ایجاد کارگاه‌های اشتغال زنان سرپرست خانوار در مناطق محروم اصفهان

اصفهان- مدیر عامل موسسه خیریه نذر اشتغال امام حسین(ع) گفت: کارگاه‌های اشتغال زنان سرپرست خانوار در محله های محروم شهر اصفهان راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، اکبر اخوان مقدم پیش از ظهر دوشنبه، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تاکنون شش کارگاه در مناطق محروم شهر اصفهان راه‌اندازی شده که در این کارگاه‌ها حرفه‌های خیاطی، ملیله دوزی، چرم دوزی، میناکاری، روبان دوزی و عروسک‌سازی برای ۲۰۰ نفر ایجاد شده است.

وی ایجاد اشتغال برای دانشجویان در دوران تحصیل را امری مهم دانست و افزود: باید امکان آموزش در زمان تحصیل مطابق با شرایط بازار کار برای دانشجویان ایجاد شود.

قوانین جدیدی برای اشتغال افراد نیازمند در جامعه تدوین شود

مدیر عامل موسسه خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) اظهار کرد: شش گروه از افراد جامعه هستند که در بازار کار جایی برای آنها تعریف نشده و می‌توان گفت در حال حاضر بخش زیادی از بیکاران جامعه را شامل‌ می‌شوند.

وی با بیان اینکه مددجویان زندان، زنان سرپرست خانوار، دانشجویان، سالمندانی که مستمری دریافت نمی‌کنند، معتادان رها یافته و معلولان جامعه هدف موسسه نذر اشتغال برای برنامه‌ریزی و معرفی به مراکز هستند، بیان کرد: این دسته از افراد در جامعه جایی برای اشتغال ندارند و قانونی نیز برای حمایت از این افراد تدوین نشده است.

اخوان مقدم با بیان اینکه باید قوانین جدیدی برای اشتغال افراد نیازمند در جامعه تدوین شود، اضافه کرد: این در حالی است که به نوعی قانون فعلی اشتغال به این دسته از افراد جامعه آسیب می‌زند و این امر بیکاری بیش از سه میلیون نفر را به همراه داشته است.

انجام رایزنی‌های لازم با مراکز صنعتی اصفهان برای تامین اشتغال نیازمندان

مدیر عامل موسسه خیریه نذر اشتغال امام حسین(ع) با اشاره به اینکه فعالیت‌های موسسه نذر اشتغال در دو حوزه راه‌اندازی کارگاه برای زنان سرپرست خانوار و همچنین رایزنی برای اشتغال دیگر اقشار نیازمند جامعه تعریف شده است، افزود: فعالان این موسسه در نقاط و مراکز صنعتی استان اصفهان فعالیت داشته و رایزنی‌های لازم را برای اشتغال اقشار نیازمند انجام می‌دهند.

 اخوان مقدم با بیان اینکه موسسه نذر اشتغال با آموزش و پرورش، شهرداری‌ها، اتاق بازرگانی و تمامی خیریه‌ها فعالیت و همکاری می‌کند، گفت: پیشنهادات خود را به مجلس و دولت برای فعالیت در زمینه‌های مختلف همچون نقاشی کودکان و کاریکاتور ارسال کرده‌ایم تا در این زمینه آموزش‌های لازم داده شود.

وی گفت: با توجه به اینکه برای اشتغال پایدار و طولانی مدت نیاز به صرف هزینه‌های زیادی است و این مسئله از عهده یک خیریه بر نمی‌آید.

قانون کار از بیکاران حمایتی نمیکند

مدیر عامل موسسه خیریه نذر اشتغال امام حسین(ع) اظهار داشت: خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) از سه سال پیش کار خود را در اصفهان با هدف فرهنگ‌سازی در حوزه کار و ایجاد بستر لازم برای مهارت‌آموزی به دانشجویان و علاقمند کردن جوانان به کار آغاز کرد.

اخوان مقدم با بیان اینکه ۷۰ درصد فعالیت این خیریه برای فرهنگ‌سازی در کار بنا شده است، ادامه داد: ۳۰ درصد فعالیت ما برای اشتغالزایی مستقیم زنان سرپرست خانواده و زندانیان است که در مجموع ۴۵۰ نفر را در قالب شش کارگاه تولیدی شاغل کردیم.

وی با اعلام اینکه امروزه بیکاری معضل اصلی جامعه است، گفت: قانون کار برای حمایت از کارگران شاغل است و از بیکاران حمایتی نمیکند به طوری که در زمان تصویب این قانون تعداد جمعیت بیکاران ۱۰ درصد شاغلان بود و امروز جمعیت این افراد به دو برابر شاغلان رسیده است.

دانشجویان تجربه و دانش عملی برای کار ندارند

مدیر عامل موسسه خیریه نذر اشتغال امام حسین(ع) ادامه داد: لازم است که بیش از اینکه به شاغلان توجه شود بیکاران را دریابیم و بستری برای مهارت آموزی و ایجاد اشتغال آنها فراهم سازیم.

اخوان مقدم با اشاره به اینکه امروزه دانشجویان تجربه و دانش عملی برای کار ندارند و به همین علت زمینه اشتغال برای آنها کمتر فراهم است، گفت: ما سعی کردیم بستری فراهم کنیم تا در دوران دانشجویی اقدام به مهارت‌‌آموزی دانشجویان به صورت داوطلبانه با کمترین میزان حقوق کنیم تا پس از فارغ التحصیلی بتوانند در دانش خود تجربه کافی پیدا کرده و مشغول به کار شوند.

وی انجام پژوهش و تالیف کتاب های در زمینه چالش های کار را از دیگر رویکرد این خیریه نام برد و گفت: در حال حاضر پنج جلد کتاب برای جامعه روحانیت به چاپ رساندیم تا در مجالس سخنوری از چالش ها و راه های استغال زایی جوانان سخن بگویند.

مدیر عامل موسسه خیریه نذر اشتغال امام حسین(ع) در خاتمه با اشاره به اینکه یک کتاب نیز برای علاقمندان به حوزه اشتغال به چاپ رساندیم، گفت: در تقسیم بندی‌های شاغلان به درستی عمل نشده به طوریکه زنان خانه‌دار شاغل محسوب می شوند و براین اساس مسئولان نرخ بیکاری را حدود ۲۰ درصد عنوان کرده اند در صورتی که این قشر از جامعه شاغل محسوب نمی شوند.

کد خبر 2975528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =