نگرانی بخش خصوصی از بسته اقتصادی جدید دولت

رئیس اتاق بازرگانی ایران با ابراز نگرانی فعالان اقتصادی نسبت به بسته جدید اقتصادی دولت برای بازگشت رونق اقتصادی در نیمه دوم سال، گفت: بیم آن را داریم که منابع این بسته صرف خصولتی‌ها شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن جلال‌پور در نشست امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، از رویکرد صحیح و شجاعانه حاکمیت در عرصه سیاست خارجی تقدیر کرد و گفت: وضعیت اقتصاد ایران هم‌اکنون خوب نیست و برخی سوءتدبیرهای گذشته در اقتصاد متکی به نفت و دولت‌محور به نحوی صورت گرفته که دولت به سمت کارآمدی در مسائل اقتصادی پیش رفته است.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: متاسفانه به دلیل ناکارآمدی دولت و اقتصاد ایران، سرمایه‌های اجتماعی به شدت کاهش یافته، این در شرایطی است که در خاورمیانه ملتهب و در ایرانی که کشوری استقلال‌طلب است، سرمایه اجتماعی حداکثری از نیازمندی‌های حداقلی است.

وی تصریح کرد: برای به‌دست آوردن سرمایه اجتماعی نیازمند اصلاح اقتصادی هستیم، این در شرایطی است که در سال‌های گذشته دولت در اقتصاد بار خاطر و نه یار شاطر بوده در حالی که فضای سالم و رقابتی را نیز دچار تنش کرده است.

به گفته جلال‌پور، امروز شرایطی در کشور حاکم است که دولتی مدبر و مجلسی فهیم در کنار نظام باتجربه بسیار ارزنده باید اقتصاد را به بهترین شکل مدیریت کند، این در شرایطی است که فروش نفت به شدت کاهش یافته است و هم‌اکنون تمام لوازم لازم برای تغییر پارادایم در اقتصاد کشور وجود دارد و بنگاه‌های اقتصادی به همین نسبت دچار مشکل شده‌اند.

رئیس پارلمان بخش خصوصی ادامه داد: بنگاه‌های تولیدی که ما اکنون نگران آن هستیم، سرمایه‌های ملی کشور به شمار می‌رود و پروسه ظهور تک‌تک آنها بسیار طولانی بوده است، بنابراین نباید به راحتی اجازه فروپاشی آنها را داد.

وی اظهار داشت: دوره مشخص شده برای اجرای بسته رونق اقتصادی که در روزهای گذشته از سوی دولت رونمایی شده است، پنج ماه است در حالی که ابهامات بسیاری در این بسته به چشم می‌خورد و شیوه اجرا در پنج ماهه نیز هیچ شفافیتی ندارد.

جلال‌پور ادامه داد: نگرانی اصلی از این بسته این است که به چه طریقی منابع در نظر گرفته شده قرار است هزینه شود؛ هر چند حجم آن نیز قابل مقایسه با نیاز امروز اقتصاد ایران نیست.

وی افزود: نگرانی بخش خصوصی از چگونگی صرف منابع بسته رونق اقتصادی به شدت بالاست و هنوز مشخص نیست که آیا قرار است این منابع به بنگاه‌های خصولتی و دولتی که مالیات هم نمی‌دهند و سربار اقتصاد ایران هستند، پرداخت شود یا اینکه بخش خصوصی واقعی ذینفع قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ادامه داد: ما به عنوان اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون به طور قطع شیوه اجرای بسته رونق اقتصادی را رصد و به رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه گزارشاتی ارائه خواهیم کرد.

جلال‌پور گفت: چنانچه این دوران تجربه خوبی از خود بر جای گذارد، اقتصاد ایران را می‌تواند متحول کند و البته در این میان، فرض‌های حکمرانی هم باید عوض شود.

وی تصریح کرد: دولت بزرگ و عائله‌دار نمی‌تواند شرایط را برای اقتصاد مقاومتی ایجاد کند، ضمن اینکه فکر می‌کنیم تزریق منابع نفتی و مالیاتی نباید به بزرگتر شدن سهم دولت در کیک اقتصاد منجر شود بلکه باید این منابع صرف زیربناها و ایجاد فضای کسب و کار مناسب شده و توسعه اقتصاد بخش خصوصی را رقم زند؛ نه اینکه توسعه دولت در اقتصاد را رقم زند.

رئیس پارلمان بخش خصوصی ادامه داد: باید الزامات لازم برای ورود سرمایه‌های داخلی و خارجی به اقتصاد را فراهم کرد که لازمه آن کاهش فساد و رانت، ایجاد فضای رقابتی، ثبات قوانین و از میان برداشتن قانون‌های مزاحم است و البته نباید نقش دستگاه قضایی را هم نادیده گرفت.

جلال‌پور تصریح کرد: سه چهارم از کشورهایی که این تغییر ساختار را ایجاد کرده و حکمرانی بر مبنای توسعه بخش غیردولتی را مبنای کار خود قرار داده‌اند، موفق به توسعه جدی در اقتصاد شده‌اند و بنابراین اصلاح اقتصاد ایران محتاج تغییر در این ساختارها و حاکمیت اقتصادی ایران است.

کد خبر 2944495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =