همگرایی در آسیای مرکزی با کمک ادبیات/ «رودکی» بین‌المللی شد

با ایجاد سامانه مدیریت الکترونیکی دوفصلنامه «رودکی» به همت رایزنی فرهنگی ایران در تاجیکستان، از این پس کاربران این نشریه می‌توانند مقالات خود را از سراسر دنیا به آن ارسال کنند.

ابراهیم خدایار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در گفتگو با خبرنگار مهر، از راه‌اندازی سامانه دوزبانه (فارسی و انگلیسی) مدیریت الکترونیکی دوفصلنامه «رودکی: پژوهش‌های فرهنگی، زبانی و ادبی آسیای مرکزی» خبر داد و گفت: از این پس کاربران این نشریه تخصصی می‌توانند علاوه بر ارسال مقالات از سراسر دنیا به این نشریه، روند داوری و پذیرش مقاله خود را نيز پیگیری کنند. نمایه‌سازی و بارگیری آرشیو مقالات نشريه از دیگر امتیازات این سامانه است. با راه اندازی این سامانه، دسترسی مراجع نمایه کننده در ایران و جهان به مخزن مقالات این نشریه به روز شده است.

وی افزود: سرنوشت آسیای مرکزی در زمانی به درازنای تاریخ زندگی اقوام آریایی در آن، با زبان و ادب فارسی پیوند خورده است. در این دوره طولانی صدها ادیب، شاعر، مورخ، فیلسوف و دانشمند از دامان این خاک پرورش یافته و زینت‌بخش تمدن جهان شده‌‌اند. مسئولان دوفصلنامه رودکی با نظرداشت این پیوند ژرف و با استفاده از هیئت تحریریه‌ای متشکل از استادان دانشگاه‌‌های ایران، افغانستان و پنج کشور آسیای مرکزی قصد دارند میراث هزار و دویست ساله زبان و ادب فارسی و تأثیر آن بر زبان‌ها و فرهنگ‌‌های ازبکی، قرقیزی، ترکمنی و قزاقی آسیای مرکزی از سده سوم قمری تاکنون را به مخاطبان علاقه‌‌مند آن بشناسانند و با این شیوه، پیوندهای مردمان گونه‌‌گون ‌نژاد و چندگون‌‌ زبان این منطقه را با یکدیگر و با دیگر مردمان جهان مستحکم ‌‌تر کنند؛ بنابراین مهم‌ترین هدف انتشار این نشریه تخصصی، ایجاد همگرایی فرهنگی از مسیر مسائل ادبی و زبانی مشترک آسیای مرکزی با ایران و جهان ذیل نام رودکی است.

به گزارش مهر، نشریه رودکی پیشینه‌ای شانزده ساله در تاجیکستان دارد. سیدعلی موسوی گرمارودی در زمان تصدی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان آن را در سال ۱۳۷۹ تأسیس کرد. چهل و چهارمین شماره این نشریه ویژه بهار و تابستان ۱۳۹۴ در تاجیکستان به چاپ رسید. از تابستان ۱۳۹۴ ابراهیم خدایار، دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس، همزمان با تصدی رایزنی فرهنگی، مدیرمسئولی و سردبیری آن را به‌عهده گرفت و با هدف ایجاد ارتباط مطلوب با محیط‌های دانشگاهی ایران و آسیای مرکزی و گسترش همگرایی منطقه‌ای تغییراتی در هیئت تحریریه، گسترش مخاطبان از تاجیکستان به آسیای مرکزی و رویکرد علمی در آن ایجاد کرد. در نظر است این تغییرات با اخذ درجه علمی ـ پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به سرانجام مطلوب ختم شود تا گردانندگان نشریه بتوانند نقش خود را در ایجاد همگرایی میان اهل علم منطقه با ایران و جهان ایفا کنند.

کد خبر 3021998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =