سلامت مردم قابل معاوضه نیست/تلاش برای ارتقا کیفیت کارخانه ها

گرگان- معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: ما راهی جز ارتقا صنایع غذایی نداریم و هیچ مشکلی نباید بهانه کیفیت پایین این حوزه باشد چرا که سلامت مردم قابل معاوضه نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا جوشقانی در همایش روز جهانی غذا و دارو که ظهر شنبه در دانشگاه علوم پزشکی گلستان برگزار شد، با بیان این که رویکرد این معاونت اصلاح فرآیند و تضمین سلامت مصرف کننده ها است، گفت: هدف ما زمین زدن صنعت نیست بلکه تلاش داریم با دادن مشاوره و تبیین اصول درست، شرکت های تولیدی استان را کمک کنیم و البته شرکت ها و کارخانجاتی که همراهی ندارند طبق روند اداری با آنان برخورد می شود.

وی با اشاره به سیاست های امسال معاونت غذا و دارو اظهار کرد: ساماندهی سردخانه ها و انبارها، ارتقا کیفیت کارخانجات و تشدید نظارت بر کارخانجات آرد و غلات از جمله سیاست های این معاونت است.

جوشقانی با بیان این که امیدورا هستیم در پسا تحریم افزایش کیفیت کارخانجات صنایع غذایی را در استان شاهد باشیم، گفت: نسبت کارخانجات غیر فعال به کارخانجات فعال ما نگران کننده است و باید بتوانیم برای مشکلات واحدهای تولیدی در اسرع وقت تدبیری بیاندیشیم.

معاونت غذا و داروی استان در خصوص پایش میزان باقی مانده سموم و کود در محصولات غذایی گفت: علیرغم این که در پایان برنامه پنجم توسعه هستیم اما این پایش طی یک سال و نیم گذشته آغاز شده است و امسال نیز به صورت مستمرتر انجام می شود.

فله فروشی برنج از سال آینده ممنوع است

مدیر غذا و محصولات آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو هم در این جلسه گفت: طرح ساماندهی شالیکوبی های استان از امسال آغاز شده است و شالیکوبی های استان باید برای برنج شناسه و یا پروانه ساخت بگیرند و فروش برنج فله نیز از سال آینده در شالیکوبی ها ممنوع می شود.

مجتبی رئیسی افزود: طرح کشوری درجه بندی کارخانجات استان بر اساس کیفیت، طرح بازرسی کارخانجات استان و اجرای طرح کنترل فرآورده های یخی گلستان را از جمله اقداماتی می توان عنوان کرد که در سال جاری توسط معاونت غذا و دارو انجام می شود.

وی تعداد واحدهای فعال صنایع غذایی استان را در سال گذشته ۱۷۱ واحد عنوان کرد و گفت: این واحدهای فعال در 6 ماه نخست امسال به ۱۷۹ واحد افزایش یافت.

رئیسی تعداد واحدهای غیر فعال استان را در صنایع غذایی در سال گذشته ۱۰۹ واحد و در سال جاری ۱۰۰ واحد عنوان کرد و گفت: سال گذشته تعداد یک هزار و ۹۲۹ بازدید از واحدهای تولیدی استان انجام شد که در 6 ماه نخست امسال این بازدید ها ۸۲۳ مورد بوده است.

وی نمونه برداری از محصولات غذایی مشمول پروانه ساخت را در سال گذشته یک هزار و ۷۴۵ مورد و در سال جاری ۶۵۸ مورد عنوان کرد و افزود: در سال گذشته ۳۰ پرونده صنایع غذایی متخلف به دادگاه ارجاع شد که این رقم در سال جاری ۱۷ مورد بوده است.

رئیسی صدور گواهی بهداشت صادرات را برای صنایع غذایی در سال گذشته ۱۴۱ مورد و در سال جاری ۷۵ مورد عنوان کرد و گفت: در سال ۹۳ حدود ۸۸ هزار و ۲۰۱ مورد محصولات غذایی قاچاق کشف شد که ارزش ریالی آن ۹۲ میلیون تومان و در سال جاری ۷۶ هزار و ۱۳۳ مورد کشف محصولات غذایی قاچاق بود که ارزش ریالی آن ۹۰ میلیون تومان بود.

وی کشف فرآورده های آرایشی و بهداشتی قاچاق را در سال گذشته ۴۷ هزار و ۲۸۱ مورد با ارزش ریالی ۷۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: در سال جاری نیز ۸ هزار و ۲۱۵ مواد آرایشی و بهداشتی قاچاق کشف شد که ارزش ریالی آن ۴۱ میلیون تومان بود.

وی از معدوم کردن ۵۰۰ تن محصولات غذایی در سال ۹۳ خبرداد و گفت: ۲۵۰ تن از این محصولات رب وارداتی بود که با پیگیری همکاران این حوزه معدوم شد.

کد خبر 2942928

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =