اعضاي هيئت علمي دانشگاه ها مخالف هرگونه ظلم و تبعيض در قلمرو علم و فناوري هستند

مجمع صنفي اعضاي هييت علمي دانشگاه ها در حمايت از پژوهش و پژوهشگران ايراني در زمينه فناوري هاي نوين و دانش صلح آميز هسته اي بيانيه اي صادر كردند.

به گزارش خبرگزاري مهر، در اين بيانيه آمده است: حق انسان براي انجام تحقيق درباره قوانين حاكم بر هستي و كشف حقايق به منظور دستيابي به توسعه، حقي عام و فراگير است كه تمامي افراد بشر را شامل مي شود و به عنوان يك اصل اساسي و جهان شمول مورد پذيرش جامعه جهاني قرار گرفته است.

اصرار بر انحصار فناوري هاي هسته اي و ايجاد انسداد علمي در جامعه دانشگاهي با مضمون اصل ياد شده منافات دارد و حاصلي جز گسست علمي و افزايش شكاف فناوري بين كشورهاي جهان و در نتيجه تعميق نظام سلطه در پي نخواهد داشت. از اين رو ما دانشگاهيان ضمن اعلام مخالفت شديد خود با هرنوع اعمال تبعيض در قلمرو علم و فناوري، پيشنهاد استقرار يك نظام كنترل بين المللي موثر به نحوي كه براي كليه كشورهاي جهان لازم الاتباع باشد را ارائه مي دهيم و ضمن استقبال از تعاملات علمي و پژوهشي با دانشمندان و پژوهشگران در سطح جهان ، براي همكاري در طراحي ، ساخت و تعبيه نظام هاي كنترلي در ساختار فناوري هاي هسته اي جهت تشخيص هر گونه انحراف از مصارف صلح آميز اعلام آمادگي مي كنيم.

اطمينان داريم اين قبيل همكاري ها زمينه بهره گيري بهينه از فناوري هاي نوين را فراهم مي آورد و با نظارت كار آمد، مانع از وقوع فجايعي چون حادثه نيروگاه چرنوبيل مي شود. مجمع صنفي اعضاي هييت علمي دانشگاه هاي كشور ضمن درخواست از مسئولين و مقامات عاليه مملكت در مورد ايجاد زمينه مساعد براي همكاري هاي علمي و پژوهشي حمايت خود را از تمامي قلمرو هاي علمي به طور عام و دانش صلح آميز هسته اي به طور خاص اعلام مي دارد.

کد خبر 303262

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha