برای تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاریم

«میگوئل گیسو آیوزو»، دبیر شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان وابسته به واتیکان در دیدار با «محمدجواد ابوالقاسمی»، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،گفت: باید برای تحقق عدالت در دنیا تلاش کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، در ابتدای دیدار دبیر شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان وابسته به واتیکان «میگوئل گیسو آیوزو» با «محمدجواد ابوالقاسمی»، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیوزو گفت: این دیدار فرصتی است تا دوستی و همکاری شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان وابسته به واتیکان با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجدید شود.

وی همچنین با اشاره به انجام گفت‌وگوهای دینی اسلام و مسیحیت واتیكان و قدردانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این خصوص، گفت: امروز باید نوع دیگری از گفت‌وگو را در پیش بگیریم؛ چرا که دنیای امروز مدام از تروریسم، تجاوز و خشونت صحبت می‌کند و حقیقتاً گوش‌ها از شنیدن این موضوعات خسته شده‌اند.

وی افزود: دنیای سیاست بایستی این مشکل را حل کند؛ و ما به عنوان مسئولان مذهبی بایستی نوع دیگری از دیالوگ را آغاز کنیم. همانگونه که مبارزه با این پدیده را باید به آنانی که صلاحیت دارند واگذار کنیم، باید در امید دادن به مردم و در گسترش اعمال خیر سعی و تلاش کنیم و صحبت از ترس و ترور را کنار بگذاریم و در خصوص  اعمال خیر و خوبی که دیگران انجام می‌دهند، سخن به میان آوریم.

آیوزو با بیان اینكه درمان این مشکلاتی که امروز جامعه بشریت را فرا گرفته و سعی بر ویرانی آن می‌کند، در آموزش و پرورش نهفته است، اظهار كرد: باید در خصوص آموزش جوانان، کودکان و بزرگسالان کاری انجام دهیم و به آنان یاد دهیم که با دیگران گفت‌وگو داشته باشند و به تفاوت‌ها احترام بگذارند و دیگران را محترم بدانند.

دبیر شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان وابسته به واتیکان تاكید كرد: ما باید در راستای تحقق عدالت در دنیا تلاش کنیم.

وی ادامه داد: می‌توانیم با همدیگر و در کنار هم، با احترام به ارزش‌های مشترک، پاسخ دادن به نیازهای جامعه امروز و کنار گذاشتن تفاوت‌ها، در مسیر الهی گام برداریم. زیرا جامعه امروز بیمار است و ما شاهد از بین رفتن بشریت هستیم و این مسئولیت ما را دو چندان می‌کند.

سپس، ابوالقاسمی، با اشاره به این كه به مدت ۳۰ سال در خصوص آموزش اسلامی فعالیت داشته‌ام، گفت: به خوبی از فعالیت‌های شما و نقش مهم‌تان در خصوص تعلیم و تربیت رجال مذهبی آگاهی داریم.

وی خاطرنشان كرد: از ویژگی‌هایی اهداف حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه به مستضعفین، عدالتخواهی، ظلم‌ستیزی و مبارزه با استکبار، است.

ابوالقاسمی گفت: برداشت ما از قرآن این است که همه ادیان الهی همین اهداف را دنبال می‌کنند؛ بنابراین هیچگاه مسلمانان در راه رسیدن به این اهداف نه تنها احساس رقابت با مسیحیان نکرده‌اند؛ بلکه آنان را شریک خود می‌دانند.

وی تأكید كرد: در عرصه‌های زیادی می‌توانیم همکاری داشته باشیم و این آمادگی را داریم که تجربیات خود را در اختیار شما بگذاریم.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: قرآن به ما دستور داده است که با دیگر پیروان ادیان الهی متحد شویم و اختلافات را کنار بگذاریم؛ همانگونه که پیام پیامبران الهی را می‌توان در دو نکته خلاصه كرد: اول ستایش خدای واحد و دوم مبارزه با هرگونه ظلم و استبداد.

ابوالقاسمی ضمن اعلام آمادگی خود برای برگزاری هرگونه نشست و دیدار با برخی از اندیشمندان واتیکان، افراط‌گری را در ادیان مختلف که به نام دین انجام می‌شود را محکوم كرد و گفت: پیامبران همه پیام محبت الهی را به بشریت منتقل كردند. تمامی کسانی که افراط‌گرایی را اشاعه می‌دهند و به نام دین مرتکب جنایت می‌شوند، به هیچ کدام از اماکن مقدس دیگر ادیان حتی اسلام نیز رحم نکرده و آنان را ویران می‌كنند.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: وقت آن رسیده که تمامی مؤمنان و پیروان ادیان الهی متحد شده و علیه این افراط‌گری قیام كنند.

وی در پایان پیشنهاد داد كه موضوع مبارزه با افراط‌گرایی در دستور کار دور بعدی گفت‌وگوی بین ادیان (ایران و واتیكان) قرار گیرد.

 

کد خبر 2953275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =