نسل دوم مراکز رشد راه اندازی شد/حمایت از ایده های مرتبط با فناوری

نسل دوم مراکز رشد به عنوان مجموعه ای از شرکتهای دانش بنیان، مرکز نوآوری و شتابدهنده استارتاپ با هدف حمایت از پایان نامه های مرتبط با فناوری اطلاعات، در دانشگاه شهید بهشتی آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، راه اندازی نسل دوم مرکز رشد فناوری با امضای تفاهمنامه میان دانشگاه شهید بهشتی و اپراتور همراه اول، وارد مرحله اجرایی شد.

محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه شهید بهشتی در مراسم امضای این تفاهمنامه با تاکید بر عمل به سیاستهای کلی نظام در سند علم و فناوری کشور و برنامه ششم توسعه اظهار داشت: فناوری اطلاعات سرآمد فناوریهای تحولی قرن ۲۱ است و براین اساس دانشگاهها باید با پرداختن به امور مرتبط با این فناوری، نیازهای جدی این بخش را تامین کنند.

وی با اشاره به راه اندازی پژوهشکده فضای مجازی در دانشگاه شهید بهشتی گفت: در این راستا برنامه کلان فضای مجازی نیز در دانشگاه شهید بهشتی تدوین شده است.

طهرانچی با بیان اینکه دانشکده های علوم انسانی این دانشگاه نیز مسائل مربوط به علوم اجتماعی را در فضای مجازی به جدیت دنبال می کنند افزود: در همین حال مرکز نوآوری دانشگاه شهیدبهشتی با حمایت معاونت علمی رئیس جمهور کلیدخورده و سال آینده افتتاح می شود.

وی با تاکید بر حرکت همه جانبه دانشگاه در فضای مجازی خاطرنشان کرد: براین اساس راه اندازی مجموعه دانش بنیان در این دانشگاه در دستور کار قرار گرفته است. در این مجموعه که متشکل از مرکز نوآوری، مرکز شتابدهی استارتاپ و تولیدکننده محتوا است قرار است از ایده های دانشگاهی مرتبط با این بخش، حمایت صورت گیرد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در فاز نخست یک مجموعه دانش بنیان به عنوان نسل دوم مراکز رشد با بهره گیری از الگوهای موفق دانشگاهی در دنیا راه اندازی شده است که این مرکز حلقه اتصال مرکز نوآوری، استارتاپها و پارک علم و فناوری دانشگاه خواهد بود.

وی گفت: در این تفاهمنامه راهکارهای قانونی اجرای این طرح دیده شده است و قرار است تا ۲ ماه آینده اقدامات اجرایی آن انجام شود.

طهرانچی از حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا مرتبط با فناوریهای ارتباطی در این تفاهمنامه اشاره کرد و گفت: پروژه های مدنظر دانشگاه در مرکز رشد از ایده تا محصول مورد حمایت واقع می شوند.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به پروژه های در دست اقدام این دانشگاه در زمینه فضای مجازی گفت: در بخش سلامت الکترونیک تفاهمنامه همکاری با مرکز ملی فضای مجازی نیز به امضا رساندیم که براساس آن، موضوع سلامت الکترونیکی در بعد فنی، علوم انسانی و پزشکی به عهده این دانشگاه گذاشته شد و هم اکنون نیز کار طراحی این پروژه و تقسیم کار ملی برای آن در حال انجام است.

وی افزود: همچنین در زمینه تاثیر استفاده از ابزارهای ارتباطی و فناوری بر سلامت روان، گروههای پژوهشی در دانشگاه تشکیل شده است تا کودکان، نوجوانان و خانواده ها که در معرض ابزارهای ارتباطی قرار دارند آسیب شناسی شوند. این موضوع در نهاییت منتج به تدوین پیوست فرهنگی در چارچوب گسترش اخلاق و معرفت اجتماعی در جامعه می شود که البته بک کار پژوهشی است.

در این مراسم وحید صدوقی مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار نیز با اشاره به تفاهمنامه انجام شده در خصوص توسعه محتوا بر بستر باندپهن تلفن همراه، گفت: تاکنون با ۵ دانشگاه قرارداد همکاری برای تولید محتوا و حمایت از ایده های مرتبط با ارزش افزوده تلفن همراه منعقد شده است.

وی گفت: در این راستا قرار است شرکت سرمایه گذاری همراه اول با هدف ورود در سرمایه گذاری خطرپذیر و پرریسک در دانشگاه و کمک به صاحبان ایده، ایجاد شود که در این زمینه سرمایه گذاری حداکثر تا ۳۴ درصد توافق شده است.

صدوقی افزود: در این مرحله سرمایه گذاری ۵ تا ۱۰ میلیارد تومانی از سوی همراه اول دیده شده است و دانشگاه شهیدبهشتی در زمبنه ارزیابی ایده و ایجاد مرکز تجمیع ایده ها و تامین محتوا ورود پیدا خواهد کرد.

به گفته وی، در کشورهای در حال توسعه، هر ۱۰ درصد رشد ضریب نفوذ باندپهن به ۱.۴ درصد رشد تولید ناخالص داخلی می انجامد.

کد خبر 2974653

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =