درآمد روستائیان لرستان پایین تر از میانگین کشوری است

خرم آباد - معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از پایین بودن درآمد روستائیان لرستان نسبت به میانگین کشوری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالفضل رضوی ظهر پنجشنبه در جلسه طرح مشارکت مردمی برای راه اندازی واحدهای تولیدی در روستاها به برخی آمار اخذ شده از مرکز آمار کشور که مربوط به سال ۹۲ بوده اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس این آمار ۱۵ درصد از روستاهای لرستان خالی از سکنه، ۳۸ درصد زیر ۲۰ خانوار و ۴۷ درصد از آن ها بالای ۲۰ خانوار هستند.

وی کل روستاهای دارای سکنه لرستان را دو هزار و ۸۶۴ روستا برشمرد و افزود: تعداد تمامی روستاهای لرستان سه هزار و ۳۶۳ روستا است.

رتبه درآمد خانوار روستایی لرستان ۲۷ ام در کشور است

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به اینکه هزار و ۱۲۸ شورای اسلامی روستا در لرستان وجود دارد عنوان کرد: نرخ بیکاری لرستان ۱۸.۶ درصد بوده و نرخ بیسوادی آن ۷۳.۵ درصد است.

رضوی رتبه روستانشینی لرستان را ۱۲ و رتبه شهرنشینی آن را ۲۰ کشوری خواند و بیان داشت: لرستان از نظر جمعیت روستایی رتبه ۱۵ کشور و از نظر تعداد روستای بالای ۲۰ خانوار رتبه ۱۱ را داراست.

وی با اشاره به اینکه لرستان از نظر جمعیت استان رتبه ۱۶ کشور را در اختیار دارد ادامه داد: رتبه هزینه خانوار روستایی در لرستان ۲۶ و رتبه درآمد خانوار روستایی در لرستان ۲۷ است.

فراهم کردن مشارکت اقتصادی روستائیان

رضوی با اشاره به اینکه عامل موفقیت کشور در جنگ تحمیلی و پیروزی انقلاب حضور و مشارکت آحاد مردم بود عنوان کرد: در دانشگاه «ام آی تی» کتابی برای توسعه منتشر شده است که در آن آمده است در جوامعی که مردم به هم اعتماد دارند و به هم اطلاعات می دهند رشد اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه تغییر نگاه در حوزه روستا به معنی فراهم کردن زمینه مشارکت مردم در بخش های تولیدی است تصریح کرد: بهبود شرایط انسان ها به اراده آن ها بستگی دارد لذا برای توسعه در هر کشور لازم است اراده مردم تغیر پیدا کند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور به تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مبنی بر فراهم کردن زمینه فعالیت مردم و فعالان اقتصادی تاکید کرد و گفت: دو روز پیش نیز رهبری در چهار محور موضوعاتی در خصوص اقتصاد مقاومتی مطرح کرد.

رضوی افزود: بنا به فرموده رهبر انقلاب رویکرد اقتصاد مقاومتی یعنی عدالت بنیانی، مردمی بودن، دانش بنیان بودن، درون زایی و برون گرایی است که در همه برنامه ها از جمله در برنامه ششم و بودجه سنواتی باید منظور شوند.

پایین بودن سطح درآمد روستائیان لرستان نسبت به میانگین کشور

وی اضافه کرد: به حرکت درآوردن و تعیین نقش آحاد جامعه برای مشارکت در فعالیت های اقتصادی و توانمند سازی آن ها همچنین بکارگیری تمامی ظرفیت های کشور از دیگر بندهای اقتصاد مقاومتی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور توسعه را فرآیندی مستمر، دورن زا و خودباور دانست و بیان داشت: تا قبل از ورود من به دفتر توسعه روستایی روال کار در روستاها انجام خدمات زیرساختی بود که بعد از ورود ما به این حوزه این نتیجه حاصل شد که ۶۰ درصد از مشکلات روستاییان مسائل اقتصادی و اشتغال است.

رضوی درآمد خانوارهای روستایی لرستان را مطابق آمار مرکز آمار کشور در سال ۹۲ حدود هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برشمرد و افزود: این در حالی است که متوسط درآمد روستاییان کشور ۹ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه هزینه خانوار روستایی لرستان در سال ۹۲ حدود ۹ میلیون تومان بوده است ادامه داد: مطابق این آمار از ۳۱ استان کشور درآمد خانوارهای روستایی در ۲۲ استان پایین تر از هزینه آن هاست.

مسئولان راحت طلب شده اند

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه از هر پنج خانوار روستایی یک تحصیلکرده دانشگاهی یافت می شود اظهار داشت: سازمان توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اصول واحدی برای روستاهای کشور ارائه کرده است نه یک نسخه واحد اجرایی به طوریکه حتی از پیچیدن نسخه واحد شهرستانی نیز ابا داریم.

رضوی مطرح کردن این موضوع که مردم روستا روحیه مشارکت پذیری ندارند را توهین دانست و گفت: ما مسئولین راحت طلب شده ایم و کار راحت را دوست داریم.

وی تصریح کرد: در ارزشیابی مدیران در سطح ملی میزان فراهم آوردن مشارکت مردم در فعالیت های تولیدی و ... در دستور کار قرار خواهد گرفت.

کد خبر 2965269

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =