تحمیل میلیاردها تومان هزینه«خود ارجاعی»سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی

رئیس سابق انجمن رادیولوژی ایران، موضوع خود ارجاعی پزشکان متخصص قلب و زنان و زایمان را، دلیل اعتراض رادیولوژیست های کشور به تصمیم وزارت بهداشت عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، گروهی از متخصصین رادیولوژی صبح امروز با حضور در مقابل ساختمان مرکزی وزارت بهداشت، خواستار لغو «خود ارجاعی» متخصصین رشته هایی مانند قلب و زنان و زایمان شدند.

رادیولوژیست ها معتقدند که این خودارجاعی، موجب اتلاف هزینه ها در حوزه سلامت و همچنین تضییع حقوق بیماران می شود. از همین رو، گلایه و اعتراض خود را با حضور در مقابل ساختمان وزارت بهداشت اعلام کردند.

به دنبال همین، خبرنگار مهر در گفتگو با دکتر عبدالرسول صداقت رئیس سابق انجمن رادیولوژی ایران، پیگیر این موضوع شد.

وی با بیان این مطلب که موضوع خود ارجاعی سالهاست که مورد اعتراض متخصصین رادیولوژی است، اظهارداشت: در رشته های پزشکی مانند قلب و زنان و زایمان، پزشک متخصص خود تشخیص می دهد سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی انجام دهد. در واقع، بر اساس تشخیص پزشک، تصمیم به انجام این خدمات برای بیمار تجویز می شود.

صداقت افزود: در خود ارجاعی، مفسده هایی وجود دارد که رادیولوژیست ها نسبت به آن معترض هستند.

وی ادامه داد: وقتی یک متخصص رادیولوژی این قبیل خدمات تشخیصی را انجام می دهد، هیچ نفع و ضرری در اقدامات بعدی مانند جراحی برای بیمار وجود ندارد و سعی می کند واقعیت دقیق تشخیص را به پزشک معالج بگوید.

رئیس سابق انجمن رادیولوژی ایران تاکید کرد: در مورد خود ارجاعی، نظارتی به کار متخصص زنان و زایمان و قلب وجود ندارد. از طرف دیگر، می تواند باعث هدر رفتن میلیاردها تومان بودجه سلامت کشور شود.

صداقت اظهارداشت: مهمترین خواسته رادیولوژیست ها از وزارت بهداشت، از بین رفتن موضوع خود ارجاعی است و در مواردی که غیرقابل اجتناب است مثل اکوکاردیوگرافی، کنترل و نظارت دقیق بر روند کارهای تشخیصی از سوی وزارت بهداشت اعمال شود.

کد خبر 3025904

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =