جزئیات ذخیره‌سازی گاز پارس جنوبی در مخازن نفت

با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش تولید گاز ایران، در طول ۲۴۶ روز نخست سال‌جاری بیش از ۹ میلیارد مترمکعب گاز به مخازن قدیمی نفت ایران تزریق شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در طول دو سال گذشته تاکنون ظرفیت برداشت گاز طبیعی ایران از میدان مشترک پارس جنوبی با افزایشی نزدیک به ۲۰۰ میلیون مترمکعبی در روز همراه شده است به طوری که با بهره برداری کامل از فاز ۱۲، ۱۵ و ۱۶ شمارش معکوس برای راه اندازی کامل فاز ۱۷ و ۱۸ این میدان مشترک گازی با قطر هم آغاز شده است.

براساس اعلام شرکت نفت و گاز پارس در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه ایران ۴۲۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی از پارس جنوبی برداشت می‌کند که با بهره‌برداری از فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی ظرفیت برداشت گاز از این میدان مشترک ۵۰ میلیون متر مکعب دیگر در روز افزایش می‌یابد.

در همین حال علی اکبر شعبانپور مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این که سال گذشته قطر حدود ٢,٥ برابر ایران از این میدان مشترک گازی برداشت می‌کرد، گفته است: با راه‌اندازی ٦ فاز جدید شاهد کم شدن این فاصله و رسیدن ایران به کاهش ١.٥ برابری فاصله با آنها هستیم.

از سوی دیگر با افزایش تولید گاز در پارس جنوبی و کاهش فاصله گازی ایران با قطر در برداشت گاز این میدان مشترک، رکوردهای جدیدی به منظور تزریق و به عبارت دیگر ذخیره سازی گازهای ترش پارس جنوبی در مخازن قدیمی نفت ایران در مناطق نفت خیز جنوب به ثبت رسیده است.

شرکت انتقال گاز ایران با انتشار گزارش کوتاهی، اعلام کرد: در طول هشت ماهه نخست سال جاری بیش از ٩ میلیارد و ٦٤ میلیون متر مکعب گاز طبیعی به میدان‌های مناطق نفت خیز جنوب تزریق شده است.

از این رو در این مدت، حدود پنج میلیارد و ٧٦٠ میلیون مترمکعب گاز به میدان آغاجاری، دو میلیارد و ٥٤٠ میلیون مترمکعب گاز به میدان کرنج و ٧٦٤ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به میدان کوپال تزریق شده است.

بر اساس این گزارش حجم تزریق گاز طبیعی به مخازن قدیمی نفت ایران در مناطق نفت خیز جنوب در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از هشت درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این گزارش ارائه شده از سوی شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب هم نشان می‌دهد که فقط در طول هفت ماهه نخست سال‌جاری حجم تزریق گاز به مخازن نفتی کشور در مناطق نفت خیز جنوب با افزایشی ۱.۵ برابری به بیش از ۹۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است که افزایش تزریق گاز بیشتر به مخازن نفتی و اجرای طرح های تولید ثانویه در کنار افزایش پایداری ظرفیت تولید نفت منجر به حفظ و صیانت بیشتر از مخازن هیدروکربوری کشور خواهد شد.

عبدالرضا دبیری، مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به تزریق روزانه ٩٠ میلیون مترمکعب گاز به مخازن نفتی مناطق نفت خیز جنوب، اظهار کرده است: تزریق گاز به مخازن هیدروکربوری در این منطقه عملیاتی در سال ٩٤ نسبت به سال گذشته ١,٥ برابر بیشتر شده است.

این در حالی است که رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که پرونده توسعه فازهای پارس جنوبی تا سال ۱۳۹۶ بسته خواهد شد، تاکید کرده است: براساس ۲۸ فازی که برای توسعه این میدان مشترک تعریف شده (با احتساب فاز ۱۹ که دو فازی است و فاز ۱۲ که سه فازی است) در نهایت حدود ۷۲۰ تا ۷۳۰ میلیون متر مکعب در روز در پارس جنوبی گاز شیرین تولید خواهیم کرد.

کد خبر 3025945

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =