صالحی: جریان‌های مردمی پایه‌های ترویج کتابخوانی در جامعه هستند

معاون فرهنگی وزیر ارشاد در اختتامیه دومین دوره تقدیر از افراد و گروه‌های برگزیده گفت: پایه و قاعده ترویج کتابخوانی در جامعه، جریان‌ها و مجموعه‌های مردمی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه دومین دوره جشنواره تقدیر از افراد و گروه‌های برگزیده در ترویج کتابخوانی پیش از ظهر امروز سه شنبه ۲۶ آبان با حضور معاونان فرهنگی وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش، مدیرعامل بنیاد ملت وابسته به بانک ملت (حامی جشنواره) تعدادی از نویسندگان عضو هیات داوران این جشنواره و همچنین جمعی بسیاری از افراد و گروه های مروج کتابخوانی در کشور، در تالار غدیر مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران برگزار شد.

سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی در این مراسم با بیان اینکه باید از این موضوع خوشحال باشیم که کتاب و کتابخوانی هنوز برای ما یک ارزش است گفت: کتابخوانی مثل صداقت است و اگرچه ارزش مشهود نیست اما ارزش مقبول است؛ درست است که در جامعه ما دروغ و یا بیش از دروغ را می‌بینیم اما کمتر کسی است که به ارزش صداقت واقف نباشد. درست است در جامعه کتابخوانی را زیاد نمی‌بینیم اما همه می‌خواهند ملت کتابخوان داشته باشیم اما برای اینکه کتابخوانی از ارزش مقبول به ارزش مشهود تبدیل شود، اتفاقاتی باید بیفتد.

به گفته وی ترویج کتابخوانی نیازمند اتفاقاتی است: اول اینکه کتاب‌ها و به ویژه کتاب‌های خوب باید به خوبی اطلاع رسانی شوند؛ سریع، خوب و جذاب.  نکته دوم تبلیغ کتاب است که اگرچه فضای اقتصادی دارد و با نوعی موج سازی پروپاگاندا در ارتباط است، آن هم ضروری است.

وی ادامه داد: کتاب یک کالای فرهنگی و اقتصادی است که می‌‌بایست تبلیغ شود که البته در این حوزه کمبودهای زیادی داریم. نکته سوم ترویج کتاب است. اینکه جریان‌های اجتماعی بتوانند با نگاه ترویجی، به ترویج کتاب و فرهنگ کتابخوانی بپردازند. این جریان‌ها دو دسته هستند دولتی- عمومی و مردمی. ما در عین اینکه نمی‌خواهیم سهم جریان های دولتی را در ترویج کتاب کم اثر بدانیم، اما به نظر می رسد اگر بخواهیم در زمینه ترویج کتاب امیدوار شویم، باید به جریان های مردمی بیشتر تعلق خاطر داشته باشیم.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد با بیان اینکه پایه و قاعده ترویج کتابخوانی، جریان ها و مجموعه های مردمی هستند و به ویژگی های این جریان ها اشاره کرد و یادآور شد: داوطلبانه بودن توجه به اقتضائات بومی و محلی و جلب مشارکت های مردمی از جمله این ویژگی ها هستند. جریان دولتی متکی به نفت است اما جریان مردمی به خودش وابسته است. همچنین ضریب نفوذ جریان های مردمی بالاتر است.

صالحی با اشاره به برگزاری نخستین دوره این جشنواره در سال قبل، گفت: ما تفاوت هایی را از پارسال تا امسال در این جشنواره شاهد بوده ایم؛ سال گذشته ۹۰ فرد و گروه در  تروویج کتابخوانی شناسایی شدند اما امسال این تعداد به ۵ برابر افزایش یافت و به ۴۵۰ فرد و گروه رسید. نکته دوم مشارکت گسترده تر مجموعه های دور از مرکز در این دوره از جشنواره بود. نکته سوم حضور چشمگیر گروه های خیریه در امر ترویج کتاب بود.

وی در همین رابطه گفت: نذورات، خیرات و صدقات ما فقط در پول و غذاهای نذری خلاصه نمی شود، کتاب هم می تواند مقوله ای خوب برای خیرات باشد و ما ازاینکه تعداد خیرین کتاب روز به روز رو به افزایش است خوشحالیم.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد با اشاره به سهم زنان میان افراد و گروه برگزیده در ترویج کتابخوانی در جشنواره مذکور همچنین گفت: گروه هایی که سال گذشته دیده نشده بودند، امسال رصد شدند و البته بر تعداد این گروه ها هنوز هم می توان افزود.

صالحی با تاکید بر ادامه واسپاری چنین جشنواره هایی به تشکل های مردم نهاد از تداوم حمایت وزارت ارشاد از آنها خبر داد و با اشاره به ورود مجموعه بانک ملت برای حمایت از این حرکات جریان ساز در حوزه کتابخوانی گفت: همانطور که در دهه ۷۰ شاهد تحولی در نگاه به نقش شهرداری ها در ایفای مسئولیت های اجتماعی شان بودیم و شهرداری دیگر تنها مسئول جمع آوری زباله در سطح شهر نبودند و باید در ارتقای وضعیت فرهنگی شهر هم اقداماتی انجام دهند، از آغاز دهه ۹۰ هم شاهد ورود بانک ها در حوزه های ایفای مسئولیت های اجتماعی بودیم که ما ورود بانک ها را به حمایت از حوزه های فرهنگی و به ویژه کتاب به فال نیک می گیریم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: با معرفی افراد و گروه های برگزیده در جشنواره ترویج کتابخوانی در کشور از طریق رسانه ها ایده های بکری که از طرف این گروه ها و افراد در زمینه کتابخوانی ارائه شده، به صورتی گسترده تر در سطح جامعه اجرایی شود و جریان هایی که به صورت داوطلبانه برای این حوزه شکل گرفته اند بتوانند به زودی یک شبکه وسیع اجتماعی را شکل دهند و ملت ایران را به عنوان ملتی کتابخوان به جهان معرفی کنند.

کد خبر 2970448

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =