انتقاد معاون شهردار از عدم برخورد پلیس با پلاک‌ پوشان طرح ترافیک

معاون شهردار تهران از عملکرد پلیس در عدم برخورد با متخلفان و مجرمان در اقدام به پلاک‌ پوشانی در ورودی های محدوده طرح ترافیک انتقاد کرد .

به گزارش خبرگزاری مهر، شورای مدیران حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با حضور سیدجعفر تشکری هاشمی برگزار شد و آخرین وضعیت سیستم های هوشمند پایتخت ارائه شد.

مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک با بیان اینکه سامانه ثبت تخلف بر اساس نیاز پلیس و سازمان های متولی حمل و نقل و ترافیک برای مکانیزاسیون ثبت تخلفات رانندگی نصب و راه اندازی شده اند، گفت: امروزه تمامی این سامانه‌ها از ابزاری اتوماتیک برای تشخیص متن پلاک خودرو  معروف به ANPR استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۳هزار دوربین در شهر تهران اعم از ۱۵۰۰دوربین نظارت تصویری و ۱۵۰۰ دوربین ثبت تخلف نصب شده است، اظهارداشت: تنها ۵درصد از این تعداد در دوره مدیریت قبل از سال۸۴ صورت گرفته است. این در حالیست که آن ۵درصد نیز مورد بازبینی و تعویض قرار گرفته اند.

وی با اشاره به اینکه دوربین های ثبت تخلف شامل ورودی و خروجی طرح ترافیک، ورودی و خروجی زوج یا فرد، سرعت، عبور خودرو سنگین، عبور از چراغ قرمز، پایانه های تاکسیرانی، عبور از خط اضطرار، مسیر ویژه اتوبوس، تغییر خط و کنترل تردد (محدوده بازار) می شوند تصریح کرد: تعداد کل سامانه ثبت تخلف مکانیزه ورودی و خروجی محدوده طرح ترافیک ۲۲۴ سامانه است که شامل ۱۲۲ سامانه ورود به محدوده طرح و ۱۰۲ سامانه خروج از محدوده طرح بوده است که تمامی سامانه ها دارای دوربین OVERVIEW  و کد پلیس بوده که توسط آنها جریمه صادر می شود.

وی با اشاره به آمار دوربین ثبت تخلف از اردیبهشت ماه گفت: براورد اردیبشت تا مهر ماه نشان می دهد در مهر ماه سال جاری قریب به ۱۶ میلیون تردد به محدوده طرح ترافیک را شاهد بودیم که از این تعداد ۴۲۷ هزار مورد تخلف بوده است. این در حالیست که در شهریور ماه قریب به ۱۲ میلیون تردد رقم خورده که ۶۹۷ مورد تخلف بوده است.

وزیری تصریح کرد: تیرماه کمترین حجم تردد در محدوده طرح را دارا است که علت این موضوع می تواند همزمانی این ماه با ماه مبارک رمضان باشد که با توجه به ویژگی های این ماه و همچنین در نظر گرفتن زمان افطار بعد از اتمام ساعات طرح این موضوع منطقی به نظر می رسد.

به گفته وی با توجه به اینکه نرخ تخلفات در مهرماه نسبت به شهریورماه کاهش یافته است، می تواند بازگو کننده این مطلب باشد که افراد نسبت به جرایم آگاهی یافته اند و حتی المقدور از سفرهای غیر ضروری خود در این منطقه چشم پوشی کرده اند.

وی در ادامه با اشاره به سامانه های ثبت تخلف ورودی/خروجی محدوده زوج یا فرد بیان کرد: تعداد سامانه های راه اندازی شده ۱۷۶سامانه است که ۱۱ منطقه تحت پوشش بوده و شامل ۱۱۶ معبر مرزی و ۶۰ معبر داخلی می باشند. اکنون رکورد کلیه تخلفات به سمت پلیس راهور ارسال می گردد و به تازگی پلیس در حال ارسال پیامک ارشادی به متخلفین است.

به گفته مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک شهر تهران نرخ صعودی حجم تردد کلی به همراه حجم تردد لحاظ شده در ساعات طرح نشان دهنده آن است که مطلوبیت سفر در ناحیه زوج و فرد طی ماه های ذکر شده افزایش داشته است. در عین حال میزان تخلفات نیز همانند نرخ تردد در ماه های ذکر شده افزایش داشته است که این امر علاوه بر اینکه به حجم عبوری افزایش داشته وابسته می باشد، نشان دهنده این موضوع است که روند رشد تخلفات با حجم تردد عبوری رابطه ای مستقیم داشته است و از الگوی یکسانی در رشد استفاده کرده است.

وی گفت : با توجه به روندی تقریباً یکسان در نرخ رشد تخلفات و حجم عبوری، می توان این برداشت را داشت که اکثر متخلفان افراد ثابتی هستند که با توجه به هدف سفر خود مجبور به عدم رعایت قوانین در این محدوده شده اند.

وزیری در ادامه با اشاره به سامانه های ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز نیز بیان کرد: تعداد تقاطع راه اندازی شده ۱۷۵ تقاطع بوده که ۲۱ منطقه تحت پوشش قرار دارد و کلیه سامانه ها دارای کد پلیس بوده و جریمه صادر می شود.

به گفته وی سامانه های ثبت تخلف سرعت در ۴۰ محور و با ۳۳۲ دوربین کنترل می شوند که میزان تخلفات در مهرماه افزایش داشته است. این امر می تواند ناشی از افزایش حجم تردد در معابر به علت افزایش بار سفرهای آموزشی به شبکه باشد. در عین حال این روند رو به رشد در میزان تخلفات سرعت می تواند ارتباطی نیز با میزان نرخ تورم و کاهش ارزش جریمه داشته باشد. به این نحو که افراد طی زمان احساس خواهند کرد جریمه برای آنها به صرفه تر از زمان از دست رفته است.

پس از ارائه گزارش شرکت کنترل ترافیک سید جعفر تشکری هاشمی با اشاره به ورودهای غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک و پوشاندن پلاک از سوی رانندگان گفت: اینکه تصویر این تخلفات ثبت شود و تنها با این توجیه که پلاک خوانده نشده از تخلف آنها بگذریم منطقی نیست.

وی با انتقاد از عملکرد پلیس در برخورد با پلاک پوشانی برخی خودروها تصریح کرد: قطعا با ارائه دیتاها به پلیس و حتی کنترل از سوی عوامل پلیس می توان میزان این قبیل تخلفات را که به نوعی جرم تلقی می شود، کاهش داد.

کد خبر 2974295

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =