درخواست هتلداران برای حذف دائمی مالیات بر ارزش افزوده

رئیس جامعه هتل داران کشور گفت: در دوره مجلس بعدی درخواست طرح حذف مالیات بر ارزش افزوده اتاقها و دائمی شدن معافیت مالیاتی هتلداران را دنبال می کنیم.

جمشید حمزه زاده در گفتگو با خبرنگار مهر ،از پیگیری درخواست های جامعه هتل داران کشور از مجلس خبر داد گفت: اکنون بر روی نرخ اتاق ها ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد که همین موضوع موجب افزایش نرخ اتاق و  در نهاین افزایش نرخ سفر شده و توان اقتصادی مردم را برای استفاده از هتل پایین آورده است. به همین دلیل ضریب اشغال هتلها نیز کاهش پیدا کرده است. بنابراین می خواهیم که در مجلس بعدی این موضوع پیگیری شده و مالیات بر ارزش افزوده حذف شود.

حمزه زاده مسئله دیگر را در دائمی شدن حذف صد در صدی معافیت مالیاتی هتلداران دانست و گفت: هتلداران اکنون از ۵۰ درصد معافیت مالیات بر درآمد برخوردار هستند که با پیگیری های انجام شده این معافیت را به صد در صد آن هم به مدت ۶ سال رساندیم. اما اکنون می خواهیم این معافیت صد درصدی دائمی شود.

نرخ اتاق هتلها آزاد شود

وی گفت: ما به این نتیجه رسیده ایم که باید حضور جدی در مجلس داشته باشیم و منتظر فعالیت دولتی ها نباشیم. بخش خصوصی باید از تمام منابع استفاده کند و فقط متکی بر دولت نباشد.

وی همچنین به آزادسازی نرخ هتلها اشاره کرد و گفت: یکی از انتقادات ما به سازمان میراث فرهنگی درباره دخالت دولت در تعیین نرخ هتلهاست. درحالی که هتل کالای اساسی نیست بلکه یک کالای لوکس است و اگر آزادسازی نرخ انجام شود، براساس عرضه و تقاضا نرخ ها نیز تعیین می شود.

وی معتقد است اگر هرچه زودتر آزادسازی نرخ هتلها انجام شود، به نفع گردشگری است. حمزه زاده گفت:  در ایران هتلسازی کمتر شده  است چون وقتی سرمایه گذار به این مسائل نگاه می کند نتیجه می گیرد هتلسازی توجیه ندارد و حتی عوارض نیز به آن تحمیل می شود.

چرایی ۵ میلیون تومان هزینه یک شب اقامت در هتل

حمزه زاده همچنین درباره چرایی تعیین نرخ ۵ میلیونی اقامت در سوئیت یک هتل ۵ ستاره در تهران گفت: معمولا نرخ هتلها از روی اتاق دبل و سینگل مشخص می شود برای اتاق دبل که زیر یک میلیون تومان نرخ دارد آن هم در هتلی با این عظمت گران نیست مگر سوئیت هتل که آن هم تعدادش کم و ویژه مهمانان پولدار است. با این حال در تمام دنیا هتلها سوئیت و اتاق رویال لوکس دارند که نرخ ویژه ای برای آنها تعیین می شود. اولین بار است که بخش خصوصی توانسته چنین هتلی را بسازد. حتی دولتی ها نیز از عهده آن برنیامده اند. از سوی دیگر هزینه ساخت هتل در ایران زیاد است با این حال باید دید که کشش بازار برای استفاده از این سوئیت آن هم با چنین نرخی چگونه است. معمولا عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ است یعنی اگر مشتری نداشته باشد به تبع مدیر هتل، آن نرخ را پایین می آورد.

وی در ادامه از رونمایی از سامانه رزرواسیون کشور توسط جامعه هتلداران کشور خبر داد و گفت: بیستم دی ماه از این سامانه رونمایی خواهیم کرد.

کد خبر 3015088

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =