گروه‌های تکفیری در حال تخریب مبانی و اعتقادات اسلامی هستند

محمد گورمز در ديدار با آيت‌الله اعرافی، رييس دانشگاه جامعه المصطفی، گفت: پیامبر (ص) مبانی اعتقادی را مشخص كرده است؛ اما گروه‌های تکفیری در حال تخریب این مبانی هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر،  رییس سازمان دیانت ترکیه، پیش از ظهر دیروز دوشنبه هفتم دی از دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه در قم دیدار كرد و با آیت‌الله اعرافی، رییس این دانشگاه به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

محمد گورمز در سخنان خود در این دیدار گفت: امروز به خانه مسلمانان آتش افتاده و جغرافیای اسلام در حال گذر از یک مرحله سخت است. همه باید برای خاموش كردن این آتش تلاش کنیم؛ زیرا امروز چهره دین مبین اسلام در حال تکدر است و کشورهای بسیاری در حال اشغال هستند.

رییس سازمان دیانت ترکیه در ادامه با اشاره به اینکه بعد از اشغال عراق، افراط‌گرایانی در حال پرورش هستند که مورد تأیید هیچ کس نیستند، افزود: امروز افراط‌گری‌هایی در کشورهای گوناگون وجود دارد که خوشایند اسلام و پیروان آن نیست. بدون شك؛ اسلام موجب تمدن در دنیاست؛ اما امروز به وسیله گروه‌های افراطی، عاملی برای از بین بردن تمدن‌ها شده است.

محمد گورمزدر بخش دیگری از سخنانش اظهار كرد: پیامبر اکرم (ص) مبانی اعتقادی را برای همگان مشخص كرده است؛ اما گروه‌های تکفیری در حال تخریب این مبانی و اعتقادات هستند. امروز گروه‌های تکفیری بدون حکمت، حکم صادر می‌کنند که عملی نادرست است.

وی تأكید كرد: علم، حکمت و معرفت، از اركان مهم شناخت حضرت حق هستند که متأسفانه توسط گروه‌های تكفیری و افراطی، فراموش شده است.

همچنین آیت‌الله علیرضا اعرافی، رییس دانشگاه جامعه المصطفی، اظهار كرد: خوشبختانه روابط دو کشور بسیار خوب بوده و در تراز تجاری و مبادلات علمی خوب همکاری داشته و امیدواریم موانعی پیش روی این روابط قرار نگیرد.

وی تصریح کرد: پایه روابط جامع میان کشورها، علمی و فرهنگی است و این نشست می‌تواند آن را تقویت كند.

وی افزود: امروز ابرهای تاریکی در منطقه و جهان اسلام پدیدار شده و سبب ایجاد مشکلات و مصیبت های بسیاری گشته است که امیدواریم امت اسلام با تکیه بر علما از این ابرها عبور كنند.

آیت‌الله اعرافی همچنین با اشاره به وضعیت علمی و فرهنگی ایران پس از انقلاب اسلامی، ابراز كرد: ایران اسلامی در سی‌وچند سال گذشته به رغم جنگ، مشکلات فراوان و تحریم‌ها، در قلمروهای مختلف اجتماعی، سیاسی، علمی و فناوری پیشرفت‌های بسیاری داشته است.

رییس جامعه المصطفی در بخش دیگری از سخنان خود تأكید كرد: این نکته قابل توجه است که ایران و ترکیه در منطقه دو بال علمی و فناوری هستند و با هم در حال پیشرفتند، این دو كشور می‌توانند برای تمام جهان اسلام و بشریت مفید باشند.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینكه در ایران دو نظام دانشگاهی و حوزوی وجود دارد، تصریح کرد: البته این دو سیستم آموزشی به همدیگر نزدیک بوده و در ارتباط دائمی و پیوسته قرار دارند.

وی با بیان این مطلب که امروز بیش از ۲ هزار دانشگاه و مؤسسات دانشگاهی در ایران فعال است، تصریح کرد: ۴ و نیم میلیون دانشجو، ۱۰۰ هزار استاد و عضو هیأت علمی، ۱۰۰ مرکز علمی و تحقیقاتی، یک و نیم میلیون دانشجو در تحصیلات تکمیلی و ... گوشه‌ای از آمار دانشگاه‌های ایران است. بیش از نیمی از دانشجویان را دختران تشكیل می‌دهند و نیمی از مراکز دانشگاهی ما توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده و در تأسیس آنها، مراکز تمام استان‌ها، شهرها و نقاط دور و نزدیک مورد توجه قرار گرفته و توزیع عادلانه صورت پذیرفته است.

آیت‌الله اعرافی تأكید كرد: طبیعی است که در راهیابی به دانشگاه‌ها و مراکز علمی، عناصر قومی، زبانی، مذهبی و ... تأثیری نخواهد داشت.

وی در بخش دیگر به حوزه‌های علمیه ایران اشاره کرد و گفت: هم اکنون بیش از ۲ هزار حوزه علمیه فعال در کشور وجود دارد و ۵۰۰ مرکز دینی مربوط به برادران اهل سنت است كه حدود به ۵۰ هزار طلبه و دانشجوی اهل سنت در آن مدارس تحصیل می‌کنند و ۱۰۰ هزار طلبه نیز در حوزه‌های علمیه شیعه حضور دارند.

رییس جامعه المصطفی گفت: پس از انقلاب اسلامی رشد مراکز دینی تمام مذاهب در ایران اسلامی فزاینده بوده و در اهل سنت بیش‌تر از دیگر مذاهب بوده است.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به وضعیت جامعه المصطفی، اظهار كرد: جامعه المصطفی العالمیه نهادی است برآمده و متکی بر تجربه تاریخی حوزه‌های علمیه که از شیوه‌های جدید و نوین دانشگاهی استفاده می‌كند و هم‌اکنون ۳۰ هزار نفر از حدود ۱۰۰ کشور دنیا در آن مشغول به تحصیل هستند. ۳ هزار استاد ایرانی و غیرایرانی در آن مشغول به تدریس هستند و ۱۵۰ رشته تحصیلی در آن به طلاب ارایه می‌شود و همچنین روزانه یک کتاب از آن منتشر می‌گردد.

کد خبر 3012435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =