طی گزارشی صورت گرفت؛

واکنش هواشناسی در خصوص پدیده ال‌نینو

شناسهٔ خبر: 2945906 -
سازمان هواشناسی کشور در واکنش به وقوع پدیده ال‌نینو و پیش‌بینی پاییز و زمستانی سرد در سال جاری توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان هواشناسی کشور طی یک گزارش جداگانه، توضیحاتی در این زمینه ارائه کرده است که متن این گزارش بدین شرح است: «با توجه به رسانه‌ای شدن موضوع حاکمیت ال‌نینوی قوی روی اقیانوس آرام و احتمال برداشت‌های نادرست، مطالب زیر از سوی سازمان هواشناسی کشور که مسئول تهیه پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت، فصلی و اقلیمی است، تهیه شد.

دورپیوند ال نینو-لانینا یا انسو، پدیده‌ای بزرگ مقیاس است که روی مناطق حاره‌ای اقیانوس آرام شکل می‌گیرد و دوره برگشت آن ازسه تا هفت سال است و دارای سه مرحله: ال نینو، خنثی و لانینا است.

ال‌نینوی امسال با توجه به حالت شکل‌گیری آن به ال‌نینوی کلرادو موسوم است و با توجه به افزایش سه درجه‌ای دمای آب در مناطق مرکزی تا سواحل کشور پرو، در بخش حاره‌ای اقیانوس آرام می‌توان گفت که در ۵۰ سال گذشته کم‌سابقه است. داده‌های تاریخی مربوط به شاخص ال نینو-لانینا از ۲۵۰ سال گذشته تاکنون در دسترس است.

موضوع مهم در رابطه با پدیده‌های دور پیوند، طولانی بودن بسامد آن‌ها است که از حدود دو ماه (MJO) تا هفت سال (ENSO) است.

شایان توجه است که مهم‌ترین دور پیوندها مانند NAO, AO, MEI, MJO و همچنین مانسون هندوستان اثر مستقیم روی ایران دارند ولی ال‌نینو اثر غیر مستقیم داشته و تنها با تاثیر روی سایر دورپیوندها، مقدار و توزیع زمانی و مکانی بارش و دما را متاثر می سازد.

اثر مستقیم آنسو در مناطق حاره‌ای و استوایی، قوی و آشکار است و با افزایش فاصله به سمت شمال یا جنوب از شدت اثرگذاری آن کاسته می‌شود.

مرکز ملی اقلیم‌شناسی سازمان هواشناسی کشور از سه ماه گذشته در پیش‌بینی ماهیانه و فصلی خود که همواره در هفته دوم هر ماه صادر می‌شود به رخداد ال‌نینوی قوی امسال اشاره کرده و با توجه به اثر آن بر شرایط جوی، پیش‌بینی فصلی، بارش و دما طی پائیز و زمستان را در سطح کشور با متن و نقشه ارائه کرده است، این پیش‌بینی‌ها بی‌درنگ در سایت سازمان بارگذاری می‌شوند.

مطابق پیش بینی فصلی این مرکز، برای پاییز امسال با توجه به اثر ال‌نینو، بارش با آغازی زودتر از فصل و با گرایش به نرمال یا بیش از نرمال پیش‌بینی شده است. همچنین میانگین حدود یک درجه بیش از نرمال ۵۰ ساله برآورد شده است که با توجه به روند افزایش چند دهه اخیر، انحراف چندانی از دمای فصل ندارد.

موضوع مهم در این رابطه بیان میانگین در یک دوره یک تا سه ماهه است و باید توجه داشت که نوسانات دما و بارش می‌تواند قابل توجه باشد که ویژگی عادی شرایط جوی است و معمولاً دوره تناوبی حدود یک هفته دارد.

برای زمستان امسال نیز انتظار می‌رود که بارش نرمال با گرایش جزئی به کمتر از نرمال باشد و دمای هوا بویژه در نیمه دوم زمستان تا ۱/۵ درجه بیش از نرمال پیش‌بینی شده است.

بررسی شاخص دور پیوند ال‌نینو و لانینا نشان می‌دهد که سرمای شدید زمستان ۱۳۸۶ با لانینا همراه بوده است که طی آن دمای هوای تهران برای حدود ۱۰ روز همواره زیر صفر بود و کمینه دما نیز طی یک ماه زیر صفر باقی ماند و کمترین آن به منفی ۱۱ درجه سانتی‌گراد رسید. طی این دوره کم ترین دما در اردبیل، همدان، شهرکرد، مشهد، فرودگاه امام، بیرجند و رشت به ترتیب به ۳۲، ۳۱، ۲۱، ۲۰ ، ۱۲ درجه زیر صفر ثبت شد و حتی در اهواز به صفر رسید.

همچنین سرمای سال ۱۳۸۶ با بارش برف در سطح کشور همراه بود و در خراسان رضوی درختان انار ۵۰ ساله را خشکاند. شایان توجه است که کمینه مطلق دمای تهران طی ۶۵ سال گذشته در ۱۸ دی ۱۳۴۷ به میزان ۱۵- درجه ثبت شده است.

از دوره‌های بسیار سرد دیگر می‌توان به زمستان سال‌های ۱۳۴۱، ۱۳۴۷، ۱۳۶۱، ۱۳۵۱ و ۱۳۷۶ اشاره کرد که چهار مورد آن‌ها با لانینا و دو مورد با حالت خنثی همراه بوده‌اند.

رخداد دوره‌ه ای با سرما یا گرمای شدید و گسترده در سطح کشور را سازمان هواشناسی کشور با دقت خوب تا دو هفته قبل از رخداد پیش‌بینی می‌کند. بدیهی است که متولیان مدیریت بحران کشور با توانایی و کارایی موجود به سادگی آن را به فاصله چند روز مدیریت می‌کنند و هماهنگی بین سازمان هواشناسی و وزارت کشور در مدیریت مخاطرات جوی سابقه چند ده ساله دارد.

شایان توجه است که در سرمای سخت مربوط به سال ۱۳۸۶ علی‌رغم هشدار سازمان هواشناسی، به علت قطع صدور گاز از سوی کشور ترکمنستان، بحران کمبود حامل‌های انرژی در سطح کشور و بویژه استان‌های نوار شمالی کشور را به مدت یک ماه فراگرفت که ان شاالله با توجه به توسعه شبکه انتقال نفت، گاز و برق و افزایش توان تولید، چنین پیامدهایی را شاهد نخواهیم بود».

برچسب‌ها

نظرات

 • ۱۳۹۴-۰۸-۱۷ ۲۳:۵۳
  آیا پدیده النیا واقعیت داره و تکلیف ما چیه
 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۱ ۲۲:۳۷
  النینو ایا سرمای بیش از حد است وسال 1394یعنی امسال در لرستان چند نفر می کشد؟
 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۱۵:۳۶
  اینشاالله هر چیه خیره
 • ۱۳۹۴-۰۸-۲۹ ۱۸:۱۸
  سازمان مدیریت بحران و هواشناسی باید درمورد این رخداد اطلاع رسانی بیشتر و وسیع داشته باشند تا مردم انشاالله از این پدیده که ان هم خدادای است به خیر وخوشی بگذرند با توکل به هدا
 • ۱۳۹۴-۰۸-۳۰ ۰۳:۱۸
  نمیدانیم؟!؟؟؟!که هر چه میکشیم از همین ندانستن است!!شمارو بخدا یکم اگاهمون کنید تا حداقل بدانیم چی میخاد پیش بیاد خدا بخیر کنه ایشالا
 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۰۱:۱۵
  حقیقت داره این پدیده.امسال واسه شهرای بالا سال سرد همراه با بارش برف و باران و احتمالا سیل باشه.
 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۷ ۲۳:۲۶
  الان تکلیف ما چیه؟این پدیده خطرناکه یا نه؟امکان مرگ هم هست یا نه؟من نمیدونم چرا سازمان هواشناسی تو اخبار هیچی نمیگه
 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۸ ۲۰:۳۶
  عجیبه وظیفه ما چیه؟
 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۸ ۲۰:۴۱
  لطفا واقعیت رو عنوان کنید تا جلو پخش شایعات گرفته بشه ، این پدیده ها تقصیر هواشناسی نیست که بخواد با مخفی کردن واقعیت ترس ایجاد نکنه ، بلکه با عنوان واقعیت میشه جلوی اتفاقات بد رو گرفت
 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۹ ۰۳:۰۳
  ای بابا, این وسط کرج و تهران تکلیفشون چیه, این راسته که میگن دما توو بعضی از شهرها امسال قراره به 45- درجه برسه؟
 • ۱۳۹۴-۰۹-۱۹ ۰۸:۳۱
  یعنی سازمان جهانی هواشناسی دروغ میگه؟!!!!
 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۳ ۰۰:۱۰
  این پدیده احتمال دادند30آذر وارد خاورمیانه میشه واکثر کشورها در حال آماده باشن.این پدیده را بی سابقه خواندن واحتمال دمای هوای _45 راهم دادند باید کاملا آمادگی داشته باشیم
 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۳ ۰۰:۳۹
  ميتونستن يكم ساده تر توضيح بدن كه ملت تكليفشونو بدونن همشون اصطلاح بود كه فقط خودشون سردرميارن
 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۳ ۱۹:۲۳
  واقعیت داره
 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۵ ۱۴:۱۸
  چه فرقی میکنه...بچسبین به زندگیتون ...جا خاله زنک بازی...عمر دست خداست...خودش روزی رسونه...وقتی بخواد کسی رو ببره و قسمتش باشه میبره ..
 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۶ ۰۸:۱۴
  بخیربگذره
 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۶ ۲۱:۱۷
  با سلام اصلا این پدیده به کشور ایران میرسه؟ لطفا تکلیف مردم ایران رو هرچه زودتر مشخص کنید باتشکر
 • ۱۳۹۴-۰۹-۲۷ ۱۳:۱۵
  با توجه به میزان سردی هوا در حال 100%این اتفاق می افته
 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۱۸:۲۶
  الان زمستون امسال گرم تر از بقیه زمستوناست بچه ها واقعیت نداردددد
 • ۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۱۱:۳۴
  همیشه باید نگران گرما باشیم از سرما هیچ اتفاقی نمیفته خیلی هم رومانتیکه و متاسفانه این پدیده دروغه
 • ۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۰۱:۱۰
  به نظر من ‌واقعیت داره چون بارش های امسال بیشترشون سیل بودن. زمستان امسال سرد تره الان کرمانشاه منفی ۱۳

ارسال نظر

 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 13 =