آمار دانشجویان خارجی دانشگاه های سوئد کاهش یافت

پس از تعیین شهریه برای تحصیل دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در دانشگاه های کشور سوئد، تعداد دانشجویان خارجی این کشور به میزان ۸۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، از سال ۲۰۱۱ تاکنون برای نخستین بار است که تعداد دانشجویان شهریه پرداز کشور سوئد به ۲۵ هزار و ۴۰۰ نفر رسیده که این تعداد ۷ درصد کل دانشجویان این کشور را به خود اختصاص داده است.

از سال تحصیلی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ تعداد ۳ هزار و ۶۸۶ دانشجوی غیر بورسیه که از کشورهای خارج از منطقه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا هستند در ۲۹ موسسه آموزش عالی کشور سوئد تحصیل می کنند و این درحالی است که پس از تعیین شهریه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا تعداد دانشجویان خارجی این کشور به میزان ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

دولت سوئد در سال ۲۰۱۳ بودجه موسسات آموزش عالی را به میزان ۶۲ میلیون دلار کاهش داد که علت این کاهش، ایجاد تناسب میان بودجه موسساتی است که تعداد دانشجویان خارجی در آنها کاهش یافته است.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، شهریه دریافتی ۶ دانشگاه این کشور شامل دانشگاه های لوند، انستیتو سلطنتی فناوری KTH، فنی چالمرز، اوکسالا، یون کوپینگ و لینائوس از دانشجویان غیربورسیه بیشتر از بودجه دولتی بود که در گذشته داشتند.

از زمان اختصاص شهریه، تقاضای دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور ۲۵ درصد افزایش یافته، درحالی که تقاضا برای مدرک کارشناسی به میزان ۴۰ درصد کاهش داشته است.

شهریه دانشگاه ها در کشور سوئد میان ۸ هزار و ۶۱۰ پوند تا ۱۵ هزار و ۷۰ پوند متغییر است. با وجود این برخی از موسسات مانند یونیورسیتی کالج هنرها در اسکتهلم میزانی برابر با ۳۰ هزار و ۶۷۰ پوند و انستیتو سلطنتی برابر با ۲۶ هزار پوند در رشته های معماری شهریه دریافت می کنند.

نیمی از دانشجویان غیر بورسیه در چهار دانشگاه سوئد شامل لوند، کی تی اچ، چالمرز و اوکسالا تحصیل می کنند که براین اساس ۵۷۸ دانشجوی غیر بورسیه در دانشگاه لوند، ۵۰۳ دانشجوی غیر بورسیه در دانشگاه کی تی اچ، ۶۰۸ دانشجوی غیر بورسیه در دانشگاه چالمر و ۶۰۱ دانشجو غیر بورسیه در دانشگاه اوکسالا تحصیل می کنند که این دانشجویان از ۱۰۷ کشور هستند.

دولت سوئد در حدود ۲۵۰ میلیون کرون سوئد به عنوان بورس و پژوهانه برای دانشجویان خارجی اختصاص می دهد.

کد خبر 2991346

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =