در يازدهمين و دوازدهمين برنامه چشم انداز فيلم هاي كوتاه مستند و داستاني آيين هاي عاشورايي هفت فيلم ديگر در سالن سينما تك موزه هنرهاي معاصر تهران به تماشا در مي آيد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر "مهر" به نقل از روابط عمومي موزه هنرهاي معاصر تهران، درادامه نمايش فيلم هايي درباره آيين هاي عاشورايي در ساعت چهار بعد ازظهر روز پنج شنبه 11/12/84 فيلم هاي "سمفوني سوگ" ساخته حسن خدايي (محصول 1379، به مدت 9 دقيقه) ، "لله وا" ساخته محمد علي سجادي (محصول 1376 به مدت 30 دقيقه)، معين البكاء ساخته فريده كاكاوند (محصول 1379 به مدت 26 دقيقه)، شور ساخته فريده شاهسواراني (محصول 1384 به مدت 5 ديقه) و در همين ساعت در روز شنبه 13/12/84  فيلم هاي "روز دهم" ساخته حميد سهيلي مظفر (محصول 1384 به مدت 24 دقيقه)، "علم شفا" ساخته فرشيد آذري (محصول 1382 به مدت 8 دقيقه) و براي دومين بار "شبيه خواني" ساخته بهمن كيا رستمي (محصول 1384 به مدت 52 دقيقه) در سالن سينما تك موزه هنرهاي معاصر تهران به تماشا در مي آيد.

"سمفوني سوگ" گزارشي است از مراسم عزاداري روز عاشورا حسيني در شهرستان بيجار كردستان، "لله وا" ني مازندراني است و در اين فيلم ، سعي شده كه از طريق رابطه يك پدر و پسر به گوشه هايي از موسقي مازندراني است و د راين فيلم، "معين البكاء" به سنت و شيوه اجراي نمايش تصوير توسط يك گروه كوچك درجنوب كشور با تمركز به زندگي پيرمردي 70 ساله كه خياطر، سرپرست و نمايش گردان گروه مي باشد. پرداخته شده است. در فيلم "شور" نگاهي خود آگاهانه به سنتي كه در ناخود آگاه مردمان نسبت به فرم بيروني مراسم عاشورا وجود دارد به تصوير در آمده است، تصاويري كه در عين تفكيك آن ها بر روي يك پرده با پرسپكتيوي متفاوت سعي دارد مفهوم عميق با ريشه اي چند هزار ساله اين سرزمين را انتقال دهد.

در فيلم "روز دهم" مرثيه مشهور محتشم كاشاني به تصوير كشيده شده است و بالاخره در فيلم "علم شفا" كه اينك مراسمي است عاشورايي و در گذشته آيين جشن خرمايي ديلمان بوده است روايت مي شود.

ورود براي علاقمندان آزاد است.

کد خبر 297235

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =