قیام امام حسین(ع) اوج كرامت انسانی است

ترکمان درجمع عزاداران اربعین درمنطقه شیعه نشین هالکالی استانبول به تشریح مفهوم هدایت بشر و نجات انسان از جهالت از اهداف نهضت امام حسین (ع)، پرداخت و فرهنگ اهل بیت را فرهنگ صلح و مدارا و عقلانیت نامید.

به گزارش خبرگزاری مهر، در آستانه اربعین حسینی مراسم با شکوهی از سوی انجمن جعفری‌های ترکیه و با همکاری اتحادیه علمای جعفری  ۷ آذرماه در سالن اجتماعات دوازده هزار نفری «یحیی کمال بیاتلی»، در منطقه شیعه نشین هالکالی استانبول با حضور حجت الاسلام والمسلمین صلاح الدین اوزگوندوز از علمای برجسته ترکیه و رئیس انجمن شیعیان زینبیه، ابوذر ابراهیمی تركمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمع کثیری از شیعیان و علویون و محبین اهل بیت (ع) برگزار شد.

ابوذر ابراهیمی‌تركمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه به دعوت انجمن جعفری‌های ترکیه در این مراسم شركت كرده بود، در سخنانی با بیان اینكه اصلی‌ترین هدف نهضت امام حسین (ع)، هدایت انسان و نجات بشر از جهالت و ضلالت بود، گفت: توجه به دنیا، انسان را به اوج غفلت رسانده است و تصور می‌كند كه اگر سهم بیش‌تری از دنیا داشته باشد به همان میزان موفق‌تر است. انسان تصور می‌كند كه با افزوده شدن چیزی از بیرون به او، اندوه درونش نیز كاهش می‌یابد؛ در حالیكه «بودن» غیر از «داشتن» است و امام حسین (ع) به جای آنكه داشته باشد، ترجیج داد كه باشد. به جای آنكه دنیا و زینت دنیا را داشته باشد و به جای آنكه حیات بی‌اثر داشته باشد، ترجیح داد كه مؤمن باشد، بنده خدا باشد و عبد صالح خداوند باشد.

وی همچنین با بیان اینكه امام حسین (ع) خود را از خویش جدا كرد و به خدا سپرد تا مردم را متوجه كند كه در پس ظاهر دین، باطنی هم وجود دارد، تأكید كرد: قیام امام حسین (ع) اوج كرامت انسانی است. امام حسین (ع) در كربلا با گذشت از همه چیز فهماند كه ظاهر دین، باطنی دارد و نباید از باطن دین غفلت كنیم. باطن دین هدایت بشر به سوی خداست.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به آیاتی از قرآن كریم بیان كرد: در قرآن كریم سه راه برای هدایت ذكر شده است: كوشش در راه خدا، ایمان به خدا و اطاعت عملی از اوامر خداوند. در كربلا همه این سه راه اتفاق افتاد.

ابراهیمی‌تركمان در بخش دیگر سخنان خود درباره نجات بشر از جهالت كه وی در سخنان خود آن را از اهداف قیام امام حسین (ع) برشمرد، گفت: هنوز مدت زیادی از رحلت پیامبر اكرم (ص) نگذشته بود كه انحرافات زیادی بین مردم به وجود آمد و به یک جهالت همگانی تبدیل شد. امام حسین (ع) در آغاز نهضت خود نجات بشر از این جهالت را از اهداف مهم قیام خود نامید.

وی در ادامه تأكید كرد: درباره این جهالت، منظورم از جهل، جهل در برابر علم نیست؛ بلكه جهل در برابر عقل و شعور است. عقل همیشه بقا را بر فنا ترجیح می‌دهد؛ اما امام حسین (ع) و یارانش در كربلا، شهادت را ترجیح دادند. این نه از آن جهت بود كه فنا را بر بقا ترجیح داده باشند؛ بلكه بقا را در شهادت دیدند. شهید شدند اما باقی ماندند؛ مانند نور كه هم خودش روشن است و هم روشنی می‌بخشد، از آن زمان تا كنون شهادت امام حسین (ع)، هم درخشنده است و هم دل همه مؤمنان را نورانی كرده است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود فرهنگ اهل بیت (ع) را فرهنگ صلح و مدارا و عقلانیت دانست كه از جهالت بیزار است. وی همچنین گفت: متأسفانه اگر چه دوران بت‌پرستی گذشته است و انسان‌ها به خداپرستی روی آورده‌اند؛ اما در جاهلیت مدرن امروز، انسان‌ها، بت‌های مختلفی را می‌پرستند بی‌آنكه ظاهر مخصوصی داشته باشد و نام بت را بر خود گرفته باشد. اگر در گذشته خدایان ساختگی از سنگ و چوب را پرستش می‌كردند؛ اما اكنون از سنگ و چوب، برای خود خدا نمی‌سازند؛ بلكه خدایان موهوم ساخته خود را می‌پرستند. به همین دلیل می‌توان گفت دوران چندخدایی نوین پدید آمده است كه درصدد آن است تا راه انسان را از توحید و یكتاپرستی منحرف كند.

وی با ابراز تأسف درباره رواج چندخدایی نوین، گفت: تبعیت از خدایان موهوم تا جایی پیش رفته است كه حتی از میان بردن همنوع را نیز به پای عمل به تكلیف دینی می‌نویسند.

ابراهیمی‌تركمان در پایان سخنان خود با اظهار اینكه خشونت و افراط‌گرایی در زمان ما از جنس همان كاری است كه دشمنان امام حسین (ع) در كربلا انجام دادند، بیان كرد: پیرو اهل بیت) ع(باید پیرو صلح ومدارا وعقل باشد. امروز در اینجا جمع شده ایم تا بگوییم یا حسین، تو جان خود وخاندانت را در راه هدایت ما فدا كردی، ای كاش در كربلا بودیم وجانمان را در راه حمایت از تو فدا می كردیم.

شیعیان هیچگاه بسوی افراط گرایی نرفته‌اند

در ادامه این مراسم حجت الاسلام حسن کارابولوت، رئیس اتحادیه علمای جعفری در سخنانی با اشاره به جستجوی حضرت هاجر برای یافتن آب برای فرزندش حضرت اسماعیل و تسلیم شدن ایشان به خواست خداوند به حادثه کربلا پرداخت و گفت:  اگر امروز امام حسین(ع) و اهداف قیام آن حضرت به خوبی شناخته شود شاهد حوادث تروریستی نخواهیم شد.

وی سپس به مظلومیت پیروان اهل بیت (ع) در طول تاریخ اشاره کرد و اظهار كرد: شیعیان همواره پیرو و رهرو مکتب اهل بیت(ع) بوده و هیچگاه بسوی افراط گرایی نرفته‌اند.

رئیس اتحادیه علمای جعفری با اشاره به نقش حضرت زینب(س) در اشاعه فرهنگ عاشورا و نقش آن حضرت در زنده نگاهداشتن یاد و خاطره قربانیان کربلا گفت: اقدامات آن حضرت در فاصله حادثه عاشورا تا اربعین شهدای کربلا موجب احیای اسلام راستین گردید.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین صلاح الدین اوزگوندوز رئیس انجمن شیعیان زینبیه در سخنانی ضمن آرزوی قبولی عزاداریهای شیعیان گفت: اربعین چهلمین روز حادثه عاشوراست، جابر بن عبداله انصاری خود را با زحمت بسیار به مراسم چهلم شهدای کربلا رسانید و این موضوع یکی از اماره های وقوع این حادثه می باشد و این موضوع در منابع اهل سنت نیز ذکر شده است.

وی در ادامه با اشاره به مسائل روز ترکیه و سیاستهای آمریکا در منطقه بر ضرورت حفظ اتحاد و مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

در انتهای این مراسم ازرسانه‌های گروهی ترکیه‌ای  که در پوشش رسانه‌ای مراسم عاشورای حسینی در استانبول نقش فعالی داشتند، تقدیر بعمل آمد.

کد خبر 2984201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =