متاسفانه تعداد مراكز توزيع و كتابفروشي هاي كشور بسيار اندك هستند و آنچه به عنوان توزيع و پخش در بازار كتاب فعاليت مي كند آن قدر آشفته و ناعادلانه است كه اطلاق نام سيستم به آن منطق درستي ندارد . ناشران براي نشر يك كتاب با مبلغ هاي بالا سرمايه گذاري مي كنند ولي به دليل عدم امكان معرفي و توزيع مناسب آنها ، در انبارهاي ناشران مي پوسند و به كاغذ باطله تبديل مي شوند .

اين ناشر ادامه داد : عدم تناسب در تعداد دفاتر نشر و كتابفروشي هاي كشور باعث شده كه انتخاب براي كتابفروشان كم شود و نتوانند كتاب هاي همه ناشران را به فروش برسانند . حذف و يا تخفيف ماليت هاي كتابفروشان مي تواند به افزايش ويترين معرفي كتاب و قرار گرفتن آن در سبد خانواده هاي ايراني منجر شود .

صالحي ياد آور شد : حل اين معضل با تخصيص قسمتي از تسهيلات دولتي به سيستم توزيع و پخش امكان پذير مي شود . تسهيلاتي چون وام بانكي ، خريد كتاب هاي ناشران و يارانه كاغذ با اينكه تا اندازه اي به رفع مشكلات حوزه نشر انجاميده است ولي تا زماني كه در بهبود وضعيت نشر چاره اي انديشيده نشود تغيير مفيدي در كتابخواني ايرانيان نمي شود .

کد خبر 293909

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =