تحویل پیکر آخرین جانباختگان به خانواده ها/ضرورت پیگیری حقوقی

رئیس سازمان حج با بیان اینکه فردا پیکر ۱۶ نفر ازجانباختگان فاجعه مناتوسط پزشک قانونی به خانواده‌های آنهاتحویل می شود، گفت: دستگاه دیپلماسی پیگیری حقوقی جانباختگان راازطرق مختلف دنبال می کند.

سعید اوحدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: طی شدن مراحل قانونی از سوی پزشکی قانونی مدتی زمانبر بود اما سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری از این سازمان درخواست کرد، با توجه به انتظار خانواده ها، سریعتر پیکر این افراد را تحویل دهند.

به گفته وی، با تحویل این پیکرها، پرونده شناسایی و انتقال جانباختگان فاجعه منا بسته می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه از میان ۴۶۱ جانباخته، ۴۲ پیکر بر اساس خواسته خانواده‌هایشان در مکه به خاک سپرده شدند، گفت: این موضوع به منزله بسته شدن پرونده فاجعه منا نیست و بر اساس تاکید رهبری، خاطره حادثه دیدگان را باید زنده نگه داشت. در این خصوص با دو وظیفه روبرو هستیم که یکی از آنها، پرداختن به ابعاد گسترده فاجعه و زنده نگه داشتن یاد و خاطره این افراد است. در این راستا از سوی شهرداری برای صورتگری چهره‌های این جانباختگان اقداماتی انجام شد. البته این یکی از کارهای هنری بود و می‌توان با روش‌های مختلف مانند موسیقی، سینما، تئاتر و... یاد این افراد را زنده نگه داشت.

وی اظهار داشت: البته این موضوع فقط مختص به داخل کشور نیست بلکه در خارج از کشور و در سطح بین‌المللی نیز باید این کار انجام شود.

اوحدی به یکی از مشکلات خانواده‌های جانباختگان منا اشاره کرد و گفت: بسیاری از خانواده‌ها امروز به دلیل اینکه سرپرست خود را به طور ناگهانی از دست داده‌اند، با مشکلاتی مواجه شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت از دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف درخواست کرد: مساعدت و همکاری لازم برای رفع مشکلات این خانواده‌ها انجام شود البته ظرفیت‌های استانی ما آنقدر وسیع است که بخش عمده‌ای از مشکلات در استان حل می‌شود و برای رفع مابقی مشکلات، سازمان‌ها باید همکاری‌های لازم را انجام دهند.

وی به بحث استیفای حقوقی این جانباختگان اشاره کرد و گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری و مصوبه هیئت دولت، وظیفه پیگیری استیفای حقوقی این جانباختگان بر عهده دستگاه دیپلماسی کشور است و این دستگاه، مسئول پیگیری حقوقی فاجعه منا است که سازمان حج و بعثه رهبری نیز بر این موضوع تاکید دارند.

اوحدی گفت: خانواده‌های جانباختگان نگران این هستند که با قطع رابطه سیاسی با عربستان، پیگیری‌های حقوقی هم کمرنگ شود که این موضوع نیازمند این است که وزارت خارجه در این خصوص اطلاع‌رسانی کند تا خانواده‌ها از نگرانی دربیایند.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: امروزه در دنیا همه روابط در هم تنیده شده است و نمی‌توانیم بگوییم قطع رابطه سیاسی، تاثیری نمی‌گذارد اما کم کردن این اثرگذاری باید از سوی دستگاه دیپلماسی کشور با جدیت دنبال شود و روش کم کردن اثرات قطع رابطه را می توان با پیگیری حقوقی و تلاش بیشتر و جدیت دنبال کرد.

وی گفت: در حال حاضر سفیر ما در ریاض حضور دارد و می‌توان از این طریق در جهت استیفای حقوق جانباختگان، اقدامات لازم انجام شود و یا اینکه از طریق کشورهایی که ارتباط نزدیک با عربستان دارند و ما نیز با آنها ارتباط داریم، پیگیری حقوقی صورت گیرد.

به گفته اوحدی، همچنین سازمان کنفرانس اسلامی نیز ظرفیت بزرگی است که می‌توان از آن استفاده کرد.

کد خبر 3026044

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha