اجرای طرح«سلامت یار» در بیمارستان های دولتی با مشارکت هلال احمر

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، از مشارکت در اجرای طرح «سلامت یار» در بیمارستان های دولتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرح‌ناز رافع در نشست تخصصی مدیران عامل ستادی و استانی جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه کمک های داوطلبانه تنها به ارائه کمک های مالی محدود نمی شود، گفت: افراد می توانند با اختصاص ساعاتی از روز به انجام فعالیت‌های داوطلبانه در این امر خداپسندانه سهیم باشند.

وی با اشاره به اینکه یکی از اساسی‌ترین رسالت های جمعیت هلال احمر کمک و حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه است، افزود: یکی از اقشار آسیب پذیر جامعه که کمک به بهبود وضعیت آنان بسیار ضروری به نظر میرسد، بیماران در بیمارستان های دولتی هستند.

وی ادامه داد: بیماران در بیمارستان های دولتی که اغلب از لحاظ کادر بهیاری و کمک بهیاری در مضیقه قرار دارند، از حیث مراقبت های پیرامونی برای بهبود وضعیت جسمی و روحی شدیداً نیازمند یک مراقب هستند. بنابراین جمعیت هلال احمر با توجه به ظرفیت گسترده ای که در جذب و سازماندهی سرمایه های انسانی داوطلب دارد؛ می تواند این خلاء موجود در بیمارستان های دولتی کشور را برای حمایت از اقشار آسیب پذیر بیماران و به تبع آنان همراهان و ملاقات کنندگان را رفع کند.

رافع با بیان اینکه سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر برای اجرای طرح سلامت یاران در بیمارستان های دولتی مشارکت خواهند داشت، گفت: جمعیت هلال احمر برای اجرای این طرح استراتژی و خط مشی خاصی را دنبال می کند و در این زمینه چشم انداز ملی و فراملی مد نظر قرار گرفته است.

خدمات داوطلبانه به ارائه کمک‌های مالی محدود نمی‌شود

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه کمک های داوطلبانه تنها به ارائه کمک های مالی محدود نمی شود، گفت: افراد می‌توانند با اختصاص ساعاتی از روز به انجام فعالیت‌های داوطلبانه در این امر خداپسندانه سهیم باشند.

به گفته وی، تبلور مشارکت اجتماعی در حفظ کرامت انسانی، دستیابی به الگوی برتر جذب مشارکت داوطلبان در اقدامات بشر دوستانه، بسیج توان انسانی در ترویج فرهنگ ایثار و خدمت رسانی در راستای ارائه خدمات بشر دوستانه و حفظ کرامت انسانی در سطح جامعه از جمله اهداف چشم انداز ملی در اجرای طرح سلامت یاران است.

تشریح ماموریت‌های داوطلبان هلال‌احمر در اجرای طرح سلامت یاران

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه با بسیج توان انسانی، ترویج فرهنگ ایثار و خدمت رسانی، برای ارائه خدمات بشردوستانه و حفظ کرامت انسانی در سطح جامعه برای ایجاد حمایت و مراقبت از بیماران اقدام می‌شود، تصریح کرد: کمک به بیماران با رعایت بهداشت روانی و ارتقای سلامت روانی و رفتاری در بیماران، انسجام هویت اخلاقی و معرفتی در میان داوطلبان، تقویت مهارت مدیریت رفتار و اعتمادسازی در تعاملات میان فرد و بین سازمانی برای بهبود شرایط بیمار، ظرفیت سازی در میان داوطلبان به منظور تقویت خدمت رسانی به بیماران،تقویت احساس ارزشمندی و امیدواری در میان بیماران،تهییج احساس مسئولیت پذیری فردی و اجتماعی در سطح جامعه و  ارائه الگوهای موفق خدمات بشردوستانه از طریق تقویت احساس مسئولیت پذیری اجتماعی در میان آحاد جامعه از جمله ماموریت های داوطلبان هلال احمر در اجرای طرح سلامت یاران است.

۱۰ بیمارستان دولتی منتخب برای اجرای پایلوت طرح سلامت یاران

رافع جامعه هدف طرح سلامت یاران را خدمت گیرندگان ( بیماران)، خدمت دهندگان (داوطلبان)، اعضای داوطلبان فعال و اعضای داوطلبان ارشد عنوان کرد و گفت: بیمارستان سيناي تبريز تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكي تبريز، بیمارستان الزهرا(س)اصفهان تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، مركز آموزشي درماني شهيد آيت اله مدني تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكي کرج، بیمارستان حضرت رسول اكرم (ص) تهران تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكي ايران، بیمارستان امام حسين (ع) تهران تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكي شهيدبهشتي، انستيتوکانسر تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكي تهران، بیمارستان امام رضا (ع) مشهد تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكي خراسان، بیمارستان گلستان اهواز تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكي آبادان، بیمارستان فقيهي شيراز تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكي شيراز، بیمارستان پنجم آذر گرگان تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكي گلستان برای اجرای طرح پایلوت طرح سلامت یار در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه با استفاده از سامانه آمار و اطلاعات بیمارستان‌ها (آواب) و نظر کارشناسان دفتر مدیریت بیمارستانی، ۱۰ بیمارستان از ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور،انتخاب شد، تاکید کرد: از مجموع چهار هزار و ۶۰۶ تخت این بیمارستان‌ها، یک هزار و ۲۰۰ تخت از بخش‌های داخلی، داخلی اعصاب، جراحی عمومی، ارتوپدی، سوختگی و سرطان به عنوان نمونه در نظر گرفته شده است.

انجام ۴ مرحله پایش طرح سلامت یاران در بازه زمانی ۶ ماهه

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی به منظور اجرای طرح داوطلب یار در بیمارستان های دولتی سراسر کشور، گفت: از ۲۰ دی ماه تا ۲۵ بهمن ماه سال جاری دوره‌های آموزشی برای آمادگی سلامت یاران برگزار می شود، از ۲۵ بهمن تا دهم اسفندماه سال جاری نیز آزمون احصا داوطلبان صورت می‌گیرد و از ۲۵ اسفندماه تا نخستین روز اردیبهشت ماه توزیع سلامت یاران در بیمارستانها صورت می گیرد و از اول اریبهشت ماه تا ۱۵ خردادماه طرح پایش نخست صورت میگیرد از ۱۵ خردادماه تا ۱۵ تیرماه سال ۹۵ مرحله دوم پایش انجام خواهد شد و از ۱۵ تیرماه تا ۱۵ مردادماه نیز مرحله سوم پایش انجام می شود. به علاوه  از ۱۵ مردادماه تا ۳۰ مهرماه نیز مرحله چهارم پایش از طرح انجام خواهد شد. البته در طول مراحل پایش طرح، ارائه خدمات از سوی سلامت یاران در بیمارستان‌های دولتی ارائه می شود.

وی بیان اینکه ارائه خدمات از سوی سلامت یاران دارای نتایج متعددی برای خدمات گیرندگان(بیماران) است، خاطرنشان کرد: میزان دسترسي و ارتباط بیمار و همراهان بیمار با داوطلب، میزان پاسخ‌گويي خانه در قبال نیازهای بیماران و همراهان بیمار، کیفیت رسيدگي به شکايات بیماران در مورد خانه و داوطلبان، کيفيت خدمات ارایه شده به بیمار، متناسب بودن خدمات ارائه شده  با توجه برنامه تدوین شده توسط کادر بیمارستان، به موقع بودن خدمات ارائه شده به بیمار، تناوب خدمات ارائه شده به بیمار و تناسب خدمات دریافت شده با نیاز بیماران از جمله نتایج موثر برای بیماران در اجرای طرح سلامت یاران است.

کد خبر 3015461

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 14 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • اصغر قرباني فرا ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
   0 0
   پايه حقوق چه مقدار است؟