دیوارهای بیرجند هم واسط مهربانی شدند/ازقافله خیراندیشی عقب نمانید

بیرجند- دیوار مهربانی که چند وقتی است با شعار «اگر نیاز نداری بزار، اگر نیاز داری بردار» در سراسر کشور ایجاد شده حالا به بیرجند رسیده تا جوانان بیرجندی نیز از قافله خیر اندیشیدی عقب نمانند.

خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها: چند وقتی است که شعار «اگر نیاز نداری بزار، اگر نیاز داری بردار» روی دیوارهای بی‌روح و یخ‌زده خیلی از شهرهای کشور جان تازه‌ای به شهرها و دیوارها داده است.

کسی به‌درستی نمی‌داند داستان دقیقا از کی و کجا شروع شد. ظاهراً مرد ثروتمند مشهدی برای نخستین بار دیوار خانه‌اش را به تقسیم مهربانی اختصاص داده اما حالا دیوار مهربانی تبدیل به یک حرکت مردمی شده که حتی در رسانه‌های خارجی نیز بازتاب پیدا کرده است.

همین دنیای مجازی سبب شده که عکس‌های دیوار مهربانی دست‌به‌دست بچرخد و تبدیل به یک حرکت مردمی و خودجوش در سراسر کشور شود.

راستش شاید زیاد مهم هم نباشد که بدانیم اول چه کسی این کار را شروع کرده همین‌که مردم در پس دغدغه‌های روزمره‌شان هنوز هم در گوشه و کنار ذهنشان به فکر کسی غیر از خود هستند و با کوچک‌ترین حرکت به میدان می‌آیند، نشان می‌دهد که هنوز هم مهربانی در دل مردم نمرده، فقط منتظر یک تلنگر است تا از خواب زمستانی خود بیدار شود.

دیوارهایی که قرار است مهربانی را بین مردم تقسیم کند

دیوار مهربانی حالا در بسیاری از شهرها از جمله مشهد، اصفهان، شیراز ایجاد شده و جوانان بیرجندی هم که نمی‌خواستند از غافله خیراندیشی جا بمانند، برخی از دیوارهای شهر را به نام مهربانی رنگ زده‌اند، دیوارهایی که قرار است مهربانی را بین مردم تقسیم کند.

از میدان شلوغ و پررفت‌وآمد ابوذر به سمت دیواری می‌روم که حالا به نام مهربانی بین مردم بیرجند شناخته‌شده، پیرمردی با دستی لرزان در حال برداشتن کتی از روی دیوار است نمی‌دانم این اثرات پیری است که دستانش را این‌گونه به لرزه درآورده یا به خاطر سوز سرمایی است که امان پیرمرد را بریده و او را به سمت دیوار کشانده است.

آن سوی دیگر خانم جوانی را در حال گذاشتن چند لباس و کفش روی دیوار می‌بینم، در واقع این دیوار است که امروز واسطه مهربانی شده و کمک می‌کند که مردم بدون واسطه به هم مهربانی کنند.

این جوان بیرجندی به خبرنگار مهر می‌گوید: دیوار مهربانی یک طرح خوبی بود که در تمام کشور ایجاد شده و ما نیز در شهر بیرجند با کمک مردم این دیوار را ایجاد کردیم.

جوانشیر با بیان اینکه این کار یک فرهنگ‌سازی در شهر است که مردم به هم نوع خود کمک کنند، ادامه می‌دهد: امیدواریم این طرح سبب شود که مردم دیگر لباس‌های اضافه خود را دور نیندازند و با گذاشتن آن‌ها روی دیوار، بی‌واسطه آن‌ها را در اختیار نیازمندان قرار دهند.

شهروند دیگری نیز که همراه با همسر و کودک خود برای کمک روی این دیوار مهربانی آمده بودند، به خبرنگار مهر  می‌گوید: ما خانوادگی برای کمک آمده‌ایم چراکه باید از همین کودکی کمک به هم نوع را به فرزندان خود آموزش دهیم.

دیوار مهربانی یک حرکت کاملا مردمی است

وی اضافه می‌کند: دیوار مهربانی یک حرکت خوب مردمی است که هرچند نتواند گره زیادی از مشکلات نیازمندان رفع کند اما حداقل یک تلنگری است که هرکس هرچقدر برایش مقدور هست به دیگران کمک کند.

همسر وی نیز رشته کلام را از شوهر خود می‌گیرد و ادامه می‌دهد: هر کس از ما لباس، کفش و وسایل اضافه‌ای داریم که واقعا از آن استفاده‌ای نمی‌کنیم چه خوب است که با اختیار گذاشتن آن‌ها برای دیگران گره از کار کسی بگشاییم.

یکی از اعضا کمپین دیوار مهربانی در بیرجند نیز در این ارتباط به خبرنگار مهر می‌گوید: دیوار مهربانی یک حرکت کاملا مردمی است.

هاشم هامونی هدف نخست این طرح را فرهنگ‌سازی عنوان کرد و گفت: این طرح برای این است که فرهنگ کمک به مردم جا بیفتد و این فرهنگ حتی بین نیازمندان نهادینه شود که آن چیزی که نیاز دارند بردارند.

وی با بیان اینکه شعار اساسی این دیوار نیز همین است که «اگر نیاز نداری بزار، اگر نیاز داری بردار»، عنوان داشت: به دلیل اینکه بیرجند یک شهر فرهنگی است با جمع کثیری از بچه‌های بیرجندی تصمیم گرفتیم این حرکت را در بیرجند نیز پیاده کنیم.

هامونی اضافه می‌کند: هدف ما در مرحله اول فرهنگ‌سازی و در مرحله دوم کمک به نیازمندان بود که امیدواریم به هدف خود برسیم.

وی با بیان اینکه همشهریان می‌توانند لباس‌ها و وسایل مازاد خود را اینجا بگذارند، بیان داشت: کسانی هم که نیاز دارند می‌توانند از وسایل اینجا نیاز خود را تأمین کنند.

جای دیوار مهربانی در شهر فرهنگی بیرجند خالی بود

هامونی به راه‌اندازی این دیوار در ۵۰ شهر کشور اشاره کرد و افزود: بیرجند نخستین شهری است که در خراسان جنوبی این حرکت را انجام داده است و با مجوزی که از شهرداری گرفته شده به هر تعداد که بخواهیم می‌توانیم این دیوار را راه‌اندازی کنیم اما باید همه همکاری کنند که کار گسترش پیدا کنند.

نسرین کاری، از اعضای دیگر کمپین مهربانی در بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: این دیوار مهربانی در بسیاری از شهرها ایجاد شده و جای آن در بیرجند که ادعای فرهنگی بودن می‌کند، واقعا خالی بود.

وی، دیوار مهربانی را نمادی برای فرهنگ‌سازی کمک به نیازمندان با شعار «نیاز نداری بزار، نیاز داری بردار» عنوان کرد و گفت: هرکس در خانه خود لباس‌های دارد که مازاد بر استفاده است و می‌تواند آن را اینجا بگذارد و به هم نوع خود کمک کند.

کاری در مورد نحوه آشنایی خود با دیوار مهربانی نیز گفت: دنیای مجازی دنیای اطلاعات است در همین دنیا با دیوار آشنایی آشنا شدم و به نظرم رسید که چرا ما نباید در شهر خودمان همچنین کاری را بکنیم؟ به همین دلیل با همکاری برخی از دوستان و جوانان این دیوار را ایجاد کردیم.

وی اضافه کرد: این کار در ماه‌های دیگر سال نیز ادامه پیدا خواهد کرد چراکه کسی که نیازمند است تنها مربوط به فصل زمستان نیست بلکه در تابستان و بهار نیز به کمک همنوعان خود نیاز دارد.

کاری از مردم خواست تا برای ادامه پیدا کردن این حرکت کمک کرده و لباسی روی دیوار مهربانی بگذارند که تمیز، مرتب و قابل‌استفاده باشد.

دیوارهای سنگی، سیمانی و آجری که روزی تنها تکیه‌گاه نیازمندان خسته بودند حالا در این سرمای استخوان سوز زمستان تبدیل به گرما و امیدی برای دستان یخ‌زده آن‌ها شده‌اند، گرمایی که نشان می‌دهد که در این دنیای ماشینی و فنّاوری هنوز هم مهربانی و نوع‌دوستی بین مردم یخ نزده است.

کد خبر 3013799

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =